
NORWEGIA AKTUALIZACJA: Dzieci wśród zaginionych. Trwa akcja ratunkowa. Mieszkańcom wciąż zagrażają kolejne lawiny ☀Autor Gabi☀
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Dlaczego Prezydent, Premier, Sejm, Senat, ZUS, Urząd Skarbowy, Policja, Wojsko, służby zarejestrowane są jako firmy? ☀Autor Gabi☀ - 25 lutego 2021
- Problem z OFE. Pół miliona kobiet straci pieniądze. Zapomniane przeliczenie emerytury zniknie ☀Autor Gabi☀ - 25 lutego 2021
- Maleńki aniołek nie mógł się bronić!! To nie lodowaty prysznic zabił 3-letnią Hanię. Prawda jest dużo gorsza ☀Autor Gabi☀ - 25 lutego 2021
- Twój e-PIT cię zaskoczył? Nie jesteś sam(a)! Szokująca podwyżka podatku dla setek tysięcy Polaków ☀Autor Gabi☀ - 25 lutego 2021
- Dostał pismo z ING. Chcą wiedzieć, skąd ma pieniądze. ☀Autor Gabi☀ - 25 lutego 2021
Osuwisko w Gjerdrum: ratownicy wydobyli ciało kolejnej ofiary
Akcja ratunkowa rozpoczęła się w środę, 30 grudnia rano. Fot. Jaran Wasrud / NVE
W poszukiwaniach bierze udział policja, straż pożarna oraz specjalne grupy ratunkowe. Drugą, niezidentyfikowaną dotąd ofiarę, odnaleziono przy wykorzystaniu psa tropiącego. – Akcja ratunkowa trwa. W chwili obecnej na terenie osuwiska pracują trzy różne zespoły ratownicze, a także grupa psów poszukiwawczych. Są ekipy USAR z Trøndelag, Oslo i Nedre Romerike, a także psy z okręgu policyjnego Oslo – poinformował Roy Alkvist dowodzący akcją.
Poniżej: Komunikat norweskich służb drogowych o utrudnieniach na trasie w okolicy Gjerdrum.
Trwa akcja ratunkowa w Gjerdrum: kolejne budynki zniszczone, służby ewakuują mieszkańców

Akcja ratunkowa trwa już ponad 24 godziny. Fot. NTB
[11.00]
Policja apeluje do okolicznych mieszańcow, by nie odpalali fajerwerków do godz. 23 – może to utrudnić akcję poszukiwawczą. Między godziną 23 a 1 w nocy poszukiwania z powietrza zostaną wstrzymane ze wzgędu niebezpieczeństwo związane ze strzelaniem petardami.
Jak informuje Norweska Obrona Cywilna, cały czas trwa intensywna akcja ratunkowa. Służby podkreślają, że szukają ocalalych.
Setki ochotników wspierają poszukiwania
Mieszkańcom wciąż zagrażają kolejne lawiny
Nie tracą nadziei. Kolejny dzień poszukiwań zaginionych
Wczoraj w nocy planowano przeszukanie budynków znajdujących się w czerwonej strefie. NVE materiały prasowe
[AKTUALIZACJA]
W rejonie osuwiska odnaleziono jedną martwą osobę, potwierdziła policja.
Nadal nie odnaleziono 9 osób. W piątek nad terenem osuwiska służby z wykorzystaniem dronów i helikopterów poszukują zaginionych. Policja poinformowała, że w nocy planowano poszukiwania w jednym z domów w czerwonej strefie.
NVE cały czas dokonuje oceny sytuacji na miejscu zdarzenia. 1 stycznia Urząd poinformował, że obecnie nie istnieje ryzyko wystąpienia kolejnych osuwisk, jednak ze względów bezpieczeństwa NVE sprawdza, jak długo należy utrzymywać stan ewakuacji.
Nie tracą nadziei
1 stycznia na miejsce przybyli kolejni wolontariusze obrony cywilnej, by pomóc w akcji ratunkowej.
– Nie tracimy nadziei, jednak warunki są trudne. Robimy, co możemy jednak chcielibyśmy zrobić o wiele więcej. […] Myślimy o tych, którzy żyją w wielkiej niepewności – napisano na Twitterowym profilu norweskiej obrony cywilnej.
To największe osuwisko ziemi w ostatnim czasie. Trwa dramatyczna akcja ratunkowa
Zdjęcie wykonane przez Norweskie Siły Zbrojne (Luftforsvaret) pokazuje rozmiar osuwiska. materiały prasowe/luftforsvaret
31.12
W nocy z 30 na 31 grudnia zawaliły się kolejne domy. Służby poszukują obecnie 10 osób – ratownicy z psami mogą już przeszukiwać teren osuwiska.
Policja poinformowała, że w późnych godzinach nocnych udało się uratować psa należącego do jednej z rodzin.
[21.00]
Policja poinformowała, że liczba zaginionych wynosi obecnie 11 osób. Poszukiwania z użyciem helikoptera i dronów z kamerą termowizyjną będą trwały do jutra do godzin porannych. Akcja jest bardzo trudna – służby, z powodu zagrożenia osunięcia się ziemi, nie mogą poruszać się po części przeszukiwanego obszaru.
Poniżej: komunikat Centrali Ratownictwa (HRS) o kontynuacji poszukiwań.
