
Ukradkiem rozszerzają jeden z podatek. Ceny zakupów wystrzelą, nie będzie można uniknąć podwyżek ☀Autor Gabi☀
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Czy w nadchodzących dniach czeka nas największa rewolucja w historii ludzkości? ☀Autor Gabi☀ - 18 stycznia 2021
- SE: OGROMNE pieniądze za powikłania po szczepieniu na COVID-19! Znamy projekt ustawy ☀Autor Gabi☀ - 18 stycznia 2021
- Szef KPRM: Postawa Niemiec ws. zakupu szczepionki to brak solidarności. Ten kraj sprawował prezydencję, gdy powstawała umowa ☀Owdal się nieudaczniku !!Autor Gabi☀ - 18 stycznia 2021
- PILNE !! Tysiące urazów wywołanych przez szczepionkę COVID i 13 zgonów w USA zgłoszonych tylko w grudniu ☀Autor Gabi☀ - 18 stycznia 2021
- 13 Izraelczycy cierpią na paraliż twarzy po zażyciu szczepionki Pfizer Covid ☀Autor Gabi☀ - 18 stycznia 2021
Okropna wiadomość dla wszystkich, którzy uwielbiają robić zakupy na AliExpress. Na towary z najpopularniejszych platform zostanie nałożony podatek VAT – to oznacza podwyżki cen. Ministerstwo Finansów już przekazało projekt do konsultacji.
VAT na zakupy z AliExpress
VAT na towary zamawiane za pośrednictwem AliExpress ma obowiązywać już od 1 lipca 2021 roku. Opodatkowaniu mają podlegać towary wysyłane w paczkach konsumentom z Unii Europejskiej. VAT zostanie nałożony także na sprzedaż internetową.
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, projekt zmierza do wdrożenia unijnego pakietu VAT e-commerce.
„Państwa Członkowskie UE, w tym Polska, zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań przewidzianych w pakiecie VAT e-commerce, których celem jest pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C)” – napisało w uzasadnieniu ministerstwo finansów.
AliExpress, Wish, Amazon i eBay
Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że unijny fiskus zwykle nie otrzymuje podatku od towarów zamówionych za pośrednictwem takich platform jak: AliExpress, Wish, Amazon, czy eBay. Wynika to z tego, że w większości krajów Unii Europejskiej paczki z Chin o wartości do 22 euro jest zwolniony z VAT. W Polsce ta ulga nie jest już stosowana.
Zmiana ma wynikać z faktu, że często nieuczciwi dostawcy nadużywali tego zwolnienia, nie odprowadzając podatku także w przypadku paczek przewyższających wartość zwolnioną od podatku. Podatek ma być więc płacony od każdego towaru zamawianego z krajów azjatyckich przesyłanych unijnemu odbiorcy.
Podatek VAT ma być ściągany bezpośrednio od osoby kupującej, doliczany od razu podczas zakupu (przez aplikację lub platformę internetową) lub uiszczany w momencie dostawy kurierskiej.
DGP przekazało też, że projekt ministerstwa finansów zakłada możliwość zwolnienia z podatku VAT towarów nieprzekraczających 150 euro, pod warunkiem, że VAT będzie deklarowany i zapłacony przez dostawcę globalnie za pośrednictwem IOSS [Importowy One Stop Shop].
„Konsumenci będą musieli zapłacić podatek VAT od każdego towaru znajdującego się w przesyłce pocztowej, która jest przedmiotem importu. VAT będzie płacony albo sprzedawcy (lub interfejsowi elektronicznemu), jeżeli zarejestruje się on do IOSS, albo jeżeli nie zastosowano IOSS, a operator pocztowy w rozumieniu ustawy Prawo Pocztowe zechce skorzystać z tzw. uregulowania szczególnego „USZ” wówczas VAT jest płacony wg stawki podstawowej temu operatorowi w momencie odbioru przesyłki przez odbiorcę, a operator wpłaca ten pobrany podatek organowi celnemu. – napisał resort finansów w komunikacie cytowanym przez Wprost.
“W przypadku chęci zastosowania obniżonej stawki, właściwej dla importowanego towaru konieczne jest złożenie standardowego zgłoszenia celnego” – czytamy dalej w komunikacie.
Rafał Pogorzelski doradca podatkowy i partner w ATNEO Doradztwo Cło Podatki Prawo, cytowany na lamach DGP stwierdził, że zmiany, które mają zostać wprowadzone z pewnością „przełożą się na większe koszty dla firm zaangażowanych w e-handel i związane z nim procesy logistyczne”. To oznacza, że wzrosną także ceny towarów, przez co podczas zakupów zapłacimy więcej.
biznesinfo
