W piątek 12 lutego rozpoczęły się w Polsce szczepienia nauczycieli na COVID-19. W województwie łódzkim zgłoszono osiem niepożądanych odczynów, w tym siedem łagodnych i jeden poważniejszy — wynika z informacji rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. W całym kraju doszło do kilkadziesięciu zgłoszeń.

Nauczyciele zostali zaszczepieni na COVID-19 brytyjski preparatem koncernu Astra Zeneca. W środę 17 lutego w jednej z łódzkich szkół odwołano wszystkie lekcje, gdyż 28 z 32 nauczycieli zaszczepionych w poniedziałek zgłosiło niepożądane odczyny poszczepienne. Informację tę ujawnili dziennikarze Polsat News.

Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi skarżyli się nie tylko na zaczerwienia w miejscu ukłucia i powodowany przez nie ból. Nauczyciele zgłosili typowe objawy grypy, takie jak długotrwały i intensywny ból głowy, osłabienie całego organizmu oraz ból stawów.

Do podobnego zdarzenia doszło również w Tomaszowie Mazowieckim, lecz nie odwołano lekcji. Nauczyciele zgłaszali niepokojące objawy w weekend.

„Sytuacja w Łodzi nie jest niczym nadzwyczajnym”

Do sprawy odniósł się rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Polityk poinformował, że w całej Polsce zanotowano dotychczas 1950 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Członek rządu sprostował również informacje przekazane przez Polsat News.

— Dementujemy, że w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim są wyjątkowo duże liczby NOP-ów — przekazał rzecznik MZ.

— Od piątku po podaniu preparatu AstryZeneki w woj. łódzkim zgłoszono osiem NOP-ów. Wszystkie w Łodzi – siedem lekkich i jeden poważniejszy. Nie ma tam żadnego zmasowanego występowania odczynów poszczepiennych — dodał Andrusiewicz.

źródło: Do Rzeczy