Szczepionka na koronawirusa - zdjęcie ilustracyjne.
Szczepionka na koronawirusa – zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay

Polska w sprawie szczepionek na koronawirusa jest w kontakcie z Unią Europejską; to jest duży przetarg na wielomilionowe ilości – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Myślę, że to będzie ponad 20 mln szczepionek – dodał. Jak widać to, że szczepionki nadal nie ma, a nawet jak się pojawi to nie wiadomo czy będzie skuteczna, nie przeszkadza rządowi w podpisywaniu umów.

Warto przypomnieć, że podczas prac nad szczepionką na koronawirusa, na całym świecie wydano zgody na pominięcie ważnych testów skuteczności i bezpieczeństwa przyszłej szczepionki. Takie testy po prostu wymagają czasu. A tu trzeba szybko, szybko, póki ludzie w strachu…

Pytany o szczepionki w Radiu Plus Kraska powiedział, że w sprawie szczepionek Polska jest w kontakcie z Unią Europejską.

„To jest duży przetarg. Firmy, które produkują szczepionki, są mniej więcej na podobnych etapach, więc czy szczepionka będzie ze Stanów Zjednoczonych, czy z Europy, to myślę, że będzie ona w podobnym czasie” – mówił.

Wyjaśnił jednocześnie, że „mamy podpisane umowy i tylko czekamy, aż ta szczepionka się pojawi. Gdy to nastąpi, natychmiast skierujemy ją do grup największego ryzyka, czyli do służby zdrowia i osób starszych, potem do reszty Polaków”.

„Myślę, że tych szczepionek będzie na tyle dużo, że wszyscy Polacy będą mogli się zaszczepić” – dodał wiceminister.

Dopytywany wyjaśnił, że umowy są podpisane na „wielomilionowe ilości; myślę, że na ponad 20 mln szczepionek”.

„To jest umowa, którą zawiera Unia Europejska, my jesteśmy w tym pakiecie dostępności. Każdy kraj deklaruje pewną ilość, którą chce pozyskać i my jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że ilość, którą zadeklarowaliśmy, jest akceptowalna. Czekamy więc tylko, żeby ta szczepionka się pojawiła” – powiedział Kraska.

„Jestem optymistą, myślę, że koniec grudnia, początek stycznia to ten czas, kiedy ona się pojawi” – wskazał. „Ale to zależy od badań klinicznych. Nikt nie wpuści do obrotu szczepionki, która nie jest w pełni bezpieczna. Ona musi być nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna” – podkreślił wiceszef MZ.

Zdaniem Kraski, gdy pojawi się szczepionka, wtedy będzie można zaobserwować „ewidentny spadek zachorowań”.

Źródło: PAP