koronawirus/Donald Trump. fot. PAP/EPA
Donald Trump. fot. PAP/EPA

Iracki sąd wydał nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa. Zarzuca mu popełnienie morderstwa z premedytacją. Chodzi o nalot, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani.

Nakaz aresztowania Donalda Trumpa został wydano w sądzie śledczym w Bagdadzie. Zadaniem sędziego, który wydał nakaz, było zbadanie amerykańskiego ataku dronów.

Trump jest oskarżony o zabójstwo z premedytacją, za które po skazaniu grozi kara śmierci. Decyzja o wydaniu nakazu „została podjęta po tym, jak sędzia odebrał zeznania powodów z rodziny Abu Mahdi al-Muhandisa”.

Nakaz ma wymiar czysto symboliczny – nikt nie spodziewa się, że uda się ująć amerykańskiego prezydenta. Fakt, że oskarżenie zbiega się w czasie z wydarzeniami w Waszyngtonie, na pewno nie jest przypadkowy.

Generał Sulejmani był dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i był uważany za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów na stolicę Iraku, Bagdad.

Waszyngton oskarżał Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone w 2019 roku przez proirańskie grupy paramilitarne, a także o wspieranie terroryzmu na Bliskim Wschodzie

Po zabiciu generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu.

Źródło: rp.pl, nczas.com

 

Pułkownik Cassad

Najwyższa Rada Sądownictwa Iraku wydała nakaz aresztowania nadal urzędującego prezydenta USA Donalda Trumpa za udział w zabójstwie generała IRGC Qassema Soleimaniego i szefa Hashda Shaabiego Abu Mukhandisa.
Nakaz został wydany po zakończeniu wstępnego śledztwa w ramach złożonego wniosku rodziny Muhandis, w którym ta ostatnia domagała się śledztwa i ukarania sprawców zorganizowania pozasądowego zabójstwa.
Decyzję o wydaniu nakazu podjął sędzia Sądu Śledczego Ar-Rasafa. Trump jest oskarżony na podstawie art. 406 irackiego kodeksu karnego. Trump zostanie oskarżony o morderstwo z premedytacją.
Sąd zapowiedział również, że będzie nadal wyjaśniał krąg osób odpowiedzialnych za zorganizowanie zabójstwa Sulejmaniego i Mukhandisa i pociągał ich do odpowiedzialności prawnej.
Oczywiście Trump nie zostanie uwięziony w irackim więzieniu, ale w ramach procedur prawnych może zostać skazany zaocznie.

colonelcassad.livejournal.com