2021-01-29 
Sanepid w Poznaniu FAŁSZOWAŁ ewidencję związaną z koronawirusem?! Poważne zarzuty!
Autor: pixabay.com – zdjęcie poglądoweSanepid w Poznaniu FAŁSZOWAŁ ewidencję związaną z koronawirusem?! Poważne zarzuty!

Czy wielkopolski Sanepid fałszował ewidencję związaną z koronawirusem? Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefową wielkopolskiego sanepidu złożyła w czwartek do prokuratury posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. Według niej inspekcja mogła sfałszować dane w ewidencji osób objętych kwarantanną!

Posłanka Paulina Hennig-Kloska przekazała na konferencji w Poznaniu, że złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Poznaniu dr n. biol. Jadwigę Kuczmę-Napierałę.

– 7 stycznia wysłała do pracowników stacji powiatowej w Poznaniu zadanie niemożliwe do zrealizowania związane z całkowitym wyzerowaniem zaległości w Systemie Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS) do godz. 24 – powiedziała posłanka, cytowana przez PAP.

O sprawie pisaliśmy TUTAJ, a jako pierwsi nagłośnili ją dziennikarze RMF FM. Posłanka Koalicji Obywatelskiej podkresliła, że „pani dyrektor mogła doprowadzić do zagrożenia w zdrowiu i życiu mieszkańców powiatu poznańskiego, którzy, przebywając na kwarantannie lub w izolacji, nie byli objęci odpowiednim nadzorem”.

Hennig-Kloska wskazała, że o zaległościach i problemach kadrowych stacji sanitarnych podległych wielkopolskiemu sanepidowi informowała osobiście GIS, ale także rozmawiała z dyrektorem PSSE w Poznaniu.

– Gwarantowano, że wymiany kadrowe, a także pewne zmiany systemowe doprowadzą do tego, że problemy zostaną rozwiązane. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że żadnych problemów nie rozwiązano tylko po prostu sfałszowano dane w systemie – podkreśliła.

Do zawiadomienia posłanka dołączyła pismo, jakie dyrektor WSSE wysłała do szefa poznańskiego sanepidu oraz dane z systemu, które według niej wskazują, iż „nie było możliwości należytej obsługi kontaktów w systemie”.

Hennig-Kloska zaznaczyła, że w systemie SEPIS są dane osób objętych kwarantanną lub izolacją, a pracownik sanepidu obsługujący tę bezę danych powinien z każdą z takich osób skontaktować się i wypytać o kontakty z osobami przed okresem kwarantanny.

se.pl