Kiedy technokraci i transhumaniści w wojsku wymyślają nową technologię w celu wzmocnienia działań wojennych, jest tylko kwestią czasu, zanim skierują swoje siły na obywateli, którzy zapłacili za badania w pierwszej kolejności. ⁃ Edytor TN

Nowy algorytm uczenia maszynowego może z powodzeniem określić, które konkretne zachowania – takie jak chodzenie i oddychanie – należą do określonego sygnału mózgowego i może pomóc wojsku w utrzymaniu większej gotowości.

W dowolnym momencie ludzie wykonują niezliczone zadania. Wszystkie sygnały mózgowe i behawioralne związane z tymi zadaniami mieszają się, tworząc skomplikowaną sieć. Do tej pory tę sieć trudno było rozplątać i przetłumaczyć.

Jednak naukowcy finansowani przez armię amerykańską opracowali algorytm uczenia maszynowego, który może modelować i dekodować te sygnały,  zgodnie z komunikatem prasowym z 12 listopada . Badania, w których do analizy wykorzystano standardowe zestawy danych mózgu, zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie  Nature Neuroscience .

„Nasz algorytm może po raz pierwszy oddzielić dynamiczne wzorce w sygnałach mózgowych, które odnoszą się do określonych zachowań, i znacznie lepiej radzi sobie z dekodowaniem tych zachowań” – mówi dr Maryam Shanechi, profesor inżynierii z University of Southern California, która kierowała badaniami , powiedział w oświadczeniu.

Dr Hamid Krim, kierownik programu w Army Research Office, będącym częścią Army Research Laboratory Dowództwa Rozwoju Zdolności Bojowych Armii Stanów Zjednoczonych, powiedział  Nextgov  Shanechi i jej zespół wykorzystali algorytm do oddzielenia tego, co nazywają behawioralnie istotnymi sygnałami mózgowymi, od behawioralnie nieistotnych sygnałów mózgowych .

„To przedstawia potencjalny sposób wiarygodnego pomiaru, na przykład, psychicznego przeciążenia jednostki, żołnierza” – powiedział Krim.

– Jeśli algorytm wykryje zachowanie wskazujące, że żołnierz jest zestresowany lub przeciążony, maszyna może ostrzec tego żołnierza, zanim będzie on w stanie rozpoznać własne zmęczenie – powiedział Krim. Dodał, że poprawa samoświadomości ma zasadnicze znaczenie dla zainteresowania armii tymi badaniami.

Badania są częścią wysiłków zmierzających do ustanowienia interfejsu maszyna-mózg. Dodał, że ostatecznie, powiedział Krim, badania te mogą przyczynić się do rozwoju technologii, która może nie tylko interpretować sygnały z mózgu, ale także wysyłać sygnały z powrotem, aby pomóc poszczególnym osobom w podjęciu automatycznych działań korygujących określone zachowania.

Wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem, jeśli chodzi o potencjał tej technologii, powiedział Krim. Inna futurystyczna aplikacja może umożliwić żołnierzom komunikowanie się ze sobą bez otwierania ust.

pl.technocracy