Przełomowy sondaż. Już większość Polaków jest za szczepieniem, a Ty? ☀Autor Gabi☀
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Tragedia 3-letniej Hani z Kłodzka. Śledczy ujawnili nowe, przerażające ustalenia. Ziobro: za bestialstwo najsurowsza kara ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- Licytacje komornicze domów MARZEC 2021 z woj. śląskiego ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- Szwecja ubogacona. Większość gwałcicieli to imigranci. Wśród przestępców wielu beneficjentów socjalu ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- Hindusi życzą sobie informację, czy w polskich towarach jest GMO ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- Absurdów ciąg dalszy… Konflikt interesów doradców medycznych ?☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
Niespełna miesiąc po rozpoczęciu szczepień przeciw Covid-19 w Polsce znacząco rośnie grupa osób, które chcą się zaszczepić. Jak pokazuje najnowszy sondaż CBOS przyjęcie preparatu deklaruje ponad połowa Polaków, a niemal co trzeci twierdzi, że się nie zaszczepi.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Ponad połowa Polaków chce się zaszczepić
- Jaki wzrost chętnych nastąpił w porównaniu z listopadem
- Jakie obawy wskazują przeciwnicy szczepionki
Zaskakujący sondaż ws. szczepień
W przyszłym tygodniu minie miesiąc od rozpoczęcia w Polsce szczepień przeciw Covid-19, jak dotąd zaszczepionych zostało ponad pół miliona Polaków i jak się okazuje znacząco rośnie odsetek osób, które zamierzają przyjąć preparat. Dowodzi tego najnowszy sondaż pracowni CBOS.
Z badania wynika, że w pierwszej połowie stycznia chęć zaszczepienia sie przeciw Covid-19 zadeklarowało 56 proc. Polaków z czego 33 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”, zaś 23 proc. „raczej tak”. Inne zdanie w tej kwestii ma 30 proc. ankietowanych z czego 16 proc. „zdecydowanie” zaszczepić nie chce się 16 proc., zaś 14 proc. „raczej” nie chce. 1 proc. respondentów już się zaszczepiło, zaś 13 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
Okazuje się zatem, że ponad połowa Polaków chce się zaszczepić. Zapewne podzielone mogą być opinie odnośnie tego czy jest to wysoki czy niski odsetek, pewne jest natomiast, że grupa osób, która planuje przyjąć preparat znacząco rośnie. Wystarczy przyjrzeć się sondażowi CBOS z listopada zeszłego roku, kiedy to chęć zaszczepienia się deklarowało jedynie 36 proc. ankietowanych, co oznacza, że w ciągu dwóch miesięcy grupa zwolenników szczepień wzrosła aż o 20 pp. Jak to wygląda po drugiej stronie? Otóż w listopadzie zaszczepić ni
Skąd tak wyraźny wzrost w grupie zwolenników szczepień? Pracownia zwraca uwagę, że między listopadem ub.r. a styczniem tego roku ogłoszono Narodowy Program Szczepień, odbywały się również liczne akcje informacyjne i promujące szczepienia, wreszcie 27 grudnia rozpoczął się proces szczepień w tzw. grupie zero.
Stosunek do szczepień przeciw Covid-19 jak zauważa Polska Agencja Prasowa w dużej mierze zależy od wieku badanych. Największymi entuzjastami przyjęcia preparatu co nie zaskakuje są osoby najstarsze, wśród których niemal trzy czwarte deklaruje chęć zaszczepienia się (74 proc.), z czego 51 proc. w sposób zdecydowany.
Jakie podejście w tym zakresie prezentują najmłodsi badani? W grupie wiekowej 18-24 lata zaszczepić chce się blisko jedna trzecia ankietowanych (37 proc.), w tym tylko 15 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”.
Zwolennikami szczepień jak podaje PAP częściej niż inni są mieszkańcy największych miast, absolwenci wyższych uczelni, a także respondenci, których dochody na osobę w gospodarstwie domowym wynoszą co najmniej 2000 zł.
Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić?
Malejącą jak widać grupę badanych, którzy nie chcą się zaszczepić zapytano o powody takiego podejścia. Najczęściej wskazywano na potencjalne skutki uboczne, jakie może wywołać nowa szczepionka (78 proc.). Niemal jedna trzecia badanych (35 proc.) ma wątpliwości odnośnie skuteczności szczepień, zaś 13 proc. twierdzi, że w ogóle unika szczepień. Tylko 7 proc. ankietowanych twierdzi, że nie zaszczepi się gdyż Covid-19 nie jest groźną chorobą.
Z sondażu wynika, że mężczyźni częściej niż kobiety nie zamierzają się szczepić, gdyż uważają, że Covid-19 nie jest chorobą groźną, a także dlatego, że już na nią chorowali. Z kolei kobiety częściej niż mężczyźni obawiają się skutków ubocznych, jakie może wywoływać szczepionka przeciw Covid-19, a także częściej w ogóle unikają szczepień.
Tymczasem z przeprowadzonego pod koniec 2020 roku sondażu UCE RESEARCH i SYNO wynikało, że odsetek zwolenników i przeciwników szczepień przeciw Covid-19 jest niemal identyczny – 43,8 proc. twierdziło, że się nie zaszczepi, zaś 43,4 proc. deklarowało gotowość do przyjęcia preparatu.
Uczestników badania, którzy deklarowali, że się nie zaszczepią zapytano, czy jest coś pod wpływem czegoś mogliby zmienić zdanie w tej kwestii. Jak już pisaliśmy większość, bo aż trzy czwarte badanych z tej grupy twierdziło, że żadne zachęty nie przekonają ich do szczepień, a jedynie 10 proc. nie wykluczyło zmiany opinii. Jako potencjalną zachętę najczęściej wskazywali oni pieniądze (45,1 proc.).
BiznesInfo
Udostępnij – to Twój obowiązek wobec Rodziny, znajomych, ludzi!!!
Za Facebook/Seba Pl
NIE KŁAMCIE, BANDYCI !!! WIĘKSZOŚĆ LUDZI W POLSCE I NA ŚWIECIE NIE ZAMIERZA SIĘ ZA…WYSZCZEPIĆ JAK BYDŁO,ŚMIERCIONOŚNYM GOOV NEM !!!!!