PILNE !! Kolejny sąd orzekł, że rządowe zakazy epidemiczne są sprzeczne z konstytucją. Kara sanepidu uchylona ☀Autor Gabi☀
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- PRAWO MAGNA CHARTS Libertatum – Wielka Karta Swobód ☀Autor Gabi☀ - 26 lutego 2021
- Wiadomo, kim był pracownik z Polski, któremu wycięto organy w Meksyku. Nowe fakty ☀Autor Gabi☀ - 26 lutego 2021
- Rekordowa liczba bankrutów w Polsce! Będzie jeszcze gorzej ☀Autor Gabi☀ - 26 lutego 2021
- Złe wieści dla milionów Polaków.. ☀Autor Gabi☀ - 26 lutego 2021
- Parlamentarny Zespół – transmisja z NIEMIEC z Grzegorzem Braun ☀Autor Gabi☀ - 26 lutego 2021
Jest uzasadnienie kolejnego wyroku, w którym sąd uchylił karę nałożoną za złamanie wprowadzonych przed rząd przepisów epidemicznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jednoznacznie stwierdził, że jest ono niezgodne z konstytucją.
-
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że rozporządzenie o nakazie zasłaniania nosa i ust jest wydane w sposób sprzeczny z konstytucją
-
To kolejny wyrok podważający legalność nakładanych przez rząd restrykcji i obostrzeń
-
Sąd przypomniał, że ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych pozwala nakazywać określony sposób zachowania osobom chorym i podejrzanym o zachorowanie. Rządowe rozporządzenie obowiązki nakładało na wszystkich Polaków
-
Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Po tym, jak opublikowano wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, w którym stwierdzono, że wydane rozporządzeniem do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi są niezgodne z konstytucją, politycy Solidarnej Polski postanowili zgłosić projekt ustawy zakazujący odmowy przyjmowania mandatów.
Nie minęło wiele czasu, gdy okazało się, że wyrok opolskiego sądu nie był jedyny. Pojawiła się bowiem kolejna sentencja wskazująca na to samo uchybienie.
Naruszenie konstytucji
Tym razem to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jasno stwierdził, że nakaz zakrywania nosa i ust wydany drogą rozporządzenia.
„W ocenie Sądu, doszło więc do naruszenia art. 92 ust. 1 Konstytucji RP albowiem rozporządzenie wykonawcze wykraczało w tej części poza granice delegacji ustawowej, ponieważ nie może jej uzupełniać, rozbudowywać ani modyfikować” – czytamy w uzasadnieniu wyroku, który uchyla grzywnę nałożoną za nieprzestrzeganie obostrzeń.
Przytoczony przez sąd przepis konstytucji brzmi:
Rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Upoważnienie powinno określać organ właściwy do wydania rozporządzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu.
Grzywna
Sprawa, w której WSA w Warszawie wydał wyrok, zaczęła się późnym wieczorem pewnego kwietniowego dnia minionego roku (data dzienna jest znana stronom postępowania). Dokładnie o godz. 22:32 policjant z komisariatu w S. dostrzegł w altanie sklepowej dwóch mężczyzn. Jednym z nich był P. Z., który zaskarżył później nałożoną na niego grzywnę.
Ponieważ P.Z. nie zakrył nosa i ust funkcjonariusz sporządził notatkę, którą przesłał do lokalnego sanepidu. Ten w maju 2020 r. nałożył na mężczyznę grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Decyzję podtrzymał Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, choć ukarany wskazywał, że „nie stwarzał zagrożenia epidemicznego, gdyż spotkał się z osobą, z którą pracuje w zakładzie pracy >>ręka w rękę<<„.
Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a jej finał jest znany.
Tłumaczenie sądu
Po sentencji wyroku uchylającego grzywnę sąd przypomniał, że „sądy administracyjne posiadają kompetencję do kontroli zgodności przepisów rozporządzeń z przepisami zawartymi w aktach hierarchicznie nadrzędnych” w tym „do oceny, czy przepis rozporządzenia, który został zastosowany przez organ administracji, jest zgodny z Konstytucją RP i z przepisem upoważniającym do wydania tego rozporządzenia”.
W tym kontekście kluczowy jest przytoczony wcześniej art. 92 ust 1. konstytucji opisujący wydawanie rozporządzeń.
(Rozporządzenie – red.) powinno być wydane na podstawie wyraźnego i szczegółowego upoważnienia ustawy w zakresie określonym w upoważnieniu, a nadto musi być wydane w granicach udzielonego przez ustawodawcę upoważnienia, w celu wykonania ustawy. Jednocześnie rozporządzenie nie może być sprzeczne z normami Konstytucji, aktem ustawodawczym, na podstawie którego zostało wydane, a także ze wszystkimi obowiązującymi aktami ustawodawczymi, które w sposób bezpośredni regulują materie będące przedmiotem rozporządzenia. Oznacza to zakaz wydawania rozporządzeń bez upoważnienia ustawowego, niebędących aktami wykonującymi ustawę oraz sprzecznych z Konstytucją i obowiązującymi ustawami. Naruszenie choćby jednego z tych warunków może powodować zarzut niezgodności rozporządzenia z ustawą