Źródło: 123rf.com

Pod koniec zeszłego roku pojawiły się pogłoski, że papież Franciszek zamierza abdykować. Gdyby tak się stało, będziemy mieli trzech żyjącyh papiezy jednocześnie – papieża Benedykta XVI, papieża Franciszka i nowego papieża. 

Sugerowano, że o abdykacji dowiemy się do końca 2020 roku. Teraz już wiadomo, że do tego nie doszło, ale stało się coś dziwnego, co nieco uwiarygadnia tą sensacyjną teorię. Papież Franciszek nie pojawił się na zwyczajowe noworoczne błogosławieństwo dla świata znane też jako Urbi et orbi. Poinformowano, że przyczyną absencji był ból spowodowany rwą kulszową, ale nieobecność papieża zostałą zauważona i stała się powodem do spekulacji.

O rzekomych przygotowaniach do abdykacji pana Bergoglio donosił włoski portal affaritaliani.it Realizmu tym doniesieniom dodawał brytyjski dziennikarz i watykanista Austen Ivereigh, który podobno jeszcze w zeszłym roku poinformował o rzekomej decyzji papieża w tej sprawie.

Papież Franciszek rzeczywiście twierdził publiczniem, że jest pod ogromnym wrażeniem decyzji Benedykta XVI, aby odejść i postanowił pójść w jego ślady. Włoskie media już rok temu spekulowały czy papież poda się do dymisji. Powodów do takich spekulacji dostarczył sam papież Franciszek, który w krótkim komunikacie powiedział:

Kiedy czuje, że nie mogę iść dalej, mój wielki nauczyciel Benedykt uczy mnie jak to zrobić “

Oznacza to, że o ile siły nie pozwolą Franciszkowi na pełnienie posługi, może zdecydować się na abdykację. To co zrobił Benedykt XVI było precedensem, który zostać teraz wykorzystany.  Nie jest to oczywiście automatyczna procedura, a wolny i świadomy wybór urzędującego papieża. W przeciwieństwie do Jana Pawła II, który pełnił swą rolę do samej śmierci, emerytura papieża nie jest już czymś wykluczonym.

Jeśli znowu dojdzie do abdykacji papieża to będziemy mieli dwóch żyjących papieży emeritus i nowe papieża, którego wybierze konklawe. Trudno powiedzieć jak realny jest ten scenariusz ale jeśli się ziści będziemy mieli trzech papieży, a czegoś takiego nie było nigdy w historii kościoła.

zmianynaziemi