DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Próbki asteroid uciekające z zakleszczonego statku kosmicznego NASA”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

CAPE CANAVERAL, Fla. (AP) – Statek kosmiczny NASA jest wypełniony tak dużą ilością gruzu asteroidy z tego tygodnia, że jest zablokowany, a cenne cząsteczki dryfują w kosmos, powiedzieli naukowcy w piątek.

Naukowcy ogłosili tę wiadomość trzy dni po tym, jak sonda o nazwie Osiris-Rex na krótko dotknęła asteroidy Bennu, która była pierwszą próbą NASA w takiej misji.

Główny naukowiec misji, Dante Lauretta z University of Arizona, powiedział, że we wtorek podczas operacji oddalonej o 200 milionów mil zebrano znacznie więcej materiału, niż oczekiwano, aby powrócić na Ziemię – w setkach gramów. Pojemnik z próbką na końcu ramienia robota wniknął tak głęboko w asteroidę iz taką siłą, że kamienie zostały zassane i zaklinowały się wokół krawędzi pokrywy.

Naukowcy szacują, że próbnik wcisnął aż 19 cali (48 centymetrów) w szorstki, kruchy, czarny teren.

„Jesteśmy prawie ofiarą naszego własnego sukcesu”, powiedziała Lauretta na szybko zorganizowanej konferencji prasowej.

Lauretta powiedziała, że kontrolerzy lotu nie mogą zrobić nic, aby usunąć przeszkody i zapobiec ucieczce większej liczby kawałków Bennu, poza jak najszybszym dostarczeniem próbek do ich kapsuły zwrotnej.

Tak więc zespół lotniczy starał się umieścić pojemnik z próbkami w kapsule już we wtorek – znacznie wcześniej niż pierwotnie planowano – przed długą podróżą do domu

Miniatura wideo z YouTube

„Czas jest najważniejszy” – powiedział Thomas Zurbuchen, szef misji naukowych NASA.

To pierwsza misja NASA polegająca na wysyłaniu próbek z asteroidy. Wybrano Bennu, ponieważ uważa się, że bogaty w węgiel materiał zawiera zachowane elementy budulcowe naszego Układu Słonecznego. Uzyskanie fragmentów tej kosmicznej kapsuły czasu może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób planety powstały miliardy lat temu i jak powstało życie na Ziemi.

Naukowcy byli oszołomieni – a następnie przerażeni – w czwartek, gdy zobaczyli zdjęcia pochodzące z Osiris-Rex po jego szalenie udanym dotknięciu i ruszeniu w Bennu dwa dni wcześniej.

Można było zobaczyć chmurę cząstek asteroid, wirującą wokół statku kosmicznego, gdy cofał się on od Bennu. Według Lauretty sytuacja wydawała się ustabilizować po zablokowaniu ramienia robota. Ale nie można było dokładnie wiedzieć, ile już stracono.

Wymaganiem na misję wartą ponad 800 milionów dolarów było przyniesienie minimum 2 uncji (60 gramów).

Niezależnie od tego, co znajduje się na pokładzie, Ozyrys-Rex nadal opuści okolice asteroidy w marcu – to najwcześniejszy możliwy odlot, biorąc pod uwagę względne położenie Ziemi i Bennu. Próbki powrócą dopiero w 2023 roku, siedem lat po tym, jak statek kosmiczny wystrzelił z przylądka Canaveral.

Osiris-Rex będzie nadal oddalał się od Bennu i nie będzie go ponownie okrążał, ponieważ czeka na zaplanowany odlot.

Ze względu na nagły obrót wydarzeń naukowcy nie będą wiedzieć, ile mieści kapsułka z próbką, dopóki nie wróci na Ziemię. Początkowo planowali obrócić statek kosmiczny, aby zmierzyć zawartość, ale ten manewr został odwołany, ponieważ mógł wysypać jeszcze więcej śmieci.

„Myślę, że będziemy musieli poczekać, aż wrócimy do domu, aby dowiedzieć się dokładnie, ile mamy” – powiedziała dziennikarzom Lauretta. „Jak możesz sobie wyobrazić, to trudne. … Ale dobrą wiadomością jest to, że widzimy dużo materiału ”.

W międzyczasie Japonia oczekuje na drugą partię próbek pobranych z innej asteroidy, która ma się pojawić w grudniu.

___

Wydział Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Departamentu Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

zrodlo:apnews

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: