Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Military One Source

– Mieszkańcy Walii, którzy poddadzą się szczepieniu na koronawirusa otrzymają specjalny, spersonalizowaną karty szczepień, które będą potwierdzał przyjęcie szczepionki – poinformował Vaughan Gething, minister zdrowia.

Publiczny organ zajmujący się opieką zdrowotną w Walii, National Health Service, ma wydawać specjalne karty szczpień, które będą dawały możliwość potwierdzenia przyjęcia szczepienia.

Wielka Brytania jako pierwsza zatwierdziła szczepionkę na koronawirusa. Szczepionka dwudawkowa opracowana przez Pfizer i BioNTech zostanie wprowadzona do użytku w Walii od przyszłego tygodnia.

O paszportach odporności mówiło się na wyspach już od dawna. Jako pierwsza wprowadzenie tzw. paszportów zdrowia zapowiedziała Irlandia, które jak na razie mają pokazywać, czy posiadacz aby nie jest zakażony koronawirusem. Aplikacja jak przyznają sami jej twórcy, ma jednak możliwość do rozszerzania działania.

Tymczasem walijski minister zdrowia Vaughan Gething, potwierdził w środę, że obywatele otrzymają osobistą kartę szczepień, która będzie wielkości karty kredytowej i będzie potwierdzała przyjęcie szczepionki na koronawirusa.

 Osoby, które przyjmą szczepienie przeciwko Covid-19 otrzymają kartę szczepień NHS Wales, wielkości karty kredytowej, która będzie zawierała nazwę szczepionki, datę szczepienia i numer serii każdej z podanych dawek – poinformował Gething.

– Będą one przypominać o drugiej dawce i typie szczepionki, a także dostarczą informacji na temat zgłaszania skutków ubocznych – dodał.

Wprowadzenie podobnego rozwiązania sugerował brytyjski minister zdrowia Nadhim Zahawi, jednak od jego słów odciął się Michael Gove, inny minister rządu Borisa Johnsona. – Z pewnością nie planujemy wprowadzania żadnych paszportów szczepionkowych – podkreślił Gove, dodał, że w rządzie nie ma innych zwolenników takiego rozwiązania.

Po co taka możliwość potwierdzenia szczepienia? Minister Zdrowia wyjaśnia, że potwierdzenia mogą wymagać obiekty gastronomiczne i rozrywkowe. – Myślę, że przekonacie się, że restauracje i bary, kina i obiekty sportowe, prawdopodobnie będą korzystać z tego systemu – dodał.

nczas.com