NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI INFORMACJA - 05.02.2021 - W SPRAWIE ZBIGNIEWA JANA POTOCKIEGO
AKCJA PUBLICZNEGO ZADAWANIA PYTAŃ - POLITYKOM - "POLAK PYTA POLITYKA"
Dla wszystkich zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNtech
NOWY TARYFIKATOR KAR DLA POLAKÓW - STAWKI NAWET 400% W GÓRĘ !! Mandat do 5 tys. zł – takiej kary domaga się premier Mateusz Morawiecki.
Ratownicy medyczni "antyszczepionkowcami"? ☀Autor Gabi☀
PIS - KUPUJE CZOŁGI US ARMY Z DEMOBILU JAKO PODSTAWOWY CZOŁG ARMI POLSKIEJ - SZOK !
Analne testy na COVID-19 w Polsce? Niedzielski zabrał głos ☀Autor Gabi☀
Kupujesz mięso w Biedronce lub Lidlu? Jest ostrzeżenie GIS ☀Autor Gabi☀
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Gigantyczna dziura w kasie państwa. Tylko w grudniu rząd rozdął ją o ponad 70 mld zł [WYKRES DNIA] ☀Autor Gabi☀

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
Premier Morawiecki Morawiecki poinformował w rozmowie z wPolsce.pl, że deficyt budżetowy w Polsce w 2020 r. wyniósł ok. 84 mld zł. Biorąc pod uwagę, że po listopadzie dziura w kasie państwa wynosiła 13 mld zł, to oznacza, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca minionego roku rząd rozdął ją o ponad 70 mld zł. Co do części wydatków z końcówki ubiegłego roku można mieć poważne wątpliwości.

Dziura budżetowa w 2020 r., w Polsce, mimo że znacznie mniejsza od zakładanej, była największa w XXI wieku. Dotychczas nigdy nie przekroczyła 50 mld zł.

Będzie też olbrzymia w zestawieniu z danymi za poprzednie miesiące. Po listopadzie deficyt wynosił ok. 13,2 mld zł. To oznacza, że tylko w grudniu rząd powiększył dziurę budżetową o zapewne ponad 70 mld zł. Grudzień zawsze – szczególnie za czasów Zjednoczonej Prawicy – był miesiącem dużego wzrostu deficytu, ale dotychczas było to najwyżej ok. 20 mld zł (w rekordowym grudniu 2017 r. prawie 23 mld zł). A teraz nagle – 70 mld zł.

embed

Sytuacja budżetu rozjeżdża się z całymi finansami publicznymi

Po pierwsze, „kwota deficytu budżetowego to liczba nic niemówiąca” – komentuje w rozmowie z Next.gazeta.pl dr Sławomir Dudek ze Szkoły Głównej Handlowej, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich, a do 2019 r. dyrektor departamentu polityki makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

Chodzi o to, że budżet centralny to tylko część całych finansów państwa. Nawet przed koronakryzysem tylko za ok. 1/3 wydatków całego państwa odpowiadał centralny budżet państwa, reszta to m.in. wydatki specjalnych funduszy celowych czy samorządów.

2020 r. był pod tym względem jeszcze bardziej szczególny, bo właściwie wszystkie rozwiązania pomocowe były realizowane poza budżetem centralnym. Tarcze finansowe finansuje Polski Fundusz Rozwoju, za inne wydatki antykryzysowe odpowiedzialny jest fundusz COVID-19 w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Tych wydatków nie widać w dziurze budżetowej, ale są uwzględnione w deficycie całego sektora finansów publicznych. Pierwotnie rząd zakładał, że deficyt sektora finansów publicznych sięgnie 12 proc. PKB, a więc ok. 270 mld zł. Ostatecznie, według różnych szacunków, będzie to ok. 9-10 proc., ale wciąż to oczywiście bardzo dużo. Z punktu widzenia tego ogromnego deficytu sektora finansów publicznych, te 25 mld zł, którymi chwali się premier, to tylko 1 punkt procentowy w dół

– mówi dr Dudek.

Zadłużenie poza budżetem centralnym (ok. 84 mld zł) wzrosło o ponad 140 mld zł za sprawą antykryzysowych rozwiązań w BGK (82 mld zł) i PFR (62 mld zł).

Skąd dodatkowych 70 mld zł deficytu budżetowego w grudniu?

Przekazanie wydatków antykryzysowych poza budżet sprawiło, że rząd w ciągu roku mógł dosyć swobodnie sterować wydatkową stroną centralnej kasy państwa – stąd „tylko” 13 mld zł deficytu budżetowego na koniec listopada. Rząd normalnie powinien przekazywać dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a teraz FUS dostanie pieniądze spoza budżetu, z funduszu „antycovidowego” przy BGK. Najhojniejsze instrumenty wsparcia są realizowane przez PFR

– komentuje dr Dudek.

Dlaczego więc w grudniu deficyt budżetowy poszybował nagle w górę o ponad 70 mld zł? Ten duży przyrost to nie są rzeczywiste wydatki. Nie da się ot tak wydać 70 mld zł rzeczywiście na jakieś zakupy czy inwestycje. Gros z tego to są pieniądze przekazane do różnych funduszy poza budżet, na poczet wydatków w 2021 r.

– tłumaczy nasz rozmówca. Innymi słowy – rząd już w grudniu rozpoczął działania pod poprawę sytuacji budżetowej w 2021 r. Według założeń rządu, w tym roku deficyt budżetowy przekroczy 82 mld zł.

Wśród środków, które mogły wypłynąć z kasy państwa w grudniu 2020 r., dr Dudek wymienia choćby dotację do Funduszu Solidarnościowego na trzynastki i czternastki dla emerytów w 2021 r. Środki mogły trafić też np. do Funduszu Kolejowego czy Drogowego przy BGK. – Nie było z tych funduszy rzeczywistych wydatków, ale na ich kontach te pieniądze są – tłumaczy dr Dudek.

Kontrowersyjne wydatki niewygasające

Ekonomista zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Chodzi o ustanowione pod koniec 2020 r. tzw. wydatki niewygasające w kwocie aż ponad 11,6 mld zł.

Czym są wydatki niewygasające? To wydatki na przedsięwzięcia, które powinny zakończyć się w danym roku (i obciążają w danym roku budżet), ale z jakichś względów muszą zostać jednak sfinalizowane w kolejnym. Minister finansów wydawał zwykle pozwolenie na takie wydatki pod warunkiem, że przedsięwzięcia zostaną zakończone w pierwszym kwartale kolejnego roku. Zazwyczaj dotyczy to drobnych, końcowych prac związanych z danym przedsięwzięciem. Czasem to wręcz tylko „przecięcie wstęgi” i opłacenie ostatnich faktur. Minister finansów bardzo niechętnie zgadzał się na takie wydatki, bo to oznacza zaburzenie roczności budżetu. Jest to też bodziec do niegospodarności, bo jeżeli ktoś nie zdążył zrealizować do końca roku gros danego projektu to znaczy, że źle go zaplanował

– tłumaczy dr Dudek.

Ale w 2020 r. było inaczej. Rząd wydłużył czas na realizowanie wydatków niewygasających aż do końca listopada 2021 r. I wpisał na listę ogromną kwotę ponad 11,6 mld zł. Dla porównania, w latach 2017-2018 było to ok. 1,3-1,9 mld zł. Z pewnością nie chodzi tu o finalizowanie niezakończonych przedsięwzięć z roku poprzedniego, ale o nowe wydatki, których realizacja była wątpliwa od początku. Przypuszczam, że w końcówce grudnia po resortach chodziła lista życzeń, co można by jeszcze wpisać do zestawienia projektów przechodzących na kolejny rok. Mam nadzieję, że NIK zbada dokładanie, jak powstawała ta lista

– komentuje ekonomista. To właśnie na tej liście znalazło się m.in. 60 mln zł na „opracowanie założeń i kompleksową realizację wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu. To instytucja, z którą poprzez fundację Lex Veritatis powiązany jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Wśród wydatków niewygasających są też setki milionów złotych np. na remont czołgów czy sprzęt IT w Ministerstwie Finansów czy fiskusie. Przedstawiciele Ministra Finansów tłumaczą to pragmatyzmem, elastycznością oraz oczywiście walką z pandemią COVID-19. Jednak, niestety, spośród 1,2 tys. różnych zadań tylko około 50 pozycji dotyczy bezpośrednio COVID-19 (w nazwie)

– komentuje dr Dudek. Jak tłumaczy, jednym z powodów stworzenia opasłej listy wydatków niewygasających jest ominięcie reguły wydatkowej. W największym skrócie polega ona na tym, że jeżeli rząd chce podnosić wydatki budżetowe, to przynajmniej dla części z nich musi znaleźć pokrycie w dodatkowych wpływach. Tyle, że w 2020 r. regułę wydatkową zawieszono, a w 2021 r. ma już ona, choć w nieco luźniejszej niż wcześniej formie, powrócić. Wydatki niewygasające, mimo że zostaną zrealizowane w kolejnym roku, będą w księgach finansowych przypisane do roku 2020, w którym nie obowiązywało ograniczenie wydatkowe. Tak właśnie zrodziła się pokusa zapisania w wydatkach 2020 roku jak największych kwot. W sejfie finansów publicznych zgaszono światło, więc wszyscy rzucili się na kasę. Co więcej, nie muszą wydawać pieniędzy w roku budżetowym, tylko przez kolejnych jedenaście miesięcy

– tłumaczy ekonomista.

gazeta.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: