Mariusz Błaszczak Źródło: PAP

Wojsko jest przygotowane do wsparcia procesu szczepień – zapewnił w środę w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak. Żołnierze mają być odpowiedzialni m.in. za dystrybucję i logistykę szczepionek, będą też tworzyć mobilne zespoły szczepień.

W środę w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak odpowiadał na pytania posłów PiS: Anny Kwiecień, Anity Czerwińskiej i Agnieszki Górskiej o zaangażowanie i przygotowanie wojska do walki z pandemią koronawirusa oraz o udział żołnierzy w Narodowym Programie Szczepień.

Minister zadeklarował, że wojsko jest przygotowane do wsparcia procesu szczepień. Wskazał, że żołnierze będą odpowiedzialni m.in. za dystrybucję i logistykę szczepionek, będą też tworzyć mobilne zespoły szczepień. Minister poinformował również, że 13 wojskowych szpitali zostało zakwalifikowanych do Narodowego Programu Szczepień.

Jak wojsko walczy z wirusem

Minister chwalił się, że wojsko od pierwszych dni ogłoszonej pandemii walczy z wirusem SARS-CoV-2.

– W pierwszych dniach epidemii zdecydowałem, by działanie WP było podzielone na dwie operacje: ‚Tarcza’, za którą odpowiadało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz ‚Odporna Wiosna’ i później ‚Trwała Odporność’, realizowane przez Wojska Obrony Terytorialnej – przypomniał.

Te działania to m.in. strzeżenie granic podczas ich zamknięcia wiosną, bycie w szpitalach, pomoc w budowaniu tymczasowym covidowych placówek, pomoc w pobieraniu wymazów, itp.

Obecnie działa w ten sposób ok. 10 tys. żołnierzy, w drugie tyle jest w „stałej gotowości”.

nczas.com