NORWEGIA: Pobierałeś pieniądze z NAV w 2020 roku? Sprawdź, czy musisz się z tego rozliczyć ☀Autor Gabi☀
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Robert Brzoza: Padła część systemu FED ☀Autor Gabi☀ - 26 lutego 2021
- Jest zgoda na przywóz z Niemiec do Mirska 54 000 ton odpadów ☀Autor Gabi☀ - 26 lutego 2021
- Superwizjer TVN: Kłamstwo vatowskie. Morawicki odpowiada, a KO chce nadzwyczajnego posiedzenia komisji ☀Autor Gabi☀ - 26 lutego 2021
- Dlaczego Prezydent, Premier, Sejm, Senat, ZUS, Urząd Skarbowy, Policja, Wojsko, służby zarejestrowane są jako firmy? ☀Autor Gabi☀ - 25 lutego 2021
- Problem z OFE. Pół miliona kobiet straci pieniądze. Zapomniane przeliczenie emerytury zniknie ☀Autor Gabi☀ - 25 lutego 2021
Im bliżej sezonu rozliczeń podatkowych, tym częściej spotykamy się z opinią, że rozliczyć należy się jedynie z dochodu z tytułu pracy. Jest to błędne założenie, dlatego spieszymy z pomocą i wyjaśnimy ci różnicę między opodatkowanym a nieopodatkowanym zasiłkiem z NAV.
Zasiłki, świadczenia, pieniądze z NAV
Jakiekolwiek pieniądze z NAV możemy podzielić na 2 grupy: opodatkowane i nieopodatkowane lub, jeżeli ci to ułatwi, zasiłki dodatkowe (nieopodatkowane) i zasiłki zastępujące dochód (opodatkowane). Z nieopodatkowanych, tj. tych dodatkowych, pieniędzy z NAV nie musisz się rozliczać, natomiast z zasiłków opodatkowanych, tj. tych zastępujących dochód, musisz rozliczać się na takiej samej zasadzie jak z dochodu z tytułu pracy.
Zasiłek nieopodatkowany
Zasiłki nieopodatkowane możesz pobierać, jednocześnie pracując, i ich wysokość nie ma wpływu na twoje wynagrodzenie z tytułu pracy. Takimi zasiłkami są:
- zasiłek rodzinny (1054 kr),
- rozszerzony zasiłek rodzinny (+ 1054 kr),
- zasiłek opiekuńczy (do 7500 kr miesięcznie),
- dodatek na dziecko poniżej 6. roku życia (300 kr),
- jednorazowa zapomoga – becikowe (90 300 kr)
Od wyżej wymienionych zasiłków nie płacisz podatku i nie będą one widniały na wstępnym rozliczeniu podatkowym – skattemeldingu.
Zasiłek opodatkowany
Zasiłek opodatkowany zastępuje dochód. Niekiedy możesz go pobierać, jednocześnie pracując, jednakże zarówno dochód z tytułu pracy, jak i zasiłek zostaną wtedy obniżone na tyle, by łącznie dawać 100% – np. zasiłek chorobowy 80% i praca na 20% etatu. Zasiłki zastępujące dochód to:
- zasiłek ojcowski,
- zasiłek macierzyński,
- zasiłek chorobowy,
- zasiłek dla bezrobotnych (utrata pracy),
- zasiłek dla bezrobotnych (permittering),
- zasiłek rehabilitacyjny AAP,
- renta zdrowotna/wdowia/sieroca.
Powyższe świadczenia będą widniały na skattemeldingu i należy się z nich rozliczyć. Zaliczka na podatek odprowadzana jest na podstawie karty podatkowej, dokładnie tak samo jak w przypadku dochodu. Jeżeli chodzi o rozliczenie podatkowe, to zasiłki opodatkowane należy traktować tak samo jak dochód z tytułu pracy.