Szczepionka przeciwko koronawirusowi na tacy.
Szczepionka przeciwko koronawirusowi podana na tacy. (Fot. PAP/PA)

19-letni mieszkaniec Izraela trafił na oddział intensywnej terapii z zapaleniem mięśnia sercowego. Pięć dni wcześniej otrzymał drugą dawkę szczepionki na Covid-19 firmy Pfizer i BioNTech.

„Jerusalem Post” podaje, że nadal jednak nie potwierdzono czy zapalenie mięśnia sercowego u 19-latka to skutek uboczny szczepienia na koronawirusa. O hospitalizacji nastolatka poinformowała jedna z klinik sieci Terem.

Izraelski dziennik podkreślił natomiast, że według amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia zapalenie mięśnia sercowego pojawiało się jako powikłanie po Covid-19.

– Fakt, że symptomy pojawiły się wkrótce po szczepieniu wzbudza podejrzenie, że reakcja immunologiczna mogła doprowadzić do zapalenia – mówił przedstawiciel klinik Terem dr Abdulhadi Farojeh.

19-latek trafił do ośrodka Terem w Modi’in-Makkabbim-Re’ut. Obecnie przebywa w centrum medycznym w Tzrifin.

Symptomy takie jak przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem czy bóle promieniujące na lewe ramię, pojawiły się u nastolatka po podaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer. Badania potwierdziły zapalenie mięśnia sercowego. Przed hospitalizacją 19-latek nie miał problemów ze zdrowiem.

Źródło: Jerusalem Post