Informacje o śmierci Karola Fijołka pojawiły się w minioną środę. Kucharza znanego widzom z jednej z edycji „Hell’s Kitchen” pożegnało wielu kolegów z planu programu, którzy w rozmowie z Plejadą podzielili się wspomnieniami o przyjacielu.

Długo nieznane były przyczyny zgonu uczestnika programu „Hell’s Kitchen”. Informacje o okolicznościach śmierci kucharza podał siostrzeniec Karola Fijołka, Kacper Kowalczyk.

Na Facebooku potwierdził, że jego wujek zmarł po zakażeniu koronawirusem. We wpisie poinformował:

Ze smutkiem zmuszony jestem potwierdzić, że Karol Fijołek, brat mojej mamy, zmarł w wieku 31 lat, wczesnym rankiem trzeciego listopada. Od kilku lat mieszkał i pracował w okolicach Bielska-Białej. Drugiego października Karol, przebywając w domu, poczuł się gorzej. Wezwał karetkę, po czym stracił przytomność. Przytomności tej nie odzyskał aż do końca. Jak się okazało, zachorował na COVID, który wywołał zapalenie płuc

Karol Fijołek
Foto: Facebook/Karol Fijołek Hell’s Kitchen 4

Karol Fijołek

Karol Fijołek nie żyje. Uczestnik „Hell’s Kitchen” miał koronawirusa

Kacper Kowalczyk w rozmowie z Plejadą powiedział, że zakażenie koronawirusem potwierdzili lekarze tuż po tym, jak Karol Fijołek trafił do szpitala:

Zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u Karola w szpitalu po tym, jak został już tam przewieziony karetką. Reszta rodziny, która widziała się z Karolem na tydzień, zanim został przyjęty do szpitala, także miała potem wykonane testy ze względu na objawy, które mieliśmy. W przypadku każdego z nas potwierdzono obecność RNA wirusa w wymazie pobranym z gardła

Informację o śmierci „31-letniego mężczyzny z Bielska-Białej” potwierdziło też Ministerstwo Zdrowia w raporcie opublikowanym 4 listopada, w którym wskazano liczbę zakażonych i zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem.

Pogrzeb Karola Fijołka

Pogrzeb Karola Fijołka odbył się w sobotę na cmentarzu w Gozdowie. Kacper Kowalczyk w rozmowie z Plejadą ujawnił szczegóły pochówku:

Ciało Karola zostało poddane kremacji i w urnie przewiezione przez rodzinę z Raciborza do Wrześni, stamtąd urna została odebrana przez zakład pogrzebowy. Były różne dodatkowe opłaty za dezynfekcje i za załatwienie spraw w urzędach przez pracownika zakładu pogrzebowego ze względu na odległość rodziny do Raciborza

Karol Fijołek pochodził z Wałbrzycha, ale mieszkał w Międzybrodziu Bialskim nieopodal Bielska-Białej. Tam pracował w restauracji. Prywatnie interesował się psychologią. W 2016 roku wziął udział w czwartej edycji programu „Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia”.

Karol Fijołek Foto: Instagram/hellskitchenpolska

Karol Fijołek