OPERACJA „MOST”: Prolog

link_F0OZeDMnUJbhchlkckcWSqIN65hRyszn, w300h223 Zbigniew-Brzezinski_bc026 maxresdefault edgar-bronfman-sr hqdefault MTE4MDAzNDEwNjI5NzIzNjYy Michał Gorbaczow 110204_reagan_library_ap_328 url-2 08 grudnia 1987 r., Waszyngton, DC, USA --- Prezydent Ronald Reagan i radziecki sekretarz generalny Michaił Gorbaczow podpisują porozumienie o kontroli zbrojeń zakazujące użycia pocisków nuklearnych średniego zasięgu, Traktat o redukcji średnich sił jądrowych.  --- Zdjęcie © Bettmann / CORBIS fotka 26.04.2007 WARSZAWA UNIWERSYTET WARSZAWSKI SPOTKANIE I SEMINARIUM Z UDZIALEM PREMIERA TADEUSZA MAZOWIECKIEGO N/Z TADEUSZ MAZOWIECKI  FOT TOMASZ WAWER / AGENCJA GAZETA imgres index_html url

Operacja MOST – Trailer

 Za lbrytv

KRONIKA

  • 25.09.1985 Wizyta gen. Wojciecha Jaruzelskiego w ONZ w Nowym Jorku . Pierwsze spotkanie z Davidem Rockefellerem, Edgarem Bronfmanem – przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów, Zbigniewem Brzezińskim – urodzonym w Polsce doradcą prezydenta Jimmy’ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego oraz Lawrencem S. Eagleburgerem, byłym urzędnikiem Departamentu Stanu, Richardem W. Lymanem, prezesem Fundacji Rockefellera, i wiele innych.
  • 30.11.1985  wizyta Edgara Bronfmana w ZSRR . Spotkanie z prezydentem Michaiłem Gorbachowem w celu wstępnych negocjacji między Sowietami a Izraelczykami, których stosunki dyplomatyczne zostały zerwane przez Moskwę po wojnie sześciodniowej między Egiptem a Izraelem w 1967 roku. Źródła mówią, że ściśle tajny cel tych rozmów: zaprojektowanie transportu lotniczego prawdopodobnie tysięcy radzieckich Żydów do Izraela.
  • 05.12.1985  Wizyta Edgara Bronfmana w ZSRR . Spotkanie z prezydentem Michaiłem Gorbachowem w celu zwrócenia się do Sowietów o zniesienie ograniczeń emigracyjnych dla Żydów, którzy chcą opuścić Związek Radziecki, oraz o przyznanie wolności religijnej Żydom, którzy chcą pozostać. Złożony plan, który obejmuje Związek Radziecki, Francję, Polskę i Izrael, prawdopodobnie miałby mieć miejsce przynajmniej po zjeździe Komunistycznej Partii Radzieckiej pod koniec lutego. Plan jest taki, aby najpierw przenieść radzieckich Żydów do Polski, a następnie przetransportować ich drogą powietrzną do Izraela.
  • 09.12.1985  Wizyta gen. Wojciecha Jaruzelskiego w Paryżu. Spotkanie z Prezydentem Francois Mitterrandem i przedstawicielami Klubu Paryskiego.  Tajne rozmowy międzynarodowe w sprawie przelotu przez Polskę francuskich samolotów z ZSRR do Izraela 15 000 Żydów.
  • 12.12.1985 Edgar Bronfman visit to Poland. Meeting gen. Wojciech Jaruzelski.

POLSKI SZEF ZŁAPANY W WIDZIE

ELAINE SCIOLINO, wydanie specjalne dla New York Times
Opublikowano: 26 września 1985

zrzut ekranu 2015-07-17-05-36-55UNITED NATIONS, NY, 25 września – Pierwszego dnia w Nowym Jorku gen. Wojciech Jaruzelski dokonał przeglądu miasta z dachu Rockefeller Center. Zwracając się do swojego gospodarza, Davida Rockefellera, na prywatnym obiedzie polski przywódca zauważył, że jak na tak duże miasto jest cudownie czyste, z niewielkim zanieczyszczeniem.

Chociaż doradcy twierdzą, że generał Jaruzelski nie lubi podróżować, wydawał się być szczęśliwy z pobytu na amerykańskiej ziemi, odkąd wysiadł z samolotu we wtorek. Gdy polscy dyplomaci i ich rodziny witali go na Międzynarodowym Lotnisku im. Kennedy’ego kwiatami i brawami, generał, zwykle ponury, niemal się uśmiechnął.

Przybył z wizyty na Kubie

„Przyjeżdżam do Nowego Jorku, ponieważ jesteśmy członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych” – powiedział, czytając oświadczenie, które napisał podczas lotu z Hawany. „Tym razem przyjeżdżam osobiście, bo Polska chce uczestniczyć w głównym wydarzeniu dnia dzisiejszego – o zachowaniu pokoju”.

Do tej pory zasłużył sobie na reputację „bezsennego człowieka”. Jego pierwszy dzień rozpoczął się o 6:30, kiedy zaczął przygotowywać się do serii spotkań obejmujących obiad z łososiem kanadyjskim, stekiem, malinami i śmietaną oraz kawą amerykańską w Rainbow Room w Rockefeller Center z Panem Rockefellerem, Zbigniewem Brzezińskim, Urodzony w Polsce doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera i były urzędnik Departamentu Stanu Lawrence S. Eagleburger . Generał Jaruzelski spotkał się również z prezydentem Brazylii Jose Sarneyem i premierem Hiszpanii Felipe Gonzalezem , wygłosił przemówienie na kolacji w Council on Foreign Relations , a później spotkał się z Edgarem Bronfmanem, prezes Seagram, gorzelników i przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.

„Najgorsze czasy za nami”

url-1Na Radzie Stosunków Zagranicznych, gdzie generał Jaruzelski przemawiał do liderów biznesu, rządu i prasy, oczarowywał kobiety całując ich dłonie, spotykając się i żartując z niektórymi mężczyznami. Chociaż obrady Rady są nieoficjalne, jeden z członków, Zygmunt Nagorski, który jest wiceprezesem Aspen Institute, opowiedział później o incydencie, który miał miejsce podczas sesji pytań i odpowiedzi. Kiedy pan Nagorski zadał trudne pytanie o wprowadzenie stanu wojennego pod koniec 1981 r., Kończącego okres Solidarności, zaczął od gratulowania polskiemu przywódcy tak zamerykanizowania, że ​​wykorzystywał senacki system obstrukcji, długo odpowiadając na pytania. .

– Zostanę tu całą noc, jeśli chcesz – odparł generał Jaruzelski, wywołując śmiech na widowni. Mówiąc bardziej poważnie, pan Nagorski powiedział: „Czuję, że wyrządził sobie krzywdę, nie odpowiadając na pytania, które zadaliśmy”.

Żona profesor uniwersytetu

Generałowi Jaruzelskiemu podczas wizyty tutaj towarzyszą jego żona Barbara, profesor germanistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz ich córka Monika, lat 22, która studiuje na uniwersytecie polonistykę. Generał, którego pomocnicy określają jako „bardzo skromny, niemal ascetyczny”, zdecydował się raczej zatrzymać w Polskiej Misji przy ONZ przy East 66th Street niż w śródmiejskim hotelu.

Z wojskową precyzją typową dla drużyny generała Jaruzelskiego, jego harmonogram w ONZ jest planowany godzina po godzinie. Kiedy spóźnił się 15 minut na spotkanie z redaktorami magazynu Time, major Gornicki wskazał na to niezwykłe spóźnienie jako dowód na to, jak udany był poprzedni obiad w Rockefeller Center. Amerykanom ucieszyła również dyskusja przy lunchu, podczas której poruszono propozycję planu wspierania polskiego eksportu rolnego.

„Ten wysiłek trwa już od kilku lat i wydaje się, że znajdujemy miejsce w polskim rządzie” – powiedział Richard W. Lyman, prezes Fundacji Rockefellera.

Brak planu na spotkanie z urzędnikami USA

Z powodu chłodu w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Polską generał nie planuje żadnych spotkań z przedstawicielami rządu.  Jeden z amerykańskich gości na lunchu zauważył, że generał, który nie nosił swoich zwykłych ciemnych okularów, pokazał więcej ożywienia i ciepła niż na jego zdjęciach. Inny powiedział: „Jest dość nieustępliwy i bardzo krytyczny wobec Stanów Zjednoczonych. Nie uśmiecha się zbyt często, prawda?

Jednak generał Jaruzelski nie wydawał się krytyczny wobec Stanów Zjednoczonych jako kraju. „Ameryka jest tak duża i tak różnorodna, że ​​aż przytłaczająca, ale moje pierwsze wrażenia są pozytywne”. był cytowany jako powiedział. „Ta podróż dała mi okazję poznać wielu ważnych Amerykanów, od Davida Rockefellera po Arthura Schlesingera”.

W czwartek generał Jaruzelski spotyka się z sekretarzem generalnym ONZ Javierem Perezem de Cuellarem, ministrem spraw zagranicznych Niemiec Zachodnich Hansem-Dietrichem Genscherem, ministrem spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Eduardem A. Szewardnadze, ministrem spraw zagranicznych Włoch Giulio Andreotti i królem Jordanii Husseinem .

Będzie uczestniczył w obiedzie wydanym przez Sekretarza Generalnego dla gości z wizytą dla szefów państw i rządów.

W piątek w przemówieniu na Zgromadzeniu Ogólnym ma podkreślić potrzebę wzmocnienia ONZ i rozwiązania problemów gospodarczych Polski. Przemówienie będzie „krótkie i na temat” – powiedzieli współpracownicy, a jego celem będzie pokazanie, że Polska, jeden z założycieli ONZ, traktuje je poważnie.

Polsko-Amerykanie planują protestować przeciwko działaniom generała Jaruzelskiego. W czwartek Kongres Polsko-Amerykański, grupa z Chicago, zamierza przemaszerować z Polskiej Misji do Misji Radzieckiej na 67th Street i Lexington Avenue. Na piątek planowana jest także demonstracja podczas przemówienia generała Jaruzelskiego w ONZ.

http://www.nytimes.com/1985/09/26/world/polish-chief-is-caught-up-in-the-whirl.html

15 000 sowieckich Żydów może otrzymać wizy do Izraela

Daytona Beach Niedziela
Opublikowano: 11 grudnia 1985

zrzut ekranu 2015-07-17-05-19-43-1


Bronfman w Warszawie na naradzie z Prezydentem RP

Jewish Telegraphic Agency
Opublikowano: 12 grudnia 1985

zrzut ekranu 2015-07-17-05-46-251Prezydent Światowego Kongresu Żydów Edgar Bronfman przyjechał dziś do Warszawy na dwudniowy pobyt, podczas którego spotka się z Prezydentem RP Wojciechem Jaruzelskim, spotka się z lokalnymi liderami społeczności żydowskiej i weźmie udział w przedstawieniu warszawskiego Teatru Jidysz obchodzącego 35-lecie istnienia. Bronfman przyjechał do Warszawy z Moskwy. Żadne szczegóły dotyczące jego pobytu w Związku Radzieckim nie były natychmiast dostępne. Żydowskiego przywódcę przywitał na warszawskim lotnisku polski minister ds. Wyznań Adam Lopatka, który ze względu na rolę Kościoła katolickiego w Polsce jest uznawany za jednego z trzech najwybitniejszych ministrów w polskim rządzie.

Specjalny doradca Jaruzelskiego, mjr Wiesław Górnicki, powiedział, że Polska „serdecznie wita” ośmioosobową delegację żydowską pod przewodnictwem Bronfmana. Powiedział, że główne tematy do omówienia będą dotyczyły ochrony zabytków żydowskich, zachowania kultury żydowskiej oraz utrzymania żydowskich cmentarzy i muzeów. Ponad trzy i pół miliona Żydów żyło w Polsce przed wojną, a ślady ich cywilizacji uważane są za ważny rozdział światowego dziedzictwa kulturowego Żydów. Obecnie w Polsce pozostało mniej niż 20 000 Żydów, większość z nich mieszka w Warszawie.

Według korespondentów zagranicznych w Warszawie, z którymi skontaktowała się telefonicznie Żydowska Agencja Telegraficzna, Bronfman powiedział dziennikarzom na warszawskim lotnisku po przylocie: „Przyjechałem do Warszawy, aby omówić ściśle polskie problemy żydowskie”. Zaprzeczył plotkom, że planuje omówić stosunki sowiecko-izraelskie lub plany emigracyjne sowieckich Żydów. Prezydent Światowego Kongresu Żydów spotkał się z Jaruzelskim we wrześniu w Nowym Jorku, gdzie Prezydent RP uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Odwiedził także Moskwę na początku tego roku, niosąc, według niektórych niepotwierdzonych informacji, wiadomość od izraelskiego premiera Szimona Peresa do radzieckiego przywódcy Michaiła Gorbaczowa.

http://www.jta.org/1985/12/12/archive/bronfman-in-warsaw-to-confer-with-polish-president

ŻYDZI SĄ OSTROŻNI PO WIZYTECIE SOWIECÓW

New York Times
Opublikowano 14 grudnia 1985

zrzut ekranu 2015-07-17-05-44-041WARSZAWA, 13 grudnia 1985 r. Prezydent Światowego Kongresu Żydów Edgar M. Bronfman mówił dziś szczerze o swoich rozmowach z polskim przywódcą gen. Wojciechem Jaruzelskim, ale nie chciał nic powiedzieć o trzech dniach spędzonych w Moskwa przed jego przybyciem tutaj.

Podczas trzydniowego pobytu w Polsce gazety w Paryżu i Londynie publikowały spekulacyjne doniesienia sugerujące, że prezydent Francois Mitterrand rozmawiał zarówno z sowieckim przywódcą Michaiłem S. ZSRR do Izraela samolotami francuskimi . W luksusowym pensjonacie rządu polskiego, w którym zatrzymał się wraz z trzema współpracownikami, pan Bronfman przyznał, że podróż do Moskwy była jego drugą od września i że ma nadzieję, że wkrótce ponownie tam przyjedzie. Powiedział, że interesuje go los sowieckich Żydów, którzy chcą wyemigrować, ale nie służy temu ujawnienie, z kim się spotkał, o czym rozmawiali, a nawet gdzie przebywał w sowieckiej stolicy. W jednym z doniesień prasowych o planie sugerowano, że będzie on powiązany z konferencją na Bliskim Wschodzie. Inny sugerował, że sowieccy Żydzi udadzą się najpierw do Polski, gdzie wejdą na pokład francuskich samolotów. Pan Bronfman odrzucił francuskie i brytyjskie raporty jako fantazyjne i odmówił dalszych komentarzy. Elan Steinberg, dyrektor wykonawczy Światowego Kongresu Żydów, który jest z panem Bronfmanem, powiedział, że „jest wiele plotek”. Dodał: „Niektóre są prawdziwe, inne nie”.

Wysocy urzędnicy polscy powiedzieli, że w ubiegłotygodniowych rozmowach generała Jaruzelskiego z panem Mitterandem nie wspomniano o radzieckich Żydach. Urzędnicy w Pałacu Elizejskim zaprzeczyli, że spotkanie Mitterranda-Jaruzelskiego dotyczyło sowieckich Żydów. Grupa Bronfmana nie wahała się co do powodów, dla których odwiedzała Polskę, gdzie przedwojenna populacja Żydów wynosząca trzy miliony została zredukowana do około 6000 osób, w większości starych. „Jesteśmy biznesmenami, którzy przyjechali robić interesy” – powiedział Israel Singer, sekretarz generalny organizacji żydowskiej, która reprezentuje Żydów w 70 krajach na całym świecie. Czwartym członkiem delegacji jest Kalman Sultanik, wiceprzewodniczący kongresu.

„Droga na Zachód”

„Chcieliśmy podkreślić generałowi, że droga na Zachód może prowadzić przez Jerozolimę” – powiedział pan Steinberg, dodając, że grupa podkreśliła, że ​​„fakt, iż Rumunia i Węgry mają status najbardziej uprzywilejowanego narodu w USA, to nie tylko przypadkowo związane z faktem, że rządy te mają stosunkowo dobre wyniki w traktowaniu Żydów i spraw żydowskich ”. Polska straciła korzystne porozumienia taryfowe ze Stanami Zjednoczonymi, które są znane jako najbardziej uprzywilejowany status narodu po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Pan Bronfman powiedział, że generał „był łaskawy i wdzięczny” w swoich rozmowach, ale „zgorzkniały, że nie wystarczyło”. zrozumienia w Stanach Zjednoczonych sytuacji społecznej i politycznej Polski. ”

Pan Bronfman powiedział, że generał Jaruzelski jest urażony tym, że amerykańskie sankcje pozostają w mocy pomimo uwolnienia przez Polskę więźniów politycznych, co według Amerykanów było warunkiem zniesienia sankcji. Chociaż goście powiedzieli, że generał Jaruzelski nigdy nie wspominał o żadnym innym kraju komunistycznym, powiedzieli, że odnieśli wrażenie, iż boli go fakt, że sekretarz stanu George P. Shultz jest w drodze do Rumunii. Trzydniowa wizyta żydowskich przywódców została dobrze opisana przez polską prasę, a telewizja donosiła o ich obecności na przedstawieniu teatru żydowskiego i dzisiejszej wizycie na terenie obozu zagłady w Treblince.

http://www.nytimes.com/1985/12/14/world/jews-are-cautious-after-soviet-visit.html

Bronfman spotyka się z polskim liderem

Jewish Telegraphic Agency
Opublikowano: 15 grudnia 1985

Zrzut ekranu 2015-07-17 04.23.35Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Edgar Bronfman odbył w ubiegły czwartek trzygodzinne spotkanie z Prezydentem RP Wojciechem Jaruzelskim, z którym omówił wszystkie nierozwiązane problemy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania. Bronfman pozostał w Polsce przez weekend, aby odwiedzić teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Polscy urzędnicy zapytani telefonicznie przez Żydowską Agencję Telegraficzną stwierdzili, że spotkanie było przyjacielskie i szczere. T hej powiedział, że tylko przedmiotem wspólnego zainteresowania zostały omówione. Czwartkowe spotkanie było drugim w tym roku. Bronfman i Jaruzelski spotkali się we wrześniu w Nowym Jorku, gdzie polski przywódca uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ . Bronfman w zeszłym tygodniu uczestniczył w dwudniowym spotkaniu biznesowym w Moskwie, podczas którego rozmawiał z różnymi sowieckimi osobistościami.

http://www.jta.org/1985/12/16/archive/bronfman-confers-with-polish-leader

Plan lotu dyplomacji na rzecz wolności

Czasopismo Time Magazine,
opublikowane: 30 grudnia 1985,
ELLIE MCGRATH

zrzut ekranu 2015-07-17-05-30-54Kiedy Edgar Bronfman, prezes Seagram Co., przyleciał do Moskwy we wrześniu jako przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC), pozwolono mu podróżować swoim prywatnym odrzutowcem, co było stosunkowo rzadkim przywilejem dla gości z Zachodu. Na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo został serdecznie przyjęty przez przedstawicieli Kremla. Zadeklarowanym celem Bronfmana było zwrócenie się do Sowietów o zniesienie ograniczeń emigracyjnych dla Żydów, którzy chcą opuścić Związek Radziecki i zezwolenie Żydom, którzy chcą pozostać, na wolności religijnej .Wcześniej w tym miesiącu Bronfman złożył kolejną wizytę w Moskwie, aw zeszłym tygodniu źródła zaznajomione z rozmowami potwierdziły, że służył jako pośrednik w negocjacjach między Sowietami a Izraelczykami, których stosunki dyplomatyczne zostały zerwane przez Moskwę po sześciodniowym spotkaniu z 1967 r. Wojna między Egiptem a Izraelem. Źródła mówią, że bardzo tajny cel tych rozmów: zaprojektowanie transportu lotniczego prawdopodobnie tysięcy radzieckich Żydów do Izraela.

Złożony plan, który obejmuje Związek Radziecki, Francję, Polskę i Izrael, prawdopodobnie miałby mieć miejsce przynajmniej po zjeździe Komunistycznej Partii Radzieckiej pod koniec lutego. Plan jest taki, aby najpierw przenieść radzieckich Żydów do Polski, a następnie przetransportować ich drogą powietrzną do Izraela.W ten sposób uniemożliwiono by im próbę bezpośredniej emigracji do Stanów Zjednoczonych lub innych krajów zachodnich. Premier Izraela Szimon Peres powiedział TIME podczas wizyty w Genewie w zeszłym tygodniu, że „Sowieci zawsze narzekali, że ci, którym pozwolono na emigrację, udają się do Stanów Zjednoczonych zamiast do Izraela. Cóż, zgadzam się, że w interesie Związku Radzieckiego, a także mojego własnego kraju, jest, aby pojechali do Izraela ”. Peres był jednak ostrożny w swoich uwagach na temat negocjacji, mówiąc jedynie, że Bronfman „nie otrzymał żadnych konkretnych zapewnień w Moskwie”. Departament Stanu USA spojrzał sceptycznie na możliwość powstania transportu powietrznego. W Moskwie dyplomaci z krajów zachodnich i arabskich opisywali doniesienia o oczekującym transporcie lotniczym jako „myślenie życzeniowe”.

Mimo to taki scenariusz potwierdzają bliskie negocjacjom źródła w USA. Mówią, że plan transportu powietrznego był pomysłem Peresa. Kiedy Bronfman odwiedził Związek Radziecki we wrześniu, podobno miał przy sobie osobiste wiadomości od Peresa. Jedno ze źródeł znających wizytę Bronfmana twierdzi, że komunikaty wskazywały, że gdyby Związek Radziecki miał uwolnić znaczną liczbę Żydów i odnowić stosunki dyplomatyczne z Izraelem, mógłby odegrać większą rolę w negocjacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie.Gdyby Sowieci dostarczyli Syryjczyków do stołu konferencyjnego, rzekomo sugerował Peres, Izraelczycy mogliby zwrócić część Wzgórz Golan do Syrii. Pod koniec października Peres spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Francois Mitterrandem. Po tym spotkaniu Peres publicznie ogłosił, że proponowany jest transport powietrzny sowieckich Żydów i powiedział, że Francja zaoferowała dostawę samolotów.

Trzy tygodnie temu na scenę wkroczyła Polska. Polski przywódca generał Wojciech Jaruzelski przybył niespodziewanie do Paryża na rozmowy z Mitterrandem. Spotkanie przyniosło prezydentowi Francji krytykę ze strony jego zwolenników, w tym premiera Laurenta Fabiusa.

Żaden z przywódców nie skomentował tematu dyskusji, ale źródła wskazują teraz, że obaj rozmawiali o połączeniu lotniczym Żydów sowieckich z Izraelem przez Polskę. Takim dyskusjom zaprzeczają jednak współpracownicy Jaruzelskiego, a izraelscy urzędnicy zwalniają rolę pośrednika dla Polski. Istotnie, Budapeszt i Bukareszt zostały wymienione w dyskusjach w Moskwie jako możliwe punkty tranzytowe, według jednego źródła. Jeszcze dwa tygodnie temu Bronfman odwiedził Warszawę i, jak mówią źródła WJC, dyskutował z Jaruzelskim o emigracji radzieckich Żydów.

Niezależnie od dokładnego stanu tych negocjacji, każdy zaangażowany może coś zyskać na transporcie powietrznym radzieckich Żydów. Może to posłużyć do zwiększenia handlu między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, obecnie ograniczonym przez poprawkę Jacksona-Vanika, która wiąże radziecko-amerykański handel z poprawą praw człowieka, zwłaszcza emigracją Żydów. Jaruzelski mógłby zdobyć kilka punktów w kwestii praw człowieka, co wystarczyłoby do zniesienia amerykańskich sankcji handlowych przeciwko Polsce. Jaruzelski już robi ruchy w tym kierunku: gdy Bronfman odwiedził go w Warszawie, generał zgodził się wypłacić emerytury polskim Żydom mieszkającym w Izraelu i odnowić pomniki żydowskie w Polsce.

Przynajmniej na razie główni gracze są niezobowiązujący. Jak zauważył w Paryżu w zeszłym tygodniu Samuel Zivs, profesor prawa w Radzieckiej Akademii Nauk i sam Żyd: „Nie wolno wokół tego robić zbyt dużego hałasu. Innymi słowy, należy dążyć do tego w sposób, który kiedyś tak dobrze rozumiał Henry Kissinger ”. Sceptycy w Departamencie Stanu USA zwracają uwagę, że Związek Radziecki pozostaje nieprzejednany w swojej polityce emigracyjnej.

Podczas gdy w 1979 r. Zezwolono na opuszczenie kraju 51 300 radzieckich Żydów, oczekuje się, że tylko około 1200 opuści kraj w tym roku. Z kolei zachodni dyplomata w Związku Radzieckim twierdzi, że dwa tygodnie temu Bronfman spotkał się z funkcjonariuszem Komitetu Centralnego Vadimem Zagladinem i odszedł z „pustymi rękami”.

Jest jeden znak odwilży. W zeszłym miesiącu żydowscy przywódcy zostali powiadomieni, że Eliyahu Essas, przywódca żydowskiego ruchu religijno-kulturowego w Związku Radzieckim, może opuścić kraj. Essas, 42-letni matematyk, od dwunastu lat czeka na wizę wyjazdową. Niektórzy przywódcy żydowscy są optymistami co do transportu powietrznego.

Jedno ze źródeł blisko negocjacji mówi: „Sowieci nie powiedzieli, kiedy ani ilu, ale wskazali, że to zrobią”. Dla sowieckich Żydów może to być pierwsze pęknięcie w czymś, co może być otwieranymi drzwiami.

Z raportami Nancy Traver / Moskwa i Adam Zagorin / Paryż, wraz z innymi biurami

http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,960499,00.html

USA chwali polskie plany przewiezienia radzieckich Żydów do Izraela

Reuters
Opublikowano 28 marca 1990 r

zrzut ekranu 2015-07-17-05-27-54WASZYNGTON, 27 marca – Stany Zjednoczone chwaliły dziś Polskę za zgodę na przewiezienie radzieckich Żydów do Izraela i ubolewały nad decyzją węgierskich linii lotniczych Malev o wstrzymaniu lotów w obliczu groźby terroryzmu.

„Potępiamy groźby terrorystyczne, które doprowadziły do ​​tych decyzji. Uważamy, że bardziej odpowiednim działaniem byłoby zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Margaret D. Tutwiler.

Malev ogłosił w zeszłym tygodniu, że wstrzymuje loty, które w ostatnich miesiącach przewiozły tysiące radzieckich Żydów do Izraela z powodu groźby ze strony pro-irańskiej grupy z siedzibą w Libanie, islamskiej Świętej Wojny o Wyzwolenie Palestyny.

Polska zaproponowała w poniedziałek zwiększenie liczby lotów do Izraela w celu przyjęcia radzieckich żydowskich emigrantów, a Izraelczycy zobowiązali się również do znalezienia alternatywnych tras. Panna Tutwiler powiedziała: „Uważamy za oburzające wysiłki terrorystów, aby zagrozić lub utrudnić loty radzieckich Żydów do Izraela. Bardzo się cieszymy, że Polska chce pełnić rolę punktu tranzytowego. Działają bardzo odpowiedzialnie i mamy nadzieję, że inni też to zrobią ”.

http://www.nytimes.com/1990/03/28/world/upheaval-in-the-east-us-praises-poland-s-plans-to-fly-soviet-jews-to-israel.html

The World Jewish Congress (WJC) has praised Tadeusz Mazowiecki

World Jewish Congress
Opublikowano: 29 października 1990

zrzut ekranu 2015-07-17-05-22-55Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier Polski po upadku komunizmu, jako jeden z architektów nowoczesnej, demokratycznej Polski oraz przyjaciel Izraela i narodu żydowskiego. Mazowiecki zmarł w poniedziałek w wieku 86 lat.

„Cicha, ale skuteczna dyplomacja Tadeusza Mazowieckiego zapewniła, że ​​transformacja jego kraju zakończyła się sukcesem. Wraz z Lechem Wałęsą położył podwaliny pod obecnie najsilniejsze gospodarczo i politycznie państwo w Europie Środkowo-Wschodniej ”- powiedział prezes WJC Ronald S. Lauder.

http://www.worldjewishcongress.org/en/news/wjc-on-passing-of-tadeusz-mazowiecki-architect-of-poland-s-transition-to-democracy