Kanada apeluje o jedność przeciw chińskiej „dyplomacji przymusu” ☀Autor Gabi☀
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Immunitet prawny i aktywa państwowe jako.. ☀Autor Gabi☀ - 1 marca 2021
- Ludzkie świnki morskie dla Big Pharma i zepsutych stanów. Obrzydliwe eksperymenty.. ☀Autor Gabi☀ - 28 lutego 2021
- Bill Gates powiedział, co było jego największym błędem w życiu ☀Autor Gabi☀ - 28 lutego 2021
- Lotnisko w Denver zapisem nadchodzącego ludobójstwa i schronieniem dla elit w czasie depopulacji. ☀Autor Gabi☀ - 28 lutego 2021
- Czip ARM podłączy Twoje wnętrzności do sieci ☀Autor Gabi☀ - 28 lutego 2021
Premier Kanady Justin Trudeau wezwał kraje świata do stawiania zjednoczonego oporu wobec stosowanej przez chińskie władze „dyplomacji przymusu”. Aresztowania cudzoziemców w Chinach zagrażają wszystkim narodom – przestrzegł, cytowany w piątek przez Reutera. Tymczasem Chiny wezwały Starbucksa do pracy na rzecz poprawy relacji ChRL-USA
W chińskich aresztach od grudnia 2018 roku przetrzymywani są dwaj Kanadyjczycy, oskarżeni przez komunistyczne władze ChRL o szpiegostwo. Ottawa określała ich zatrzymanie jako arbitralne i wielokrotnie prosiła sojuszników o pomoc w wywieraniu presji na Pekin, by ich uwolnił.
Mamy olbrzymi poziom współpracy, nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, ale z sojusznikami na całym świecie, by wciąż podnosić kwestię dyplomacji przymusu, którą Chiny stosują w coraz większym stopniu – powiedział Trudeau na konferencji Reuters Next. „Musimy wszyscy stać razem, bo kto wie, czyj obywatel może być następny” – zaznaczył kanadyjski premier.
Wezwanie Starbucksa
Z kolei przykładem wywierania presji na zagraniczny biznes przez rząd Chin może być list przywódcy Chin Xi Jinpinga do byłego szefa Starbucksa, w którym wzywa popularną sieć kawiarni go do pracy na rzecz poprawy relacji ChRL-USA, jak poinformowała w czwartek państwowa agencja Xinhua.
W swoim liście Jinping zachęcił Howarda Schultza, emerytowanego prezesa Starbucks Corporation, a także tę firmę, aby dalej odgrywała pozytywną rolę w rozwoju chińsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej i handlowej oraz dwustronnych stosunków – przekazała Xinhua.
Była to odpowiedź na list Schultza do chińskiego przywódcy, w którym były szef Starbucksa pogratulował Chinom zbliżającego się zakończenia budowy umiarkowanie zamożnego społeczeństwa we wszystkich aspektach pod wodzą Xi – zaznaczyła oficjalna chińska agencja.
Aresztowanie Kanadyjczyków
Czasem jednak współpraca gospodarcza z Chińską Republiką Ludową przestaje być piękna i miła – np. gdy pojawią się wątki kryminalne lub szpiegostwa przemysłowego relacje mogą zacząć się komplikować. Po zdemaskowaniu i zatrzymaniu chińskiego szpiega kraj współpracujący z Chinami może liczyć na „adekwatną odpowiedź” Chińczyków – i uwięzienie w Chinach obywatela danego kraju. W Kanadzie pod zarzutem dopuszczania się oszustw aresztowana została była wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou.
Następnie wkrótce po aresztowaniu w Vancouver wiceprezes Wanzhou w Chinach zatrzymani zostali dwaj obywatele Kanady, Michael Kovrig i Michael Spavor. Działania przeciwko Kanadyjczykom postrzegane są powszechnie jako próba wymuszenia na władzach w Ottawie jej zwolnienia.
Meng przebywa obecnie w areszcie domowym w jednym ze swoich domów w Vancouver i oczekuje na zakończenie procesu w sprawie jej ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Władze USA zarzucają jej oszustwa, za które grozi jej tam wieloletnie więzienie. Pekin określa jej zatrzymanie jako część kampanii przeciwko Huawei i żąda jej uwolnienia.
Meng od pewnego czasu towarzyszy jej mąż i dzieci, którym władze Kanady umożliwiły w ubiegłym roku – na zasadzie wyjątku – przylot do kraju, mimo obowiązującego tam z powodu Covid-19 zakazu wjazdu dla osób nieposiadających obywatelstwa ani prawa stałego pobytu.
Chiny zgodziły się w ostatnich miesiącach na zwiększenie dostępu konsularnego oraz dostępu krewnych do dwóch przetrzymywanych w ChRL Kanadyjczyków – poinformowała z kolei Syrine Khoury, rzeczniczka szefa kanadyjskiego MSZ Marca Garneau.
Władze imigracyjne Kanady odmówiły odpowiedzi na pytanie, czy zwiększenie dostępu konsularnego miało związek z zezwoleniem na wjazd dla krewnych Meng.
W ostatnich latach relacje amerykańsko-chińskie dramatycznie się pogorszyły, a część komentatorów określała coraz ostrzejszą rywalizację obu mocarstw mianem „nowej zimnej wojny”. Prezydent USA Donald Trump nakładał karne cła na chiński eksport oraz sankcje na chińskie firmy i urzędników, na co Pekin odpowiadał retorsjami.
PAP/bbc.com/mt
ustepujacy przed trudeau prez. kanady, mowil co czeka kanade, pod rzadami trudeau. wszystko co powiedzial, to sie na oczach naszych dzieje. dla zaiteresowanych polecam obejzec, ostatnia mowe ustepujacego kanadyjskiego prezydenta….trudeau zrobil z kanady, tego pieknego i spokojnego kraju nastepny syjonistyczny taran.