NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
Poland matters
1169 views
POLITYKA 2019
778 views
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Decyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobą  ☀Autor Gabi☀
Uwaga! Może już zostałeś zaszczepiony, a nie wiesz o tym? Mogą szczepić za pomocą testów PCR!  ☀Autor Gabi☀
NOWE PRAWO DLA PIS - POLAK JUZ NIE DOWIE SIĘ CO KNUJE PIS W UMOWACH Z OBCYMI PAŃSTWAMI - NAWET JAK PODPISZĄ ROZBIÓR !
WARSZAWA - ULICZNA EGZEKUCJA AFERZYSTY !! SIERŻANT W.P Wacław Trzmielowski ZASTRZELIŁ ZŁODZIEJA Z KRĘGU "ELYT" R.P !!
FRANCJA I NIEMCY REZYGNUJĄ Z SZCZEPIONKI AstraZeneca - POLACY CHCĄ BYĆ SZCZEPIENI NIĄ NAWET WIELOKROTNIE - POLAK :-) WIE :-) CZEGO CHCE CO JEST DOBRE A CO NIE........
Odważny! Były fan szczepień koronowych przyznaje: „Mam szkody spowodowane szczepieniami”  ☀Autor Gabi☀
Największa Norymberga wszechczasów jest w drodze (uwaga: przetłumaczone z języka niemieckiego)  ☀Autor Gabi☀
AKCJA PUBLICZNEGO ZADAWANIA PYTAŃ - POLITYKOM - "POLAK PYTA POLITYKA"
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa biją rekordy popularności ☀Dopóki WAS nie łyknie hiperinflacja!!Autor Gabi☀

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
fot. Billion Photos/Maciej Kalwasiński / Shutterstock/Bankier

Wysoka inflacja, spadek oprocentowania lokat i zapowiedź pogorszenia oferty Ministerstwa Finansów dla oszczędzających napędzały w ubiegłym roku rekordową sprzedaż obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Ale na zakup rządowych papierów wciąż decyduje się dość niewielka grupa ludzi, a przeciętny nabywca jest osobą zamożną.

W 2020 r. Ministerstwo Finansów (MF) sprzedało obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 28,4 mld zł. To o niemal 2/3 więcej niż rok wcześniej, choć przecież i wynik z 2019 r. był rekordowy. Od kwoty warto jednak odjąć te obligacje trzymiesięczne, które zostały wyemitowane i wykupione w minionym roku: oznacza to, że rząd pozyskał od inwestorów detalicznych aż 21,5 mld zł, czyli o ponad połowię więcej w porównaniu do poprzedniego roku.

Popularność obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa rosła szósty rok z rzędu, po raz czwarty z kolei wspinając się na najwyższe w historii poziomy.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Za sprawą panów Glapińskiego i Kościńskiego – a dokładniej Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i Ministerstwa Finansów – miniony rok na rynku detalicznych papierów rządowych możemy podzielić na dwie części: przed i po decyzji o zmianie oferty obligacji oszczędnościowych.

W pierwszych trzech miesiącach roku zainteresowanie tą formą lokaty kapitału rosło na fali szybującej do blisko 5 proc. inflacji. Oszczędzający wybierali głównie „antyinflacyjne” obligacje 4-letnie, które stanowiły niemal połowę nabywanych papierów. Pod koniec kwietnia Ministerstwo Finansów zrzuciło na rynek prawdziwą bombę, informując o pogorszeniu oferty od maja. Decyzja była pochodną obniżenia stóp proc. NBP – Rada Polityki Pieniężnej cięła je w marcu i kwietniu, łącznie o 1 p. proc., do wówczas najniższego w historii poziomu 0,5 proc. Polacy momentalnie rzucili się na zakupy, windując kwietniowy wynik sprzedaży obligacji detalicznych do rekordowych 5,4 mld zł, znów głównie stawiając na „czterolatki”.

Po kwietniowym szaleństwie zainteresowanie rządowymi papierami opadło. Ale zmieniło się coś jeszcze: Polacy zaczęli częściej sięgać po obligacje gwarantujące stałą stopę zwrotu, przede wszystkim te o najkrótszym terminie zapadalności, czyli trzymiesięczne. Kto miał zamiar zamrozić kapitał na kilka lat, zrobił to przed zmianą oferty. Ponadto wyraźnie zwalniać zaczęła inflacja – z 4,6 proc. w marcu do 3,4 proc. w kwietniu. W kolejnych miesiącach inflacja oscylowała już w okolicach 3 proc.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Tymczasem decyzję RPP na własnej skórze coraz silniej odczuwali klienci banków. Największe instytucje finansowe miały pod dostatkiem płynności (czyli środków klientów, gromadzonych choćby na zwykłych kontach) i dostosowywały oprocentowanie lokat do ceny pieniądza, którą dyrygowała Rada.

Pod koniec maja RPP pod wodzą prezesa Adama Glapińskiego wyprowadziły jeszcze jeden cios w oszczędzających, obniżając stopę referencyjną do 0,1 proc. I o ile komercyjne banki musiały zareagować na tę decyzję, to Ministerstwo Finansów na szczęście już nie. Warto to podkreślić – w czerwcu MF miało pełne prawo ponownie pogorszyć ofertę obligacji detalicznych, ale tego nie zrobiło.

W efekcie papiery trzymiesięczne stały się bardziej atrakcyjne od większości nowych lokat. A w strukturze sprzedaży obligacji cieszyły się większym wzięciem niż „czterolatki”. To dowód, że Polacy niechętnie zamrażają oszczędności, nawet kosztem realnej (po uwzględnieniu inflacji i podatku Belki) straty. – Oferta MF przewiduje jednak możliwość wcześniejszego wykupu obligacji, dlatego w niektórych sytuacjach warto ulokować środki w papierach o dalszym terminie zapadalności, a następnie „sprzedać” je fiskusowi przed tą datą. Nasze instrumenty detaliczne cechuje również elastyczność w dostępie do oszczędności. Klienci mają możliwość wycofania ulokowanych pieniędzy – w części lub w całości, w dowolnym momencie – przypomina Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

 

/ Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

W całym ubiegłym roku to jednak „czterolatki” pozostały najpopularniejsze. Na ich zakup przeznaczono ponad 11 mld zł, o ponad 80 proc. więcej niż w 2019 r. Obligacje trzymiesięczne zajęły drugie miejsce w portfelach oszczędzających, z ponad dwukrotnie wyższym wynikiem niż rok wcześniej, przekraczającym 10 mld zł. Niemal 4 mld zł ulokowano w „dwulatkach”, a ponad 2 mld zł – w „dziesięciolatkach”.

Obligacje sprzedawane beneficjentom programu „Rodzina 500 plus” okazały się wybierane częściej niż „trzylatki”. Popyt na te ostatnie zmniejszył się względem 2019 r. jako jedyny w ofercie MF. Natomiast zainteresowanie obligacjami 500+ wzrosło aż przeszło czterokrotnie. Jednak ulokowana w nich kwota 206 mln zł pozostaje niewielka w stosunku do 40 mld zł, które trafiły do kieszeni Polaków z rządowego programu.

2020 r. przyniósł nieznaczne zmiany w strukturze nabywców. Przeszło 7 na 10 miało przynajmniej 51 lat. Udział osób w wieku 26-35 (4 proc.) i młodszych (0,7 proc.) pozostał bez zmian. Nieznacznie zwiększyła się rola osób w wieku 36-50, które stanowiły blisko 1/4 klientów MF.

Bardziej wyraźne zmiany zaszły w kanałach sprzedaży. Udział punktów sprzedaży obligacji, czyli placówek PKO BP, spadł z 73,4 proc. do 64,9 proc., a internetu wzrósł z 26,6 proc. do 35,1 proc. W kwietniu relacja wynosiła tylko 54:46.

 

/ Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Mimo kolejnych rekordów obligacje oszczędnościowe nadal nie cieszą się w Polsce szeroką popularnością. Z danych Ministerstwa Finansów udostępnionych redakcji Bankier.pl wynika, że na koniec roku rządowe papiery detaliczne w swoich portfelach inwestycyjnych miało raptem 166 336 osób oraz 28 396 w ramach kont IKE-Obligacje.

Na tle blisko 40-milionowej populacji Polski nie jest to zbyt wiele, ale warto podkreślić, że liczba posiadaczy stale rośnie, a w ubiegłym roku poszerzyła się o 33 tysiące. Na zakup decydowało się średnio niemal 25 tys. osób miesięcznie, w kwietniu było to aż 44 tysiące osób.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Wyraźnie wzrosła również średnia miesięczna kwota lokowana w obligacjach detalicznych. Pomijając oszczędności w ramach IKE, średnio nabywca przeznaczał na zakup papierów ponad 90 tys. zł miesięcznie.

Przyjmując, że nie wszystkich stać na tak duży wydatek i zakładając pewną dywersyfikację portfela, można domniemywać, że duże pieniądze w obligacjach oszczędnościowych lokują osoby zamożne. Papiery emitowane przez MF dają im przyzwoitą (na tle bankowej alternatywy) stopę zwrotu przy bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa, być może postrzeganym jako wyższe, niż zapewniane przez banki, w których gwarantowane są depozyty do równowartości 100 tys. euro. Nie muszą się także martwić limitami jak w przypadku wielu lokat.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Na koniec listopada Polacy posiadali obligacje detalicznych o wartości 40 mld zł. Oznacza to, że średnio nabywca rządowych papierów miał w nich ulokowane ponad 200 tys. zł.