Dzieci wśród zaginionych
Policja poinformowała, że wśród poszukiwanych osób znajdują się dzieci. Jak jednak informuje TV2, powołując się na słowa szefa akcji ratunkowej, liczba poszukiwanych osób wynosi nie 15, a 12.
Tymczasem w akcji ratunkowej pomogą Norwegom Szwedzi. Szwedzki zespół kryzysowy został wysłany do Gjerdrum. Ratownicy ze Szwecji pomogą w poszukiwaniu zaginionych, a także w zabezpieczaniu budynków.
[17.00]
Służby informują, że nadal trwają poszukiwania 15 osób. Akcję ratunkową utrudniają ciemności, a także fakt, że osuwisko nadal trwa. Kolejnych kilka domów znalazło się w tzw. czerwonej strefie – służby nie wykluczają, że budynki te również się zawalą. Ratownicy muszą ewakuować kolejnych 1,5 tys. mieszkańców, ponieważ za niebezpieczną uznano większą część obszaru wokół osuwiska.
Do tej pory nie potwierdzono żadnych zgonów w wyniku osunięcia się ziemi. – Poszukiwania idą pełną parą. Poszukujemy ocalałych, a nie martwych – podkreślił podczas konferencji prasowej kierujący akcją ratunkową Roger Pettersen. Dodał także, że służby planują prowadzić poszukiwania całą noc.
Swoją pomoc oferują także mieszkańcy Gjerdrum. Za pośrednictwem Facebooka informują, że chcą pomóc tym, którzy zostali bez dachu nad głową lub najpotrzebniejszych rzeczy. Proponują m.in. nocleg, opiekę nad zwierzętami, dostarczenie niezbędnych ubrań, a także jedzenia. Choć ewakuowani mieszkańcy są przewożeni do utworzonego w jednej ze szkół punktu kryzysowego, przyda im się każda pomoc.
Krewni osób poszukiwanych mogą skontaktować się z gminą pod numerami 48197955 i 90268874.
[15.00]
– Osuwisko to katastrofa dla społeczności Gjerdrum. Moje myśli kieruję do rodzin dotkniętych tragedią i chcę przesłać wielkie podziękowania wszystkim zaangażowanym w poszukiwania i akcję ratunkową – powiedziała premier Norwegii.
Nadal trwa akcja ratunkowa
[13.00]
Urząd ds. Dróg Wodnych i Energetyki informuje, że osuwisko wciąż trwa. Bardzo utrudnia to akcję ratunkową, ponieważ służby nadal nie mogą dotrzeć do tzw. czerwonej strefy, w której ziema jest bardzo grząska. – To walka z czasem, zarówno pod względem temperatury, jak i warunków oświetleniowych – powiedział Dagbladet szef ekipy ratunkowej, Roger Pettersen.
Istnieje niebezpieczństwo zawalenia się kolejnych budynków. Toril Hofshagen z NVE informuje, że to jedno z największych osuwisk tzw. szybkiej gliny (kvikkleiren) w ostatnim czasie. Według urzędu powierzchnia osuwiska wynosi 210 tys. metrów kwadratowych.
Policja apeluje do ewakuowanych mieszkańców, by w żadnym wypadku nie wracali po swój dobytek, gdyż stwarza to duże niebezpieczeństwo. Służby ewakuowały już ponad 700 osób.
Jeśli jesteś krewnym osoby, która przebywa w okolicy, a z którą nie możesz nawiązać kontaktu, zadzwoń na policję pod numer 815 02 800. Policja prosi, aby pod ten numer kontaktowali się tylko bliscy krewni.
[AKTUALIZACJA, 11.00]
Policja informuje, że z powodu warunków pogodowych akcja ratunkowa jest wyjątkowo trudna. W rejonie osuwiska mogą znajdować się osoby zaginione, choć do tej pory nie zgłoszono żadnego zaginięcia. Na miejscu znajdują się pracownicy Urzędu ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE), aby pomóc służbom m.in. w ocenie sytuacji.
Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia.
Poniżej: osuwisko jest ogromne. Serwis NRK podaje, że zniszczeniu uległo ok. 14 domów.
Duża katastrofa
Erna Solberg: „W osuwisku wciąż mogą znajdować się ludzie”. Trwa akcja ratunkowa w Gjerdrum
Walka ze skutkami osuwiska trwa już 11 godzin. /zdjęcie poglądowe, Fot. Jesper Sundström/Försvarsmakten
Jak informują służby, z okolic osuwiska ewakuowano 700 osób. 21 uznaje się za zaginione. – Wciąż musimy liczyć się z tym, że znajdziemy tutaj ofiary śmiertelne. Jednocześnie, nie jest pewne czy pod błotem są ludzie. Jesteśmy w okresie noworocznym, więc mieszkańcy mogli być poza miejscem zamieszkania. Wszystko jest teraz sprawdzane – poinformowała Erna Solberg. – Przebywanie tutaj jest dramatycznym przeżyciem – dodała norweska premier.
– Moje myśli kieruję przede wszystkim do osób, które bezpośrednio ucierpiały w wyniku tego zdarzenia. To prawdziwa katastrofa – zaznaczyła szefowa Rady Ministrów.
Według informacji przekazanych przez służby lawina błotna zeszła w Gjerdrum o 04:00. Teren wciąż jest świeży, dlatego ratownicy nie mogą chodzić po obszarze osuwiska. Akcje poszukiwawcza odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem śmigłowców ratunkowych.
