PILNE. Obrazek ilustracyjny nczas.com/koronawirusem/koronawirusa
PILNE. Obrazek ilustracyjny nczas.com

RMF FM donosi: Szpital MSWiA w Poznaniu dostał polecenie nie przyjmowania pacjentów. Dla ok 180 hospitalizowanych lekarze mają szukać miejsca dla pacjentów. – Nie mamy gdzie ich przekazać […] jeśli nie wykonamy części zabiegów ci pacjenci umrą – mówi ordynator chirurgii.

Radykalne działania zostały podjęte „w związku z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19”. Rząd najwidoczniej robi miejsce dla pacjentów z koronawirusem kosztem innych chorych.

Ministerstwo Zdrowia wysłało do szpitala MSWiA list w którym lekarze proszeni są o oddelegowaniu chorych pacjentów do innych jednostek.

– To wyjątkowa ignorancja i bezczelność – tak ordynator określił zrzucenie na szpital obowiązku znalezienia pacjentom nowych miejsc.

Szpital ma być drugim w mieście dla chorych z #COVIDー19. Pacjentom wypisywanym z oddziałów przerywa się terapię onkologiczną.

Obecnie dostępny jest tylko jeszcze jeden szpital, do którego można przetransportować pacjentów m.in. z nowotworami układu moczowego. Placówka ma jednak kilkunastu kandydatów do pilnej operacji.

– Niezoperowani będą musieli niestety umrzeć – powiedział o swoich pacjentach łamiącym się głosem ordynator.

Reporterzy Telewizji WTK – regionalnej wielkopolskiej telewizji – ustalili, że ok 70 proc. lekarzy zagroziło odejściem.

Sytuacja jest zatrważająca, bo nieprzemyślaną decyzją rząd wydał wyrok na część pacjentów. Wszystko dlatego, że pacjenci chorzy na Covid-19 są obecnie traktowani w szczególny sposób.

Tymczasem ekspert Jarosław Fedorowski twierdzi, powołując się na dane międzynarodowe -, że „Liczba hospitalizowanych z powodu #COVID-19 nie wymagających respiratorów to obecnie 93% wszystkich hospitalizowanych”.

„Dane międzynarodowe mówią o 82% do nawet 70%. Wniosek: hospitalizujemy zbyt wielu chorych w lżejszym stanie. Ważna rola lekarzy POZ w opiece pozaszpitalnej” – twierdzi specjalista z European Hospital Federation HOPE.

nczas.com