O ile przeciętna jest imponująca, to łącznie 40 mld zł blado wypada na tle kwot gromadzonych w bankach. Z danych NBP wynika, że na koniec listopada osoby prywatne trzymały na depozytach bieżących ponad 750 mld zł, a na terminowych – niespełna 200 mld zł. W formie obligacji detalicznych Polacy oszczędzają więc raptem 4 proc. tego co w bankach. Warto jednak zwrócić uwagę na dynamikę zmian w ostatnim roku: na kontach przybyło aż 220 mld zł, a na lokatach ubyło 100 mld zł. Tymczasem w papiery oszczędnościowe ulokowanych było o 13 mld zł więcej.

To kolejne liczby, które potwierdzają, że pomimo niezbędnego w obliczu pandemii koronawirusa czasowego zamknięcia części biznesów, finanse Polaków są przeciętnie w dobrej kondycji. Niestety rosną nierówności: podczas gdy lockdowny mocno uderzyły po kieszeni jednych, na portfele innych miały nawet pozytywny wpływ – ograniczyły bowiem możliwość konsumpcji, wymuszając wzrost oszczędności.

Źródło:

5 powodów, dla których Polacy

wkrótce porzucą fundusze obligacji i

zaczną masowo inwestować w fundusze akcji

W sierpniu 2020 do funduszy inwestycyjnych Polacy

wpłacili 4 mld zł więcej niż z nich wypłacili.

Większość kapitału, bo około 3 mld zł, trafiło

do funduszy dłużnych i obligacji.

Ten trend wkrótce ulegnie zmianie na

korzyść funduszy akcji, a powodem jest

oczywiście trwająca epidemia koronawirusa COVID-19.

Według danych analizy.pl Polacy zaczęli

wpłacać masowo pieniądze

do funduszy inwestycyjnych.

W lipcu do funduszy inwestycyjnych rynku

kapitałowego wpłynęło o 4 mld zł więcej środków

niż z nich wypłynęło. Saldo napływów było

najwyższe od 13 lat.

Sęk w tym, że na razie większość środków

płynie do funduszy inwestujących na rynku

obligacji i długu. Istnieje jednak przynajmniej

5 powodów, które sprawiają, że wkrótce kapitał Polaków

skieruje się w stronę funduszy inwestujących

na rynku akcji, co pozytywnie powinno się

przełożyć na indeksy giełdowe.

Podatek od aktywów bankowych

Wprowadzony w 2016 roku podatek

bankowy, wynoszący rocznie 0,44 proc.

wartości ich aktywów, którym

obłożone są banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK

-i i firmy pożyczkowe w erze post-covid staje się

dużym problem dla banków.

Coraz trudniej jest bowiem zarabiać

sektorowi nawet na oprocentowanch na zero lokatach.

W obliczu bezprecedensowego spadku stóp

procentowych, praktycznie do zera, bankom trudno

jest zarobić w bezpieczny sposób, a podatek

to jeszcze bardziej utrudnia.

Właściwie oprócz symbolicznych zysków

z inwestowania w zwolnione z tego podatku

obligacje Skarbu Państwa nadpłynność sektora

bankowego będzie przysparzać mu strat.

Dlatego inaczej niż do tej pory banki coraz

chętniej będą kierować środki swoich klientów

poza sektor bankowy, jakim są

aktywa funduszy inwestycyjnych.

Aktywna dystrybucja funduszy inwestycyjnych

ze strony banków wzrośnie, głównie do

TFI związanych z samym bankiem.

Prowizje generowane przez TFI staną się

dużo bardziej atrakcyjne niż kiedyś, a jednym

z beneficjentów tego trendu staną się fundusze

akcji, które pozwalają na pobieranie

największych opłat za zarządzanie.

Ryzyko kredytowe i popyt na kredyt

Trend przekazywania środków z sektora

bankowego do TFI może przyspieszyć zwłaszcza

w najbliższym czasie. Epidemia

koronawirusa COVID-19 wpłynęła bowiem

negatywnie na akcję kredytową banków.

Banki muszą zarabiać na opodatkowanych

aktywach, ale jak wynika z raportu

AMRON-SARFiN w II kwartale 2020 roku

udzieliły one 45,2 tys. kredytów

mieszkaniowych, czyli o 20 proc. mniej

niż w I kwartale 2020 roku.

