Wikimedia Commons
Big Pharma organizuje największy syndykat przestępczy w historii świata, ponieważ świadomie dostarcza eksperymentalne leki bez „świadomej zgody” pacjentów. Świadoma zgoda jest chroniona prawem wszędzie, w tym kodeksem norymberskim. Nikt nie otrzymuje odpowiednich informacji do wyrażenia zgody. ⁃ Edytor TN

Firmy w Wielkiej Brytanii zlecają kancelariom prawnym tworzenie umów „no jab, no job”, które uniemożliwiałyby zatrudnienie potencjalnych pracowników, chyba że zostaliby zaszczepieni przeciwko chińskiemu koronawirusowi.

Podczas gdy rząd publicznie twierdził, że nie ma zamiaru wymagać krajowych paszportów szczepionek, ministrowie przyznali, że prywatne firmy mogą przejąć rolę narzucenia ich brytyjskiej opinii publicznej.

W rozmowie z  Financial Times firmy prawnicze  poinformowały  , że skontaktowały się z nimi już firmy, w tym domy opieki i międzynarodowe korporacje, które chcą sporządzić umowy, które wymagałyby szczepienia pracowników przeciwko wirusowi.

Jeden bezimienny prawnik powiedział gazecie, że takie wymagania mogą być ryzykowne, ponieważ mogą powodować roszczenia o dyskryminację ze strony osób, które odmawiają przyjęcia szczepionki ze względów religijnych, kobiet w ciąży lub osób cierpiących na schorzenia, takie jak alergie, które uniemożliwiają im przyjęcie szczepionki. ukłucie.

Prawnik zwrócił uwagę, że w sektorach, w których pracownicy są otoczeni przez osoby z grup ryzyka, np. W domach opieki, tzw. Umowy „no jab, no job” mogą ostatecznie być uzasadnione.

Niektóre z firm prawniczych, z którymi się skontaktowano, twierdziły, że firmy zaczęły również pytać o to, jak wymagać, aby osoby już zatrudnione otrzymały szczepionkę.

Firmy, które chcą zmienić umowy osób już zatrudnionych, musiałyby jednak uzyskać zgodę pracownika – ostrzegał wspólnik kancelarii Lewis Silkin, James Davies.

Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI) stwierdziła, że ​​nie ma uzasadnienia dla firm, aby wymagać szczepionek dla pracowników, mówiąc, że preferowaną opcją byłyby masowe testy.

Dyrektor naczelny firmy CIPD zajmującej się zasobami ludzkimi, Peter Cheese, powiedział: „Rząd Wielkiej Brytanii nie wprowadził obowiązkowej szczepionki, więc pracodawcy też nie mogą”.

Pan Cheese dodał: „Nie powinni też ograniczać osób przychodzących do pracy na podstawie tego, czy otrzymali szczepionkę”.

We wtorek brytyjski minister ds. Szczepionek Nadhim Zahawi powiedział: „To zależy od firm, co robią, ale nie mamy jeszcze dowodów na to, jak szczepionki wpływają na przenoszenie wirusa”.

Zahawi wcześniej powiedział, że taki system byłby zły i  dyskryminujący .

W niedzielę minister spraw zagranicznych Dominic Raab  powiedział,  że wykorzystanie paszportów szczepionkowych na poziomie krajowym jest rozważane przez rząd w takich miejscach jak supermarkety.

W styczniu założyciel Pimlico Plumbers, walczący z Brexitem, ogłosił, że będzie wymagał szczepień swoich pracowników, śmiało mówiąc „ bez szczepionek, bez pracy ”.

Charlie Mullins powiedział, że uczyni to „standardem” w umowach o pracę, że „musisz mieć szczepionkę”, mówiąc: „Nie będziemy zatrudniać ludzi w przyszłości, chyba że otrzymają szczepionkę”.

technocracy.news