DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Składowisko odpadów radioaktywnych – za 31 lat! {Autor Gabi}

10.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

ZANIECZYSZCZONE MIEJSCA ENERGETYKI JĄDROWEJ W NIEMCZECH

Składowisko odpadów radioaktywnych – za 31 lat!

W Niemczech władze zaczynają teraz informować ludzi o poszukiwaniu ostatecznego składowiska odpadów radioaktywnych. To będzie trudne. Może to zająć wiele lat.

    
Obraz symbolu promieniowania radioaktywnego (Picture-Alliance / dpa)

Żaden inny temat polityki środowiskowej nie wywołuje w Niemczech tak gorących debat, jak poszukiwanie składowiska wysoce radioaktywnych odpadów z niemieckich elektrowni jądrowych – i to przez wiele dziesięcioleci bez namacalnych rezultatów. Wszystko powinno być teraz inne, gdy w środę w Kilonii odbędzie się pierwsze ogólnopolskie spotkanie informacyjne władz o harmonogramie budowy składowiska.

Gorące debaty – zawsze

Osoby zaangażowane przygotowują się do gorących, kontrowersyjnych dyskusji przez lata, jak powiedziała przewodnicząca komisji ochrony środowiska Bundestagu Sylvia Kotting-Uhl z Zielonych na łamach Deutschlandfunk:

Sylvia Kotting-Uhl (Stefan Kaminski)Zielona polityk Sylvia Kotting-Uhl: krok 1, faza 1

„Jesteśmy, by tak rzec, na pierwszym etapie w pierwszym etapie procesu wyszukiwania porównawczego, który potrwa kilka lat”.

Konsensus: podziemne śmieci

Politycy, obywatele, eksperci ds. Środowiska i władze chcą szukać odpowiedniej lokalizacji do 2031 roku, co najmniej za 12 lat. W całych Niemczech, na północy i południu, na wschodzie i zachodzie. Istnieje powszechna zgoda co do tego, że silnie promieniujące odpady z dawnych ponad 20 niemieckich elektrowni jądrowych należy zakopać głęboko w ziemi, być może w specjalnie zbudowanej kopalni.

Tam odpady radioaktywne, zwłaszcza wypalone elementy paliwowe z reaktorów, mają zostać zamknięte na milion lat. Poszukiwanie powinno być przejrzyste i otwarte, nawet jeśli jest jasne dla wszystkich: nie będzie przebiegać bez konfliktu, nikt nie chce mieć w pobliżu odpadów nuklearnych. Pokazuje to przykład Gorlebena.

Gorleben: Zły przykład

Bo właśnie tam, we wschodniej Dolnej Saksonii, bezpośrednio przy dawnej granicy z NRD, rząd federalny RFN znalazł swoją lokalizację już w latach 70. XX wieku – nie informując o tym opinii publicznej. Kopuła solna w Gorleben wydawała się odpowiednia na składowisko. Region jest słabo zaludniony, a nowa kopalnia, zbudowana specjalnie w celu zbadania przydatności kopuły solnej, obiecała pracę.

Niemcy protestują przeciwko transportom Castora do Gorleben (picture-alliance / AP Photo / K.-U. Knoth)Wielokrotnie gwałtowne protesty w Gorleben, jak tutaj w 2005 roku

Ale polityka źle oceniła. Gorleben sprawił, że przeciwnicy energetyki jądrowej w Niemczech byli naprawdę silni. 600-osobowa społeczność stała się miejscem niezliczonych protestów. Wreszcie, po katastrofie jądrowej w Fukushimie w Japonii w 2011 r. I wycofywaniu energii jądrowej w Niemczech, jedynym możliwym miejscem do opuszczenia był Gorleben. Wydano tam już około 1,6 miliarda euro.

Bawaria już mówi: nie u nas!

Dziś Gorleben jest postrzegany w polityce jako przykład tego, jak tego nie robić. Z góry, bez przezroczystości. Teraz władze chcą się dowiedzieć w dziesiątkach miejsc, które skały najlepiej nadają się na składowisko: wysady solne jak na północy, gliny także na północy i w środku kraju, granit jak szczególnie na południu i południowym wschodzie?

Walka już się zaczyna. Nowy rząd landowy w Bawarii, składający się z CSU i Wolnych Wyborców, urzędujący od zeszłego roku, napisał w umowie koalicyjnej: „Jeśli chodzi o ochronę naszej ojczyzny, myślimy ponad pokoleniami. Jesteśmy przekonani, że Bawaria nie jest odpowiednim miejscem na składowisko atomowe”. Lider Partii Zielonych, Robert Habeck, powiedział w środę: „Nie tak to działa w polityce. Wystarczy wyjaśnić bawarskim rządom, że jest to teraz sprawa narodowa”.

Nauka bada, decyduje polityka

Jedno jest pewne: w końcu politycy, a dokładniej Bundestag, powinni w szerokim społeczeństwie uzgodnić lokalizację, którą z góry określają naukowcy i eksperci, a nie politycy. Wierzcie lub nie, w roku 2050, za 31 lat, śmieci z całych Niemiec powinny być tam przywiezione.

Politycy obiecują wymusić to przeciwko wszelkim protestom. Do tego czasu śmieci pozostają tam, gdzie przez lata przeważnie leżały: nad ziemią, w tymczasowych magazynach na terenach nadal czynnych lub zlikwidowanych elektrowni jądrowych.

Fińskie repozytorium jądrowe Onkalo (picture-alliance / dpa / J. Partanen)Olkiluoto w Finlandii: powstaje tutaj pierwsze na świecie składowisko

Nigdzie na świecie nie działa żadne repozytorium

Brzmi to skomplikowanie i nużąco – i tak jest. Ale Niemcy są w dobrym towarzystwie: w 31 krajach na całym świecie działa około 440 reaktorów, ale żaden z tych krajów nie ma jeszcze ukończonego repozytorium. Przynajmniej jeden jest budowany w Finlandii, na terenie jednej z fińskich elektrowni atomowych w Olkiluoto.

Francja określiła lokalizację we wschodniej części francuskiego Bure. W ciągu najbliższych kilku miesięcy Szwajcaria prowadzi wiercenia w dwóch możliwych lokalizacjach w celu zbadania skały. Ale w większości krajów, które wykorzystują energię jądrową, poszukiwania składowiska nawet się nie rozpoczęły.

https://www.dw.com/de

10.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: