Były dyrektor generalny Google, przewodniczący Alphabet i obecny członek elitarnej Komisji Trójstronnej, jest także przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Narodowego ds. Sztucznej Inteligencji. Czy obywatelstwo cypryjskie jest konfliktem interesów narodowych? ⁃ Edytor TN

Były dyrektor generalny Google, Eric Schmidt, finalizuje plan zostania obywatelem Cypru, dowiedział się Recode, stając się jednym z najbardziej znanych Amerykanów, który skorzysta z jednego z najbardziej kontrowersyjnych „paszportów dla” świata. sprzedaż ”.

Schmidt, jeden z najbogatszych ludzi w Ameryce, i jego rodzina uzyskali zgodę na zostanie obywatelami narodu śródziemnomorskiego, zgodnie z wcześniej niezgłoszonym zawiadomieniem w cypryjskiej publikacji z października. Chociaż nie jest jasne, dlaczego dokładnie Schmidt ubiegał się o to obce obywatelstwo, nowy paszport daje mu możliwość podróżowania do Unii Europejskiej, a także potencjalnie korzystny system podatkowy.

Ten ruch jest oknem na to, jak światowi miliarderzy mogą zmaksymalizować swoje wolności i finanse, opierając się na liberalnych prawach krajów, w których nie mieszkają. Decyzja Schmidta w pewnym sensie odzwierciedla decyzję innego słynnego miliardera w dziedzinie technologii, Petera Thiela, któremu w 2011 roku w  kontrowersyjny sposób udało się uzyskać obywatelstwo w Nowej Zelandii .

Zainteresowanie Amerykanów nieamerykańskim obywatelstwem  wzrosło podczas pandemii koronawirusa, która  ostro ograniczyła zdolność Amerykanów do podróżowania za granicę . Eksperci twierdzą, że część tego wzrostu wynika również z obaw o niestabilność polityczną w Stanach Zjednoczonych.

Jednak według opublikowanych danych i doradców ds. Obywatelstwa, którzy współpracują z tym krajem, nadal rzadko zdarza się, aby Amerykanie aplikowali do programu na Cyprze. Program jest znacznie bardziej popularny wśród oligarchów z byłego Związku Radzieckiego i Bliskiego Wschodu i ugrzązł w  tak wielu skandalach,  że rząd cypryjski ogłosił w zeszłym miesiącu, że ma zostać zamknięty.

Przedstawiciel Schmidta odmówił komentarza na temat posunięcia lub myśli Schmidta.

Program cypryjski jest jednym z około pół tuzina programów na świecie, w których cudzoziemcy mogą skutecznie nabyć prawa obywatelskie, omijając wymogi dotyczące pobytu lub długich linii, dokonując płatności lub inwestując w kraju przyjmującym. Stały się najnowszym sposobem dla miliarderów na całym świecie, aby przejść „bez granic” i skorzystać z przepisów innych krajów, przenosząc się za granicę, tak jakby mogli przenieść swoje aktywa za morze, zjawisko udokumentowane przez  dziennikarza Olivera Bullougha w niedawnej książce  Moneyland .

Małe kraje borykające się z trudnościami finansowymi – począwszy od St. Kitts i Nevis na Karaibach – przyjęły ten pomysł w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, zgarniając pieniądze, których inaczej nigdy by nie zobaczyły w zamian za dokumenty obywatelskie. Ale to, co może być dobre dla jednego kraju, może być złe dla świata: aktywiści antykorupcyjni są głęboko zaniepokojeni wyścigiem na dno dzięki tym programom, obawiając się, że przestępcy mogą kupić obce obywatelstwo, aby uniknąć ścigania w swoich krajach lub przenosić narkotyki przez przyjazne granice lub ukrywać swoje aktywa przed organami podatkowymi.

W szczególności program cypryjski – mimo że pomógł uratować kraj  po bankructwie w 2013 r.  , Przynosząc od tego czasu 8 miliardów dolarów – stał się znany.

Lwia część z 4000 cypryjskich osób otrzymujących obywatelstwo od 2013 r. To  zamożne osoby z Rosji , według osób, które doradzają tym osobom w uzyskaniu cypryjskiego obywatelstwa. Historycznie nie był nawet sprzedawany Amerykanom, których paszporty zwykle pozwalają im swobodnie podróżować po Europie. Nierzadko zdarza się jednak, że Amerykanie korzystają z programu, a doradcy twierdzą, że w ostatnich miesiącach zdarzało się to częściej.

pl.technocracy