Protesty odbywają się dziś w wielu miejscach Polski, np. w Lublinie.

Więcej zdjęć sprzed komendy, gdzie mają przebywać zatrzymani:

Protestujący przed komendą na Wilczej

Trwa demonstracja solidarnościowa po zatrzymaniu dziennikarki:
W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania fotoreporterki:
Na zdj. akcja policji wobec demonstrantów przed bramą wjazdową Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Strajk Kobiet informuje o kilku zatrzymanych / Radek Pietruszka /PAP
„Ostatnia osoba odklejona. Spod MEN-u ludzie ruszają na komisariat na Wilczej, gdzie jest kilka zatrzymanych” – informuje Strajk Kobiet.

„Mamy stan epidemii. Grupowanie się osób jest zabronione” – komunikaty takiej treści funkcjonariusze kierują do protestujących. Pojawiały się one również przy poprzednich protestach.
Gdzie jeszcze działa w poniedziałek Ogólnopolski Strajk Kobiet? Listę wydarzeń opublikowano na Facebooku.
Niektórzy kierowcy wpierają protest, mają ze sobą transparenty:

Niektórzy kierowcy, jak w ostatnich dniach, wspierają działania Strajku Kobiet /Aleksandra Szmigiel/REPORTER /Reporter
Rząd policyjnych radiowozów można zobaczyć między innymi na poniższym nagraniu:

Otwarta jest już Trasa Łazienkowska, autobusy wracają na trasy podstawowe. W dalszym ciągu występują utrudnienia, dlatego też możliwe są opóźnienia w kursowaniu autobusów – przekazał Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.
Zebrani pod MEN krzyczą hasła jak m.in.: „Szkoły wolne od faszyzmu”, „Nie zastraszycie nas, jedna siła w nas”, „To jest nasze ministerstwo”, „Hańba, hańba”, „Solidarność naszą bronią”.
Policja pod MEN /Rafal Gaglewski/REPORTER /Reporter

Zatrzymano fotoreporterkę

Pod siedzibą MEN zatrzymano fotoreporterkę Agatę Grzybowską.

Dziennikarka Agata Grzybowska zatrzymana przez policję /Andrzej Hulimka /Agencja FORUM
„Pomocy lekarskiej wymaga także osoba, która przykleiła sobie dłoń szybkoschnącym klejem do bramy wejściowej do budynku” – dodano.

Są też pierwsze informacje o osobach potrzebujących pomocy medycznej.
Wezwano holowniki, które mają pomóc udrożnić ruch.

Protestujący blokują ulice. Na miejscu działają policjanci ruchu drogowego i prewencji. „Kierowcy, którzy celowo blokują ruch na przeprawie, muszą liczyć się z odholowaniem ich pojazdów na koszt właścicieli” – wskazują funkcjonariusze.

„Osoby, które podczas legitymowania odmówiły podania swoich danych, są przewożone do jednostek policji w celu weryfikacji ich tożsamości oraz wykonania niezbędnych czynności w związku z popełnionym wykroczeniem. Jedna osoba została zatrzymana za naruszenie nietykalności policjanta” – wskazuje policja.

Policja pod MEN:
Siedziba MEN obstawiona funkcjonariuszami /Rafal Gaglewski/REPORTER /Reporter

Pierwsze interwencje policji

„W Al. Szucha policjanci podjęli interwencję wobec osób blokujących jezdnię. Podano komunikaty wzywające do zachowania zgodnego z prawem. W stosunku do osób lekceważących polecenia funkcjonariusze użyli siły fizycznej” – podaje Komenda Stołeczna Policji.
Co działo się pod MEN? Czytaj więcej TUTAJ.
Ze względu na protest pod MEN występują duże utrudnienia dla kierowców na Trasie Łazienkowskiej. Zamknięty jest most Łazienkowski w kierunku centrum.

Przykuły się kajdankami

Kilkunastu demonstrantów zablokowało bramę wjazdową Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach protestu pod hasłem „Wolna aborcja i wolna edukacja!”. Studentki przykuły się do niej kajdankami.

Rozpoczęcie relacji: poniedziałek, 23 listopada 2020 godz. 17:10
Na ulicach stolicy w poniedziałek (23 listopada) znów niespokojnie. Strajk Kobiet protestuje przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej, od godz. 16 blokowane są warszawskie ulice. Funkcjonariusze legitymują uczestników protestów. Osoby, które odmawiają podania swoich danych, są przewożone do jednostek policji w celu weryfikacji ich tożsamości.
Strajk Kobiet protestuje w Warszawie /Piotr Molecki/East News /East News
inrteria.pl