DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Europa osamotniona. Świat inwestuje w węgiel ☀Autor Gabi☀

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
Europa osamotniona. Świat inwestuje w węgiel

Jerzy Dudała
Na świecie wielu inwestuje nadal w projekty węglowe.Fot. Shutterstock
 Jerzy Dudała Dodano:13-11-2020 10:02

Z najnowszego niemieckiego badania wynika, że Europa jest osamotniona w drodze do dekarbonizacji, czyli rezygnacji z uzyskiwania energii z węgla. Niemal połowa dużych spółek węglowych, głównie z Chin, Indii i Japonii, planuje realizację nowych projektów węglowych.

  • W planach są inwestycje o łącznej mocy 520 GW – wynika z najnowszej listy Global Coal Exit List (GCEL). To najobszerniejsza na świecie baza danych firm działających w łańcuchu wartości węgla energetycznego, co roku opracowywana przez niemieckie stowarzyszenie Urgewald we współpracy z 30 organizacjami pozarządowymi.
  • Znajdują się w niej między innymi operatorzy elektrowni węglowych, a także przedsiębiorstwa, w przypadku których ponad 20 proc. sprzedaży, bądź wytwarzania energii elektrycznej pochodzi z węgla.
  • 437 z 935 podmiotów figurujących w bazie GCEL planuje budowę nowych elektrowni węglowych, uruchamianie kopalń, a także budowę infrastruktury do transportu węgla. Najwięcej tego typu projektów dotyczy Chin.

Autorzy raportu poddali analizie dane dotyczące 935 firm. Okazuje się, że 437 z nich chce w kolejnych latach realizować inwestycje węglowe. W sumie w budowie lub planach są elektrownie o łącznej mocy przeszło 520 GW. Niemal połowa z planowanych mocy węglowych przypada na Chiny.

Na liście GCEL są największe firmy działające w łańcuchu wartości węgla energetycznego. Znajdują się na niej między innymi operatorzy elektrowni węglowych, a także przedsiębiorstwa, w przypadku których ponad 20 proc. sprzedaży, bądź wytwarzania energii elektrycznej pochodzi z węgla.

Przedstawione dane pokazują, że od podpisania Porozumienia Paryskiego na świecie przybyło 137 GW mocy produkowanej z węgla (tyle, ile rocznie produkują razem Rosja, Japonia i Niemcy).

Wśród czterech największych graczy na rynku międzynarodowym wymieniono: China Energy planujące realizację 43 GW, China Datang (34 GW), China Huaneng (29 GW) oraz China Huadian (15 GW). Na piątym miejscu, z planowanymi 14 GW, uplasowała się National Thermal Power Corporation z Indii.

Autorzy raportu podkreślają, że węgiel to biznes przeszłości a przemysł stracił licencję społeczną na prowadzenie takiej działalności. Jak przypominają, aby zrealizować cel ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury do 1,5°C, konieczne jest ograniczanie węglowej generacji o 11 proc. rocznie. Tymczasem zaledwie 25 z 935 firm z listy GCEL ma jakikolwiek plan odchodzenia od tego surowca a prawie połowa tych firm nadal zamierza rozwijać nowe aktywa węglowe.

Dostatek energetyczny ponad cele ekologiczne

– Można mieć różne plany motywowane proekologicznie, ale w cywilizacji nadrzędnym celem jest dostatek energetyczny – komentuje dla portalu WNP.PL dane z nowej listy Global Coal Exit List Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, szef Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). – Obecnie na świecie około 1,5 mld ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej. To powoduje, że jest naturalny rynek na energię. A dla producenta czegokolwiek, bez względu na to, czy jest to energia czy guziki, najważniejszy jest rynek. A dopiero potem, kiedy pojawi się konkurencja, walka o ten rynek. Energia elektryczna, obok wody i żywności, jest aktualnie artykułem pierwszej potrzeby w cywilizowanym świecie – dodaje Jerzy Markowski.

Wskazuje przy tym, że dla wielu krajów energia jest również narzędziem służącym do walki politycznej.

– Trudno sobie wyobrazić, że ktokolwiek z tego zrezygnuje – zaznacza Jerzy Markowski. – Zwłaszcza że alternatywy węglowe są mimo wszystko niedoskonałe technologicznie – dodaje.

Jednocześnie wskazuje, że odpowiedzialne myślenie o gospodarce i rozwoju społecznym wymaga przede wszystkim dostatku energetycznego. I narzędzia rozwoju technologicznego, którym jest energia.

– Stąd też nie należy się dziwić, że gospodarki zajmujące czołowe miejsca w świecie, jak Chiny czy Indie nie pozbawią się dostępu do energii w imię celów ekologicznych, przy zaniechaniu celów gospodarczych. Niestety tego myślenia nie ma w Unii Europejskiej. Dlatego UE zaczyna gospodarczo tracić a przemysł przenosi się do Azji – podsumowuje Jerzy Markowski.
Przykładem jednego z najbardziej rozwiniętych krajów, który utrzymuje w swoim energetycznym miksie węgiel na dosyć wysokim poziomie jest Japonia. Przypomnijmy, że Kraj Wschodzącej Wiśni planuje zbudować 22 nowe elektrownie węglowe. 

Elektrownie węglowe zaspokajają ponad 1/3 zapotrzebowania tego kraju na energię i chociaż starsze elektrownie węglowe zaczną być wyłączane (zmniejszając ogólną zależność od węgla), to Japonia nadal spodziewa się zaspokojenia z tych akurat źródeł ponad 1/4 zapotrzebowania na energię elektryczną z węgla w 2030 roku.

wnp.pl
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: