Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzej Dudy zaoferował pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W skierowanej do Steinmeiera odpowiedzi Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że „również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii COVID-19″.

W liście skierowanym do polskiego prezydenta Steinmeier podkreślał, że pandemia wystawia na ciężką próbę „nasz system opieki zdrowotnej, naszą gospodarkę, wspólnotę i każdego z nas z osobna”. Zapewnił Dudę, że on i całe Niemcy śledzą zewspółczuciem dramatyczny rozwój pandemii, nieoszczędzający także Polski.

„Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają swoich granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać – napisał Steinmeier do polskiego prezydenta. „Daj mi znać, jeśli są rzeczy, które możemy zrobić dla Polski w obecnej sytuacji” – dodał prezydent Niemiec.

Niemcy oferują Polsce pomoc. Minister zdrowia: To nie jest jeszcze ta chwila
Niemcy oferują Polsce pomoc. Minister zdrowia: To nie jest jeszcze ta chwila

Jak podaje RMF FM, list do premierów niemieckich landów napisał marszałek Mazowsza Adam Struzik. Marszałek wysłał zapytanie na jaką pomoc Mazowsze może liczyć i dołączył wykaz potrzebnego sprzętu.

Skoro strona niemiecka wyraża chęć pomocy – odpowiadamy, że my jej nie odrzucamy – przekazano dziennikarzowi RMF FM w urzędzie marszałkowskim.