Atak hakerski - zdj. ilustracyjne.
Atak hakerski – zdj. ilustracyjne. (Fot. Kevin Ku/Unsplash)

Microsoft twierdzi, że hakerzy z Rosji i Korei Północnej atakują systemy pracujących nad szczepionką na koronawirusa. Czy cyberprzestępcy chcą przejąć cenne informacje?

Pfizer oraz kilka innych koncernów pracuje nad szczepionką na koronawirusa. Według Microsoft firmami zajmującymi się opracowaniem szczepionek zainteresowali się hakerzy.

Na swoim firmowym blogu firma założona przez Billa Gatesa twierdzi, że hakerzy atakują systemy naukowców. Mają to być cyberprzestępcy z Rosji i Korei Północnej.

Hakerzy wzięli na cel naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Indii oraz Korei Południowej. Ataków miało doświadczyć siedem zespołów.

Co ciekawe, według Microsoft atakowane są zespoły, których projekty są na różnym stopniu zaangażowania. Przypomnijmy, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego już w lipcu alarmowała o atakach hakerów z Rosji na centra medyczne pracujące nad szczepionkami.

Zdaniem Microsoft hakerzy próbują obejść zabezpieczenia na różny sposób. Cyberprzestępcy podszywali się nawet pod ludzi ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Microsoft nie zdradził jednak, czy któryś z ataków się powiódł i czy cokolwiek zostało skradzione. Za to firma Billa Gatesa zaoferowała pomoc koncernom farmaceutycznym, jeśli tego potrzebują.

Źródło: Komputer Świat