Źródło: 123rf.com

W Finlandii wydano około 300 tysięcy euro na stworzenie ludzkiej głowy robota do badania rozprzestrzeniania się koronawirusa drogą powietrzną. W szczególności planowane jest wyjaśnienie skuteczności stosowania różnych typów masek i filtrów oczyszczających powietrze.  

Fińscy naukowcy opracowali specjalnego robota do badania rozprzestrzeniania się koronawirusa drogą powietrzną. Skład i wielkość kropelek i aerozoli „wydychanych” przez głowę robota można dokładnie określić i ponownie odtworzyć. Takiej precyzji nie można osiągnąć w badaniach na ludziach. Robot został zmontowany w ramach wspólnego projektu między Uniwersytetem w Tampere a Fińską Agencją Zdrowia i Rozwoju Społecznego (THL).

Robot pomoże zbadać skuteczność stosowania różnego rodzaju masek i filtrów oczyszczających powietrze. Podczas kaszlu, kichania i oddychania ludzka głowa robota tworzy krople i aerozole o określonej wielkości i składzie. Maszyna znajduje się w specjalnej sali testowej w Państwowym Centrum Badawczym VTT. Podczas eksperymentów ściśle monitorowane są czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura i wilgotność.

Pomiary wykonane podczas eksperymentów z robotem posłużą do udoskonalenia komputerowych programów symulacyjnych. Centrum badawcze VTT, Uniwersytet w Tampere i Fińska Agencja Zdrowia i Rozwoju Społecznego (THL) badają mechanizmy zanieczyszczenia kropelkami i aerozolami oraz sposoby zmniejszania ryzyka zanieczyszczenia. Krople z kaszlu i kichania szybko wysychają, ale mikroskopijne cząsteczki mogą pozostawać w powietrzu przez kilka godzin. Również podczas oddychania, mowy i na przykład śpiewu powstają aerozole o małej objętości.

zmianynaziemi