Szefowa klubu Zielonych, Sigrid Maurer, pojawiła się rano przed prasą i powiedziała, że ​​Zieloni nie będą wyrażać nieufności wobec ministra – mimo że sam SMS określili jako „wyraźnie istotny pod względem karnym”. Oprócz pokoju koalicyjnego Zieloni mogą również przynieść kolejny powód do „przytulania się”: jak pokazuje wyciek SMS-ów, podobno była szefowa Zielonych Eva Glawischnig w 2018 roku ogłosiła Novomatic prezydentowi Alexandrowi Van der Bellenowi. 

Przy okazji zarzutów korupcji w sprawie Novomatic FPÖ wnosi wotum nieufności wobec ministra finansów Gernota Blümela. Nadzwyczajna sesja parlamentarna rozpocznie się o godzinie 14.00.

Wyzwalaczem jest SMS Blümels, który podsycił zarzuty korupcyjne przeciwko niemu i ÖVP w ciągu ostatnich kilku dni. Wcześniej na ich podstawie prokurator ds. Biznesu i korupcji zainicjował przeszukanie domu w Blümel. Szefowa zielonego klubu, Sigrid Maurer, opisała również ruch SMS Blümels z przedstawicielami Novomatic podczas dzisiejszej konferencji prasowej jako „niesamowicie bezczelny” i „wyraźnie istotny w świetle prawa karnego”. Były szef Novomatic Harald N. wezwał w nim do „interwencji przeciwko darowiznom”. Blümel przekazał odpowiednią wiadomość bez komentarza.

Granat dymny ÖVP

Maurer potępił również podejście ÖVP w sprawie „granatów dymnych”, które zdetonują. Po tym, jak Novomatic 2017 zwrócił się do Blümela z prośbą o interwencję (wówczas jeszcze) ministra spraw zagranicznych Sebastiana Kurza we Włoszech, faktycznie odbyło się spotkanie przedstawicieli Novomatic i Kurz.

W zeszłym tygodniu ÖVP znalazło „ekscytujące” wyjaśnienie tego faktu: pozycja kalendarza, która ma udokumentować spotkanie, nie dotyczyła spotkania z Sebastianem Kurzem, ale z synową założyciela Novomatic, Joahnn Graf , którego nazwisko również jest krótkie.

Dziennikarz Anna Thalhammer poparła tę tezę w artykule prasowym (i otrzymała za to ostrą krytykę na Twitterze):

Zieloni a własne wartości – Maurer: „Normalny biznes polityczny”

Ale mimo poważnych zarzutów Zieloni nie będą dziś wyrażać nieufności wobec ministra, jak powiedział Maurer. Przeszukania domu nie należy utożsamiać z orzeczeniem. Dopiero gdy zostaną postawione zarzuty, Blümel musi spojrzeć z perspektywy Zielonych.

Maurer został zapytany przez przedstawicieli prasy, czy Zieloni – po wniosku o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych Nehammera z powodu deportacji dwóch azylantów w wieku szkolnym – po raz drugi zagłosowali przeciwko własnej linii. Czy Zieloni zrezygnowali ze swoich wartości na rzecz lukratywnych stanowisk rządowych?

Maurer odpowiedział, że „nie tylko drugi raz” Zieloni głosowali przeciwko własnym pomysłom. Następnie wyjaśniła, że ​​to „normalny, polityczny biznes” został uzgodniony w opozycji wobec rządu i koalicji z partnerem.

Eva Glawischnig lobbuje Novomatic w Van der Bellen

Niechęć Zielonych może mieć inny powód – poza utrzymaniem pokoju koalicyjnego. Na przykład, była szefowa Zielonych Eva Glawischnig podobno lobbowała za nikim innym, jak za prezydentem federalnym (i byłym przewodniczącym klubu Zielonych) Aleksandrem Van der Bellenem zaledwie pięć dni po ogłoszeniu zmiany stanowiska na Novomatic (2 marca 2018 r.) . Na Ibizie były wicekanclerz Heinz-Christian Strache powiedział: „Novomatic płaci każdemu”. – Słuszność tego stwierdzenia wydaje się coraz bardziej potwierdzana. Czy Zieloni też tam wiszą?

Zieloni mają nadzieję na pakiet dotyczący przejrzystości

Zieloni mają teraz nadzieję, że uzgodniony w umowie koalicyjnej pakiet dotyczący przejrzystości, który między innymi powinien uniemożliwić tajne przekazywanie darowizn przez partie, zostanie szybko przyjęty. Domagają się także powołania „odpolitycznionej Prokuratury Najwyższej”. Stanowczo zaprzeczają, że pakiet dotyczący przejrzystości był umową, która skłoniła Zielonych do powstrzymania się od wyrażania nieufności wobec ministra finansów Blümela.

http://www.wochenblick.at