W całym 2020 roku liczba nowych kredytów

może być niższa o 12-15 proc. niż w 2019 roku.

Notowane przez banki spadki sprzedaży

kredytów są dyktowane zarówno stroną

popytową jak również podażową.

Z jednej strony w obliczu kryzysu klienci są

mniej skłonni się zadłużać, a z drugiej strony

w obliczu wzrostu ryzyka kredytowego klientów

związanego ze spadkiem PKB banki są mniej

skłonne, aby udzielać klientom kredytów.

Jako, że środki klientów muszą zarabiać,

naturalnym trendem w takiej sytuacji staje się

kierowanie ich poza system bankowy.

Fundusze obligacji

najlepsze mają za sobą

Masowy napływ środków do funduszy

inwestycyjnych rynku pieniężnego i obligacji

będzie wkrótce zwalniał.

Wymieniony segment TFI notuje w ostatnim

czasie świetne napływy, gdyż osiągał

ostatnio świetne stopy zwrotu.

Jak doskonale wiemy, niedoświadczeni inwestorzy,

głównie na podstawie osiągniętych

stóp zwrotu z przeszłości, podejmują decyzje inwestycyjne.

Tymczasem osiągnięte przez fundusze obligacji

stopy zwrotu rzędu kilku, a nawet 10 proc.

za ostatni rok są nie do powtórzenia w przyszłości.

Wywołały je bowiem ostatnie obniżki

stóp procentowych, które dalej nie mają

za bardzo gdzie spadać.

Dlatego też wyniki funduszy obligacji

za ostatni rok są nie do powtórzenia, co będzie

coraz mniej atrakcyjne zarówno dla nowych

inwestorów jak również frustrujące dla tych, którzy

wpłacili tam kapitał w ostatnich miesiącach.

Słabsze wyniki funduszy rynku pieniężnego

i obligacji będą motywować inwestorów do

wycofywania środków oraz kierowania ich

w bardziej ryzykowne instrumenty jak fundusze akcji.

Niepewność na rynku

nieruchomości trwa

Będący naturalną przeciwwagą dla rynku

kapitałowego rynek nieruchomości

w erze post-covid już nie stanowi tak pewnej

i bezpiecznej przystani jak kiedyś.

Ostatnie miesiące przyniosły bowiem prawdziwe

tsunami w branży najmu krótkoterminowego

oraz condohoteli. Powoli kryzys będzie docierał

do nowych obszarów i rozlewał się na kolejne

sektor rynku nieruchomości jak najem średnioterminowy.

Jest to efekt przedłużającej się epidemii

i rosnącej skłonności firm i uniwersytetów

do utrzymywania statusu pracy i nauki z domu.

Jak zawsze reagujący z opóźnieniem na

spowolnienie sektor nieruchomości będzie

musiał się zmierzyć ze spadkiem popytu

na najem zarówno komercyjny jak i indywidualny.

Presja będzie tym większa, że w najbliższych

miesiącach do oferty trafi rekordowa ilość

zarówno mieszkań jak i powierzchni komercyjnej.

Fundusze inwestycyjne

akcji z coraz lepszymi stopami zwrotu

Koronawirus zakończył erę „pewnych zysków”.

Bezprecedensowy spadek stóp procentowych

na świecie sprawił, że od teraz aby coś zarobić

na oszczędnościach będziemy zmuszeni zaryzykować.

Jedyną sensowną alternatywą w Polsce jest

w obecnej chwili giełda i rynek akcji.

Praktycznie wszystkie argumenty przemawiają

za tym, że to właśnie w tym kierunku popłynie

strumień oszczędności Polaków.

Do rozpoczęcia fali masowych napływów

w kierunku funduszy akcji brakuje już jedynie

dobrych wyników. Te powoli się jednak poprawiają.

Notowania sWIG80 od początku roku

sWIG80

Zwłaszcza w obszarze małych spółek widać

solidne ożywienie. Indeks sWIG80

od początku roku pozostaje na ponad 20% plusie.

Im bardziej te wartości będą zmieniać się na plus

tym chętniej Polacy podejmujący decyzje inwestycyjne

na podstawie stóp zwrotu z przeszłości będą skłonni

wpłacać kapitał do akcyjnych TFI. Za dwa, trzy kwartały

gdy okaże się, że fundusze obligacji nie zarabiają

już jak kiedyś nawet kilku procentowe stopy

zwrotu z akcji staną się dla nich atrakcyjne

i wtedy strumień napływów do funduszy akcji

rozkręci się na dobre.

Takiemu scenariuszowi może stanąć

na drodze jedynie kolejne załamanie na

rynkach giełdowych, które w obecnej

sytuacji nikomu nie byłoby na rękę.

strefainwestorow.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: