DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

(autor:LALA) – Neutralizacja Tallboya. Chcą przebić pancerz 5,5-tonowej bomby

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Poranna ewakuacja i zamknięta przeprawa promowa. W Świnoujściu dziś drugi dzień przygotowań do neutralizacji największego w historii niewybuchu. Ważący ponad 5,5 tony Tallboy w tym tygodniu ma przestać być zagrożeniem.

Najpierw 750 mieszkańców Karsiboru musi opuścić domy. Tylko nieliczni korzystają z podstawionych autobusów i miejsc na przeczekanie w domu kultury. O godz. 9 płetwonurkowie 8. Flotylli obrony wybrzeża znów zejdą pod wodę.

Plan na dziś to odkopanie rufowej części bomby, tam gdzie są zapalniki. Zostanie do nich zamontowany – jak to fachowo określa wojsko – system ładunku kumulacyjnego, który ma przebić pancerz Tallboya i uruchomić deflagrację, czyli proces wypalenia materiału wybuchowego. Według planu ma to doprowadzić do oddzielenia zapalników od korpusu bomby i neutralizacji sporej części jej ładunku, tak by nie istniało ryzyko eksplozji.

Jeśli wszystko się uda, być może już jutro Tallboy zostanie zniszczony.

Cała operacja przewidziana jest na pięć dni, choć może zakończyć się wcześniej.

Dzisiaj nurkowie minerzy 8. FOW wykonali między innymi: rekonesans miejsca zalegania obiektu, niwelację dna i częściowe odsłonięcie górnej powierzchni korpusu bomby oraz wstępne ułożenie pierścienia PCV w osi bomby na wyznaczonym miejscu. Prowadzili wybieranie urobku z wnętrza pierścienia i jego powolne zagłębianie w dnie wokół tylnej części bomby – mówił wczoraj po południu rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Grzegorz Lewandowski.

Specjaliści ocenili, że poniedziałkowe warunki były bardzo dobre, ze stosunkowo dobrą widocznością na dnie, „pomimo dość silnego prądu” w Kanale Piastowskim.

Podczas operacji codziennie w godz. 7-17 nie jest dostępna przeprawa promowa Centrum.

Dostępna jest jedynie przeprawa Warszów, którą obsługuje cztery promy. Władze miasta ostrzegają przed dużymi utrudnieniami – przed przeprawą mogą tworzyć się długie kolejki. Dlatego też prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz zwrócił się z prośbą do mieszkańców o nie poruszanie się w tych dniach samochodami, a do przyjezdnych – o przełożenie wizyty w mieście na późniejszy termin.

Kierowcy, jadący z Niemiec, którzy przeprawę Centrum traktują jako drogę tranzytową w głąb kraju, powinni w tym czasie kierować się na najbliższe przejścia graniczne Kołbaskowo – Pommellen i Lubieszyn – Linken.

W promieniu 3 km od miejsca zalegania Tallboya podczas trwania akcji wprowadzony jest też zakaz ruchu wszelkich jednostek pływających.

Akcja na niespotykaną w Europie skalę

Ważącą 5,4 tony brytyjską bombę lotniczą DP 12000-lb, zwaną potocznie Tallboyem, znaleziono na dnie Kanału Piastowskiego podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin we wrześniu ubiegłego roku. To największy znaleziony do tej pory niewybuch tego typu. Akcję jego neutralizacji określa się jako niespotykaną dotąd w skali Europy.

Podczas II wojny światowej w Świnoujściu istniała baza Kriegsmarine. Pod koniec wojny, podczas ucieczki przed Armią Czerwoną, Niemcy zatopili sporą część amunicji. Miasto i port były atakowane przez alianckie lotnictwo. Mierzący ponad 5,5 m, zawierający 2,4 tony materiału wybuchowego o zwiększonej sile działania Tallboy jest najprawdopodobniej pozostałością po bombardowaniu krążownika Lützow. Tego typu bomby służyły do niszczenia krytycznej infrastruktury III Rzeszy.

zrodlo:rmf24.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: