DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

PORTAL- ZMIANY NA ZIEMI PUBLIKUJĘ NA BIEŻĄCO: Czy „elity” też będą zajadały to, co wykopią z ziemi w swoich wielkich ogrodach niedaleko rezydencji i basenu? Video EN ☀Autor Gabi☀

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Miska robaków Mopane stoi na ladzie dla klientów do spróbowania w restauracji Insect Experience w Kapsztadzie, RPA, 23 sierpnia 2019 r. Zdjęcie zrobione 23 sierpnia 2019 r. REUTERS / Sumaya Hisham - RC1BC78092B0

Psycholog wyjaśnia, dlaczego jedzenie jest obrzydliwe – i dlaczego ma to znaczenie

W bogatych społeczeństwach stajemy się coraz bardziej wybredni w kwestii tego, co jemy. „Złe” owoce i warzywa, „niewłaściwe” części zwierząt i „niewłaściwe” zwierzęta wywołują w różnym stopniu „fuj”.

Nasza odraza do owoców i warzyw, które nie spełniają ideałów oznacza, a więc wyrzuca się nawet połowę wszystkich produktów . Nasza niechęć do czegokolwiek innego niż pewne wybrane kawałki niektórych zwierząt oznacza to samo z krowamii innymi zwierzętami hodowlanymi zabijanymi w celach spożywczych. Jeśli chodzi o jedzenie rzeczy takich jak owady – w niektórych kulturach doskonale dobre – zapomnij o tym.

Wstręt ma swoje zalety. Jego początki prawdopodobnie tkwią w podstawowej korzyści dla przetrwania, wynikającej z unikania wszystkiego, co pachnie lub smakuje źle. Ale wstręt może być również przeszkodą dla wielu z nas

Czy można coś z tym zrobić? Fakt, że wstręt jest różny w różnych oznacza, że ​​tak. Ale jak?

Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, lepiej rozumiejąc, jak działa wstręt, skupiając się na obrzydzeniu w codziennych wyborach żywności a nie na niechęci do nieznanego lub nieznanego.

Nasze badanie sugeruje, że niektóre reakcje wstrętu, raz ustawione we wczesnym dzieciństwie, są trudne do zmiany. Jednak reakcje obejmujące kulturowo uwarunkowane koncepcje tego, co jest „naturalne”, mogą z czasem ulec zmianie.

Warunki kulturowe: owady od dawna są w menu w Tajlandii.
Zdjęcie: Narong Sangnak / EPA

Nie jedz tego!

Wstręt prawdopodobnie rozpoczął się jako potężna „podstawowa” reakcja emocjonalna, która wyewoluowała, aby odciągnąć nas od potencjalnych zanieczyszczeń (i dosłownie wyrzucić) – żywność, która pachniała i smakowała źle. Możesz myśleć o tym jako o emocjach typu „nie jedz tego”.

System obrzydzenia ma tendencję do bycia „konserwatywnym” – odrzuca ważne źródła możliwego odżywiania, które mają cechy sugerujące, że mogą być ryzykowne, i kieruje nas ku wyborom żywności, które są pozornie bezpieczniejsze. Badania przeprowadzone przez psychologa z University of British Columbia, Marka Schallera i jego współpracowników, sugerują, że ludzie mieszkający na terenach o historycznie wysokim wskaźniku zachorowań mają nie tylko bardziej rygorystyczne zasady przygotowywania posiłków

Nie jest jasne, w jaki sposób i kiedy ustalane są indywidualne szablony dla tego, co jest obrzydliwe, ale ogólnie to, co jest postrzegane jako „obrzydliwe”, jest ustalane stosunkowo wcześnie.

Kultura, nauka pomagają kształtować wstręt.

To po prostu nie jest naturalne!

W naszym w ankiecie internetowej pokazaliśmy 510 dorosłym parom „normalnych” i „alternatywnych” produktów i zapytaliśmy ich, ile byliby skłonni zapłacić za te produkty alternatywne. Poprosiliśmy ich również o ocenę, który produkt jest smaczniejszy, zdrowszy, bardziej naturalny, atrakcyjny wizualnie i pożywny. W zestawie pary produktów:

  • błyszczące i typowo ukształtowane owoce i warzywa vs przykłady guzowatych, plamistych, sękatych i wieloogniskowych
  • pokarmy zawierające białko roślinne a pokarmy na bazie owadów
  • napoje standardowe vs napoje ze składnikami odzyskanymi ze ścieków
  • leki standardowe vs leki zawierające składniki wydobyte ze ścieków.

Nasze wyniki pokazują, że nawet po statystycznym uwzględnieniu oczywistych czynników, takich jak postawy prośrodowiskowe, osoby z większą „skłonnością do wstrętu” są mniej skłonne do konsumowania nietypowych (dziwnie wyglądających) produktów.

Może się to wydawać dość oczywiste, ale większość wcześniejszych badań myliło „nowość” żywności z jej możliwymi obrzydliwymi właściwościami (pytając ludzi, na przykład, czy zjadaliby robaki). Pytając o naprawdę powszechne owoce i warzywa, nasze badanie pokazuje, jak daleko może sięgać odraza wpływająca na to, co jemy.

Co ważne, nasze wyniki sugerują, że ocena postrzeganej przez produkt naturalności, smaku, zagrożenia dla zdrowia i atrakcyjności wizualnej „wyjaśnia” około połowy efektu obrzydzenia.

W szczególności brak postrzeganej „naturalności” był częstym powodem niechęci do płacenia za alternatywne produkty. Wynik ten był zgodny z wcześniejszymi badaniami, które dotyczyły stosunku do jedzenia owadów, lub mięsa z laboratorium To obiecujący obszar dla marketingu społecznego.

Odpowiedzi terapeutyczne

Mając dowody na to, jak wiele z tego, co uważamy za obrzydliwe, jest kulturowe i wyuczone, kampanie marketingowe mogą pomóc zmienić podejście do tego, co jest „naturalne”. Zrobiono to wcześniej. Rozważ tę reklamę, aby naturalizować spożycie cukru.

Inne podejście do bodźców wzbudzających emocje nazywane jest „przewartościowaniem”. Wykazano, że ponowna ocena zmniejsza efekty wstrętu u osób z takimi zaburzeniami Odczulanie (powtarzane narażenie) wydaje się (w porównaniu ze strachem) wśród osób z rozpoznanymi fobiami, ale może działać lepiej w populacji ogólnej.

Ale nie tak dawno temu zachodni konsumenci zwracali uwagę na sfermentowaną żywność, a pojęcie „przyjaznych bakterii” miało tyle samo sensu co „przyjazny ogień”. Ponad dziesięć lat temu mieszkańcy dotkniętego suszą australijskiego miasta głosowali przeciwko recyklingowi ścieków do picia

Teraz mieszkańcy australijskiego miasta zgadzają się z wypompowania z powrotem do wód podziemnych miasta.

Biorąc pod uwagę czas, okoliczności i odrobinę szturchnięcia, przyszły posiłek w Twojej ulubionej tajskiej restauracji może wiązać się z zamówieniem talerza owadów.

https://soundcloud.com/world-economic-forum/did-covid-kill-our-cities

https://soundcloud.com/world-economic-forum/can-humans-and-nature-be

Światowe Forum Ekonomiczne chce „odwrażliwić” przez powtarzanie tez o walorach chwastów, robaków i ścieków całą populację ludzką.

W tym celu ludzkość będzie musiała zrezygnować z tego, co lubi jeść najbardziej i przestawić się na konsumpcję chwastów, robaków i picie ścieków.

Podczas gdy hodowla zwierząt odpowiada za 14,5% emisji gazów cieplarnianych chwasty wychwytują dwutlenek węgla z atmosfery i dzięki temu mogą pomóc w kontroli zmian klimatycznych.

Ciekawe tylko czy „elity” też będą z taką werwą zajadały to, co wykopią z ziemi w swoich wielkich ogrodach niedaleko rezydencji i basenu?

zmianynaziemi

miejsce-na-reklame.
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: