NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
Poland matters
1168 views
POLITYKA 2019
778 views
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Decyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobą  ☀Autor Gabi☀
NOWE PRAWO DLA PIS - POLAK JUZ NIE DOWIE SIĘ CO KNUJE PIS W UMOWACH Z OBCYMI PAŃSTWAMI - NAWET JAK PODPISZĄ ROZBIÓR !
Uwaga! Może już zostałeś zaszczepiony, a nie wiesz o tym? Mogą szczepić za pomocą testów PCR!  ☀Autor Gabi☀
FRANCJA I NIEMCY REZYGNUJĄ Z SZCZEPIONKI AstraZeneca - POLACY CHCĄ BYĆ SZCZEPIENI NIĄ NAWET WIELOKROTNIE - POLAK :-) WIE :-) CZEGO CHCE CO JEST DOBRE A CO NIE........
WARSZAWA - ULICZNA EGZEKUCJA AFERZYSTY !! SIERŻANT W.P Wacław Trzmielowski ZASTRZELIŁ ZŁODZIEJA Z KRĘGU "ELYT" R.P !!
AKCJA PUBLICZNEGO ZADAWANIA PYTAŃ - POLITYKOM - "POLAK PYTA POLITYKA"
Odważny! Były fan szczepień koronowych przyznaje: „Mam szkody spowodowane szczepieniami”  ☀Autor Gabi☀
Największa Norymberga wszechczasów jest w drodze (uwaga: przetłumaczone z języka niemieckiego)  ☀Autor Gabi☀
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Ile zarabia deweloper na mieszkaniu? ☀Autor Gabi☀

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
Ile zarabia deweloper na mieszkaniu? Marże rzędu 20-30 proc. robią wrażenie

„Kiedy kupujesz mieszkanie za 600 tysięcy złotych, na konto dewelopera trafia 150 tysięcy” – czytamy w internetowych dyskusjach. Postanowiliśmy sprawdzić, ile jest prawdy w twierdzeniach, że deweloperzy zarabiają kosmiczne wręcz pieniądze kosztem ludzi, których nie stać na nowe mieszkanie.

Ile zarabia deweloper na mieszkaniu? Marże rzędu 20-30 proc. robią wrażenie
Zarobki firm deweloperskich budzą sporo kontrowersji. Czy faktycznie są tak wysokie? (PAP, Darek Delmanowicz)

Faktem jest, że deweloperzy w swoich sprawozdaniach finansowych posługują się terminem „marża deweloperska”. W zależności od firmy, roku, koniunktury i profilu działalności wynosi ona od kilkunastu do dwudziestu, trzydziestu procent.

To zaś przekłada się na wysokie kwoty. W Warszawie, na najdroższym w Polsce rynku nieruchomości, kupno mieszkania za 600 tysięcy nie jest ekstrawagancją, ale normą. A skoro deweloper ma marżę w wysokości 20 procent, to nabywca lokalu płaci mu 120 tysięcy złotych w ramach swoistej prowizji. Kwota robi wrażenie. Procentowa marża – niekoniecznie.

– Ciekaw jestem, czy taka osoba, krytykująca marżę dewelopera, wie, jaka jest marża na rowerze, samochodzie czy jedzeniu, które kupuje w sklepie – uśmiecha się Marcin Krasoń z obido.pl. Faktycznie – produkty w sklepach spożywczych mogą mieć marże sięgające ponad 50 proc. Sieci odzieżowe żyją z marży w wysokości 200-300 procent. Produkcja i transport ubrania kosztuje jedną trzecią tego, co płacimy w sklepie.

Krasoń przypomina też, że różne inwestycje mają różne poziomy rentowności. W skrócie: dzielą się na projekty wysoko- lub niskomarżowe. – Wiadomo, że inwestycje premium mają wyższą marżę, a te z segmentu budżetowego – niższą – mówi.

– Poziom marży zależy od tego, jakie koszty poniosła dana firma. Zwróćmy uwagę np. na ceny gruntów. Spółka A miała duży bank ziemi kupionej wiele lat temu (dwa razy taniej), a spółka B budowała na świeżo kupionej, znacznie droższej działce. Obie firmy sprzedają mieszkania w podobnych cenach, bo taka jest sytuacja na rynku. W efekcie jedna ma znacznie wyższą marżę od drugiej. Oprócz cen ziemi, liczą się np. koszty wykonawstwa. Jeśli któryś deweloper ma własną spółkę odpowiedzialną za budowę, to będzie mu taniej budować – tłumaczy Marcin Krasoń.

Deweloper każe dopłacić 320 tysięcy. Bo zwiększyła się powierzchnia domu

Mimo wszystko wspomniane ponad 100 tysięcy zarobku na jednym mieszkaniu ciągle robi wrażenie. Tyle, że 20 proc. marży nie oznacza, że deweloper właśnie tyle schowa do kieszeni. Sprawa jest bardziej złożona. Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, przypomina, że marże deweloperskie faktycznie są dwucyfrowe, ale działalność deweloperska to jednak coś znacznie bardziej skomplikowanego niż np. sprzedaż ziemniaków czy pomidorów.

– Nie działa to tak, że rano kupujemy na targu ziemniaki i pomidory w cenie hurtowej, a potem sprzedajemy znacznie drożej jeszcze tego samego dnia w naszym „zieleniaku”. Produkcja mieszkań trwa wiele lat i choć faktycznie zarobić na tym biznesie można dużo, to też ten zarobek jest rozłożony na wiele lat i nikt nie daje gwarancji, że wyjdziemy na tym biznesie „na swoje”. Gdyby było inaczej, to kto żyw miałby swoją firmę deweloperską, a do tego nie zdarzałyby się upadłości deweloperów, a niestety te czasami się zdarzają – mówi Turek w rozmowie z money.pl.

Dodaje, że zazwyczaj mowa o marży brutto, a więc przed potrąceniem kosztów sprzedaży i marketingu, zarządzania czy rat kredytów zaciągniętych na sfinansowanie projektu i przed opodatkowaniem.

– Warto wiedzieć, że analizowana (na bazie raportów giełdowych) rentowność to zysk brutto ze sprzedaży. To znaczy, że nie obejmuje kosztów funkcjonowania firmy, marketingu, sprzedaży, ani nawet podatku dochodowego – potwierdza Marcin Krasoń.

Bartosz Turek również podkreśla, że deweloper nie zarabia wspomnianych 20 procent od razu.

– Jest to zysk wypracowany przez co najmniej kilka lat prowadzenia projektu (od zakupu ziemi do sprzedaży ostatniego mieszkania mija przeważnie 4-6 lat). A więc dopiero po np. 5 latach pracy finalnie rozliczamy inwestycję, na której przez 5 lat zarobimy łącznie np. 20 procent brutto – wylicza ekspert.

Rekordowy rok największego polskiego dewelopera. Mimo pandemii

Jest jeszcze jedna przyczyna, dla której deweloperzy biorą relatywnie duże pieniądze w postaci marży. Chodzi o duże ryzyko prowadzenia działalności deweloperskiej.

– Chodzi na przykład o niepewny efekt uzyskiwania pozwoleń na budowę, czy innych procesów administracyjnych, brak pewności, czy na działce w trakcie prac ziemnych nie zostanie np. odkryte coś, co zamrozi projekt na długie miesiące, czy – idąc dalej – pozwolenie na budowę nie zostanie zaskarżone. W trakcie budowy może się nawet okazać, że w projekcie są błędy lub wykonawca schodzi z budowy, co znowu mocno miesza w harmonogramie prac, a każda zmiana oznacza koszty. Do tego dochodzi ryzyko, że mieszkania mogą się gorzej sprzedawać niż założono w harmonogramie, a raty kredytu zaciągniętego na zakup ziemi czy budowę spłacać trzeba – wylicza Bartosz Turek.

Na dodatek działalność deweloperska jest po prostu kosztowna, a w tej branży obraca się bardzo dużymi pieniędzmi.

– Chętnych na rozpoczęcie samodzielnej działalności deweloperskiej może być też mniej ze względu na wysokie bariery kapitałowe – trzeba mieć wiele milionów złotych, aby zacząć samodzielną działalność na rynku deweloperskim – mówi Turek.

Kiedy klientowi powinna zapalić się czerwona lampka?

Deweloperom zależy na sprzedaży, bo od tego zależy ich być albo nie być. Ale sytuacje, o których wspomina Bartosz Turek, powinny być też ostrzeżeniem dla klientów. Przed zakupem warto sprawdzić choćby plan zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to uniknąć niechcianego hipermarketu lub drogi szybkiego ruchu, które w przyszłości mogłyby pojawić się za oknem, a o których sprzedawca nie powiedział.

Deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że za mieszkanie bardziej „prestiżowe” mogą zażądać więcej i zwiększyć swój zysk. To nie przypadek, że nowe inwestycje noszą fikuśne i fantazyjne nazwy, mające podkreślić unikalny charakter miejsca. Stąd biorą się apartamenty zamiast mieszkań, „ogrody” zamiast osiedli, rezydencje zamiast domów. „Studio w kameralnej okolicy” brzmi drożej i bardziej prestiżowo niż „kawalerka na przedmieściach”.

Przed podpisaniem umowy warto przyjrzeć się wcześniejszym inwestycjom dewelopera. W przypadku kontrowersji oraz problemów przy poprzednich projektach, wzmianki o tym z łatwością można znaleźć w doniesieniach medialnych oraz na forach internetowych.

Świetnym pomysłem jest osobista wizyta na osiedlu, które zbudował deweloper. Jest to szansa, aby przyjrzeć się elewacji, użytym materiałom wykończeniowym oraz otoczeniu. Warto sprawdzić, jak duża jest odległość pomiędzy budynkami oraz czy deweloper zadbał o wystarczającą ilość zieleni. Pomocne będzie również porównanie wizualizacji z realnie wykonaną nieruchomością. Bo te często robione są z olbrzymią dozą fantazji.

firma deweloperska
deweloperzy w polsce
branża deweloperska
Źródło:

money.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: