Policja wkroczy na Wigilie Polaków?!
Autor: Redakcja SEPolicja wkroczy na Wigilie Polaków?!

Ale doczekaliśmy się świąt! Zgodnie z rozporządzeniem rządu Mateusza Morawieckiego, przy jednym stole wigilijnym nie może zasiąść więcej, niż 5 os. wyłączając domowników! Pytanie nasuwa się jedno. W jaki sposób rząd ma zamiar egzekwować te przepisy? Oczy wszystkich obywateli kierują się na policję, którą podejrzewa się o przygotowywanie kolejnej szeroko zakrojonej akcji o chwytliwej nazwie. Był bowiem „Znicz”, „Trzeźwy poranek”, to nie może być „Wigilii”?

Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, był gościem programu „Newsroom” telewizji WP. Inspektor rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące akcji kontrolowania stołów wigilijnych Polaków przez policję. – Żadnych specjalnych działań nie będzie – mówi Ciarka. Rzecznik zapewnił, że policja nie będzie chodziła po domach by sprawdzać, czy nie są łamane rządowe restrykcje. Policja ma egzekwować rozporządzenia rządu przede wszystkim opierając się na sąsiedzkich donosach.

– Policjanci będą reagować w ramach pełnionej służby, tak jak musimy reagować, gdy docierają do nas informacje od obywateli – deklaruje rzecznik KGP. – Jeśli będziemy mieli informacje, że rygory są nieprzestrzegane, policjant będzie musiał wysłać patrol i reagować adekwatnie do sytuacji. 

Przypominamy przy tym, że większość Polaków ma zamiar przestrzegać ograniczeń nałożonych w związku z szalejącą pandemią. Aż 84,6 proc. przekonuje, że Boże Narodzenie spędzi we własnym domu, wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej.

se.pl