Szczepionka przeciw koronawirusowi, SARS-CoV-2, COVID-19.
Szczepionka – zdj. ilustracyjne. (Fot. Bicanski/Pixnio)

Uniwersytet Oksfordzki rozpoczyna analizę przypadków 53 osób, które pomimo otrzymania eksperymentalnej szczepionki przeciw SARS-CoV-2, uległy infekcji Covid-19.

Andrew Pollard, szef grupy nadzorującej badania, oznajmił na konferencji prasowej, którą przytacza agencja Reuters, że w trzeciej fazie badań nad szczepionką tworzoną przez koncern AstraZeneca, doszło do 53 przypadków zakażeń koronawirusem, mimo podania tym osobom szczepionki.

Trzecia faza badań nad szczepionką na koronawirusa prowadzona była na ochotnikach w Wielkiej Brytanii, Brazylii, USA oraz RPA. W międzyczasie wtrzymano je, gdyż u dwóch osób zaobserwowano poważne efekty uboczne, niezwiązane z koronawirusem. Po kilku dniach badania wznowiono.

Wyniki III fazy badań nad szczepionką koncernu AstraZeneca mają być opublikowane w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Tymczasem w czasopiśmie medycznym „Lancet” opublikowano wyniki II fazy badań klinicznych, przeprowadzonej na 560 uczestnikach, z czego 240 to osoby powyżej 70. roku życia, a 160 to osoby w przedziale wiekowym 56-69 lat.

„Silna odpowiedź przeciwciał i limfocytów T zaobserwowana u starszych osób w naszym badaniu jest obiecująca” – ocenił współprowadzący badanie Maheshi Ramasamy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Na wspomnianej konferencji Pollard podkreślił natomiast, że dane te nie muszą automatycznie oznaczać, że szczepionka jest skuteczna, jednak dają na to nadzieję.

AstraZeneca będzie prawdopodobnie trzecią firmą, która ogłosi wstępne wyniki badań nad swoją szczepionką przeciw koronawirusowi. Wcześniej zrobiły to Pfizer (wraz z BioNTech) oraz Moderna.

nczas.com