Protesty w Niemczech.
18.11.2020r. – Niemcy od rana zbierają się na ulicach i protestują przeciwko nowej koronawirusowej ustawie. (Fot. PAP/EPA)

Niemcy ponownie masowo wychodzą na ulice Berlina i protestują przeciwko koronawirusowym restrykcjom, nakazom i zakazom. Tego dnia parlament ma podjąć decyzję o nowych ograniczeniach.

Od rana pod Reichstagiem zebrało się kilkaset osób. Z każdą godziną ludzi przybywa. Policja spodziewa się w ciągu całego dnia nawet kilkunastu tysięcy demonstrantów.

Protestujący zebrali się wokół kordonu policyjnego, którym otoczono Reichstag. Jak informuje radio rbb, 2200 funkcjonariuszy policji z Berlina i dziewięciu innych landów oraz policji federalnej pełni służbę w dzielnicy rządowej.

Kilka zarejestrowanych demonstracji planowanych bezpośrednio przed budynkiem Reichstagu zostało zakazanych przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Policja odgrodziła teren.

„Berlińska policja przygotowuje się do trudnej operacji” – powiedział Benjamin Jendro, rzecznik stołecznej policji w rbb-Inforadio.

Przeciwko czemu protestują niemieccy obywatele?

Niemiecki parlament ma w środę uchwalić prawo, które w imię walki z koronawirusem pozwoli rządzącym ograniczać kontakty społeczne, nakazać noszenie masek, zakazać picia alkoholu w miejscach publicznych (w przeciwieństwie do Polski, w Niemczech to legalne). Możliwe będzie także pod pretekstem walki z pandemią m.in. zamykanie sklepów (na razie zamknięto m.in. bary, restauracje, kina, teatry, siłownie i kluby fitness) i zakazanie organizacji imprez sportowych.

Przeciwnicy twierdzą, że ustawa daje rządowi zbyt dużą władze, poważnie zagraża wolności obywatelskiej, jak i praworządności. Jeśli politycy ją przegłosują, kolejne nakazy, restrykcje będzie można uchwalać już z pominięciem parlamentu.

Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) porównała nawet procedowane przepisy do ustawy upoważniającej z 1933 roku (Enabling Act of 1933), która dała Hitlerowi pełne uprawnienia i była następstwem dekretu przeciwpożarowego Reichstagu. W ten sposób zniesiono większość swobód obywatelskich i przekazano władzę państwową rządowi Rzeszy. W następstwie rząd Hitlera przekształcił się w legalną dyktaturę.

AKTUALIZACJA: Policja użyła armatek wodnych

Przed godziną 13 niemiecka policja zaczęła rozwiązywać demonstracje i rozganiać demonstrantów. Jako oficjalny powód interwencji podano brak maseczek.

„Nasze prośby o noszenie maseczek niestety nie mają żadnego skutku. Jeśli to nie pomaga, pozostaje tylko rozwiązanie manifestacji” – napisała policja na Twitterze.

Jak to wygląda w praktyce, można zobaczyć na poniższych filmach

Protest na żywo można obserwować tutaj:

nczas.com