31 grudnia Brytyjczycy maja zatwierdzić szczepionkę AstraZeneca. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Sąd w Santiago de Compostela na północnym zachodzie Hiszpanii nakazał w środę lokalnym władzom medycznym zaszczepienie przeciw Covid-19 jednej z mieszkanek domu seniora. Sprzeciwiała się temu córka kobiety.

Relacjonujący proces dziennik “ABC” wskazał, że podopieczna jednego z domów spokojnej starości cierpi na zaawansowaną chorobę, która ogranicza jej funkcje poznawcze, a tym samym utrudnia samodzielne podejmowanie decyzji.

Prowadzący sprawę sędzia odrzucił argumentację córki kobiety, która w sobotę uniemożliwiła zaszczepienie swojej matki w domu opiekuńczym.

Kobieta twierdziła, że szczepienie może mieć negatywny wpływ na samopoczucie matki. Deklarowała, że woli “poczekać, aby zobaczyć reakcję innych osób, które otrzymały szczepionkę”.

– Łatwiej jest zachorować na ciężką chorobę bez poddania się szczepieniu niż po jego przeprowadzeniu – podsumował sędzia, który nakazał zaszczepienie seniorki.

30 grudnia regionalna prokuratura w Sewilli na południu kraju wydała komunikat, w którym przestrzegła rodziny niedołężnych seniorów odmawiające poddania tych osób szczepieniom. Zagrożono, że rodziny, które będą utrudnianie zaszczepienie seniorów, mogą stracić prawo do opieki nad nimi. (PAP)

nczas.com