Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay

W zeszłym roku na terenie całej Unii Europejskiej wydano niemal 3 mln pozwoleń na pierwszy pobyt dla cudzoziemców przyjeżdżających w celach zarobkowych, rodzinnych, edukacyjnych czy po międzynarodową ochronę. Jedną czwartą z nich wydała Polska.

W ubiegłym roku liczba wydawanych pozwoleń wzrosła w stosunku do liczby sprzed dwóch lat o 6 proc. Aż 25 proc. pozwoleń na pobyt w Unii Europejskiej wydano w Polsce – 724 tysiące. Na drugim miejscu były Niemcy z liczbą 460 tysięcy, na trzecim Hiszpania – 320 tysięcy.

W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców najwięcej pozwoleń wydała Malta – 42, dalej Cypr – 26. Na trzecim miejscu uplasowała się Polska z liczbą 19 pozwoleń na 1000 mieszkańców.

Z danych Eurostatu wynika, że Polska jest głównym krajem dla imigracji zarobkowej. Nasz kraj wydał bowiem ponad połowę wszystkich pozwoleń na pobyt w Unii Europejskiej z powodu zatrudnienia. W sumie otrzymało je 625 tys. imigrantów – przede wszystkim z Ukrainy. Francja natomiast wydała najwięcej pozwoleń na pobyt w celach edukacyjnych. Z koeli Niemcy najwięcej wydały pozwoleń z powodów rodzinnych.

Źródło: TVP Info/naczas