DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Wykłady ze strony DR. Zbigniew Dylewski PL , publikuję od jej powstania – dziś 04.10.2020r Waluty alternatywne (część 1, 2, 3). Pieniądz w społeczeństwie {Autor Gabi}

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Waluty alternatywne (część I).… czyli Local Exchange Trading Systems w Niemczech

Dosyć często zawodowo podróżuję po Europie, realizuję projekty infrastruktury przemysłowej. Zauważyłem, że na Zachodzie, a szczególnie w Szwajcarii, ludzie osobliwie dużą uwagę przywiązują do pieniądza. Jeśli go masz wówczas posiadasz zdolność do wymiany dóbr z innymi ludźmi. Jeśli nie masz pieniądza wówczas nie posiadasz zdolności wymiany dóbr z innymi ludźmi i zostajesz wyłączony ze wspólnoty. Posiadanie pieniądza warunkuje twój udział w życiu społecznym.

Posiadanie pieniądza jest jedynym technicznym kryterium przynależności do społeczeństwa. Masz pieniądz – należysz do społeczeństwa, nie masz – nie należysz.

Czy istnieją inne alternatywne sposoby wymiany dóbr w społeczeństwie? Oczywiście, wymiana dóbr następuje zawsze w wyniku umówienia się osób biorących udział w wymianie. Pieniądz banku centralnego jest mechanizmem tradycyjnej formy wymiany, sterowanym centralnie. Do największych jego wad i powstających w jego wyniku problemów społecznych należy narastający potęgowo jego przyrost wartości w czasie. W efekcie tego procesu bogaci są coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Podział na biednych i bogatych stale się pogłębia.

Lekarstwem na tę patologię wydają się być Lokalne Systemy Wymiany Handlowej (ang. LETS – Local Exchange Trading Systems). Ich funkcjonowanie odwołuje się do podstawowego dla wspólnoty mechanizmu wymiany dóbr. Niekiedy związane jest to z emisją pieniądza, ale emisja pieniądza nie jest warunkiem koniecznym funkcjonowania takich wspólnot.

Pierwsze takie wspólnoty powstawały już w XVIII wieku. Na początku XIX wieku ich rozwój był odpowiedzią na drapieżną działalność spółek handlowych kapitalistycznego porządku świata. Autorem jednego z pierwszych projektów był Robert Owen (1771-1858). Od 1790 roku był kierownikiem przędzalni wełny w Lancashire, później w New Lanark (Anglia). Potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1825 roku założył gminę komunistyczną New Harmony w Stanie Indiana. Jego zamysł polegał na tym, aby zlikwidować „niesprawiedliwe” pieniądze, a wynagrodzenia robotników wypłacać w talonach zwanych „godzinami” (Hours). W ten sposób, po przepracowaniu ośmiu godzin robotnik otrzymywał talon „8 Hours”, za który mógł nabyć inne dobra od wspólnoty. Projekt New Harmony wskutek konfliktów w kierownictwie bardzo szybko upadł, a Owen w 1827 roku wrócił do Anglii.

Zamysł Owena odżył po wielu latach w miejscowości Ithaca (stan Nowy Jork), gdzie zgodziło się do niego przystąpić 90 osób. W październiku 1991 roku wydrukowano pierwszą serię 1500 Hours i 1500 Halfhours i od listopada 1991 roku wyemitowano je jako lokalną walutę. 1 Hour ~  10 $. Szacuje się, że od 1991 roku wyemitowano Hours o wartości kilku milionów dolarów, system obejmuje kilka tysięcy osób i ponad 500 obszarów biznesowych.

Wzorując się na Owenie realizował podobny projekt Francuz Pierre Joseph Proudhon (1809-1865). Proudhon podjął próbę stworzenia banku o zerowym oprocentowaniu. Zbudował podstawy systemu pomocy wzajemnej, którego zasady są do dziś stosowane w zakładach ubezpieczeń wzajemnych.

Renesans Lokalnych Systemów Wymiany Handlowej nastąpił w Kanadzie w latach 80-tych. Było to związane z ówczesną recesją i wysokim lokalnym bezrobociem. LETS-y miały być skutecznym lekarstwem na te problemy – poświęcę temu osobny artykuł.

Państwem, w którym rozwój LETS nastąpił w największym stopniu są Niemcy. Pierwsze nowoczesne Lokalne Sieci Wymiany Handlowej powstały w latach 80-tych XX wieku. W roku 1995 w Niemczech funkcjonowało prawie 60 LETS-ów, w 1996 – 114, w 2002 – około 350. Większość LETS-ów zrzeszona jest w niemieckiej sieci walut lokalnych Regiogeld e. V. (http://regionetzwerk.blogspot.com/)

.

Na rysunku obok  złotymi pinezkami oznaczono niektóre miejsca funkcjonowania walut lokalnych w Niemczech (stan na wrzesień 2010 r.). Idąc od północy są to: Kannwas – Schleswig – Holstein (Kilonia, Schleswig, Hamburg i inne);

Roland-Regional – Brema; Oderblüte –  Schwedt (Oder); Havelblüte – Poczdam i Branderburgia; Steintaler – Ämter Ziesar, Lehnin, Beelitz, Treuenbrietzen; Urstromtaler – Saksonia-Anhalt; Bethel-Euro – Bielefeld; Engelgeld – Wittenberg, Saksonia Anhalt; Augusta – Göttingen i południowa Dolna Saksonia (Kreiensen, Wahlsburg, Gandershm, Diemarden, Landolfshausen, Rosdorf, Uslar-Volprieh., Behrensen, Adelebsen); Kirschblüte – Witzenhausen, Północna Hesja; Coin (statt) – Witten, Zagłębie Ruhry; Bergtaler – Bergisches Land (Wuppertal i okolice); Bürgerblüte – Kassel, Schauenburg, Elmshagen, WOH-Altenhasungen, Immenhausen, Felsberg, Volkmarsen, Staufenberg, Escherode, Grebenstein; Elbtaler – Region Drezdeński (Drezno i gminy w okolicach Miśni); Zschopautaler – Region Mittweida, Frankenberg, Waldheim, Heinichen, Flöha, Augustusburg; Der Zeller – Zell nad Mozelą; Pälzer – Palatynat (Kaiserslautern, Speyer, Edenkoben, Lingenfeld, Erfweiler, Grünwald, Dudenhofen, Römerberg, Hanhofen, Ludwigshafen, Ebertsheim, Schifferstadt, Neustadt/Weinstrasse, Hockenheim, Göcklingen, Landau, Klingenmünster,

Edesheim, Bad Bergzabern, Gleishorbach); Carlo – Karlsruhe, Stutensee, Bad Herrenalb, Graben-Neudorf, Durlach, Grötzingen; Rössle Regional – Stuttgart; Hallertauer – Pfaffenhofen, Au in der Hallertau, Rohrbach, Geisenfeld, Reicherthausen, Wolnzach-Lohwinden, Baar-Ebenhausen, Vierkirchen; Lechtaler – Augsburg i okolice (Bertoldsheim, Gersthofen, Königsbrunn, Hiltpoltstein, Meitingen, Mering, Affing, Diedorf, Welden); Regio – Monachium; Donautaler – Riedlingen, Bad Saulgau, Wilfingen, Neufra, Grüningen, Hayingen, Hohentengen-Eichen, Oberwachingen, Uttenweiler, Zwiefalten, Göffingen, Langenenslingen, Unlingen, Haitingen, Obermarchtal, Andelfingen, Dürmentingen, Altheim, Betzenweiler); Oberland-Regio – Wolfratshausen-Bad Tölz; Regio – Ostallgäu; Chiemgauer – Chiemgau, w okręgach Rosenheim i Traunstein około 600 przedsiębiorstw i 200 stowarzyszeń; Sterntaler – Freilassing, Bertesgadener Land; DreyEcker – Schopfheim, Rheinfelden, Waldshut, Lörrach (http://www.banktip.de/rubrik2/20340/4/uebersicht-von-regionalgeld-initiativen-in-deutschland.html).

Niektóre z tych walut jak na przykład Augusta w Göttingen, Roland w Bremie czy Chiemgauer w Chiemgau były używane już w XIX wieku. Większość z przedstawionych powyżej walut regionalnych jest wymieniana na Euro w proporcji 1 do 1, większość ma także pokrycie w Euro. Część z tych regionalnych walut ma formę bardziej kuponów niż waluty, ich akceptowalność jest dobrowolna. Część ma ważność ograniczoną do 1 roku od daty emisji, jak na przykład Bergtaler w Wuppertalu i jego okolicach. Część z walut traci nieznacznie na nominalnej wartości już po 3 miesiącach, niekiedy po 6 miesiącach.

Pokazany na obrazku powyżej Zschopautaler emitowany jest od roku 2007. W tym czasie w obiegu znalazły się pieniądze o wartości 379.916 Euro. 44 projekty zostały wsparte sumą 23.544 Euro, 120 przedsiębiorstw akceptuje płatności w Zschopautalerach.

.

Carlo jest regionalną walutą w Karlsruhe i okolicach. W samym mieście działa 5 punktów wymiany waluty, 60 placówek handlowych akceptuje walutę. Carlo traci co 3 miesiące 2% na wartości.  Żeby zachować ważność na dalsze okresy kwartalne posiadacz musi kupić znaczek przedłużający ważność banknotu i nakleić go na jego odwrocie. Po roku Carlo całkowicie traci ważność. Jego posiadacz może wówczas wymienić go na Euro tracąc przy tym 5% jego wartości lub wymienić na nowy banknot Carlo. Przykładowo banknot 100 Carlo można wymienić na 95 Euro. Z tych 5 Euro/Carlo różnicy 3 Euro/Carlo są przeznaczane przez emitenta na cele gminy/wspólnoty takie jak domy dla kobiet, przedszkola czy popularne w Niemczech szkoły Rudolfa Steinera zwane także waldorfskimi. Pozostałe 2 Euro/Carlo przeznaczane są na cele emisji i administrowania walutą Carlo. Emitenci prowadzą własną stronę internetową http://www.carlo-regional.de/1.startseite/1/.

Chiemgauer (http://en.wikipedia.org/wiki/Chiemgauer, http://www.chiemgauer.info/) uchodzi za jedną z najbardziej znanych walut regionalnych w Niemczech. Została zainicjowana przez sześciu uczniów 10 klasy szkoły waldorfskiej w Prien am Chiemsee pod nadzorem nauczyciela akademickiego Christiana Gelleri’ego. W 2003 roku ta grupa inicjatywna założyła przedsiębiorstwo, które wyemitowało kupony uznawane przez ponad 500 przedsiębiorstw w Chiemgau oraz w okręgach Rosenheim i Traunstein (zamieszkałe przez 480.000 mieszkańców – 2008 r.).

Powstaniu Chiemgauera towarzyszył zamysł tworzenia nowych miejsc pracy, promocji imprez kulturalnych, edukacyjnych, związanych z ochroną środowiska oraz promocji zrównoważonego rozwoju, a także stymulowanie lokalnej ekonomii i wzmocnienie współpracy lokalnej społeczności.

W 2014 roku w użyciu było około 520 tysięcy Chiemgauerów akceptowanych przez 627 przedsiębiorstw i 3600 użytkowników, będących członkami stowarzyszenia Verein Chiemgauer e. V. Według niektórych źródeł użytkownikami Chimgauera jest 90 tysięcy osób (Spiegel on-line International; http://www.spiegel.de/international/spiegel/germany-s-local-currencies-economic-cure-or-fool-s-gold-a-469875.html).

Obrót Chiemgauerami wynosił w roku 2003 – 70.000 Euro, w 2006 – 1,45 mln Euro, w 2007 – 2,3 mln Euro, w 2008 – 3 mln Euro, w 2013 – 7 mln Euro (dokładnie 7.009.918 Euro). Łączne zyski z emisji waluty wynosiły 334.770 Euro, z tego: w 2006 – 16.800 Euro, w 2007 – 25.100 Euro.

Banknoty w obiegu występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 30 Chiemgauerów (zabezpieczone są przed fałszowaniem giloszami i znakami wodnymi podobnie jak oficjalne waluty). Banknoty zachowują wymienialność na Euro w stosunku 1 do 1, ale wymieniając Chimgauery na Euro należy uiścić opłatę w wysokości 5%. 60% z tej kwoty idzie na potrzeby stowarzyszenia Verein Chiemgauer e. V., a 40% przeznaczone jest dla emitentów waluty na pokrycie kosztów emisji i zarządzania. Użytkownicy waluty ze względów formalnych są członkami stowarzyszenia Verein Chiemgauer e. V.

.

Utrzymanie banknotu w obiegu wymaga opłacenia, raz na 3 miesiące, rodzaju podatku zwanego demurrage. Wynosi on 2% wartości banknotu. Technicznie wykonywane jest to przez zakup i naklejenie na banknot odpowiedniego znaczka. Banknoty po dwóch latach używania podlegają wymianie na nowe, po 4 latach tracą ważność. Na rysunku obok przedstawiony został schemat funkcjonowania waluty Chiemgauer.

Chiemgauer występuje także w formie zapisu elektronicznego. Posiadaczom rachunków dopisywana jest dzienna waloryzacja w wysokości 0,02%, jednak nie więcej niż 7,3% w skali roku. Odsetki są naliczane jeśli Chiemgauery znajdują się na rachunku przynajmniej 3 miesiące.

Według danych Inicjatywy Chiemgauer czyli emitentów tej waluty jest ona 3 do 4 razy częściej w obrocie niż Euro. Emitenci Chiemgauera kooperują także z emitentami sąsiedniej waluty Sterntalera wypracowując zasady wzajemnej uznawalności. Planowane jest rozszerzenie wymienialności Chiemgauera na inne waluty lokalne. Emitenci prowadzą własną stronę internetową: https://www.chiemgauer.info/startseite/?no_cache=1. Dokładne dane finansowe zawarte są na stronie: http://www.chiemgauer.info/fileadmin/user_upload/Dateien_Verein/Chiemgauer-Statistik.pdf

.

Urstromtaler wprowadzony został w biednej Saksoni Anhalt w 2004 roku.

W opinii zwolenników pomaga on miastu przez promowanie lokalnego biznesu w walce z supermarketami i sklepami wielkich sieci. Z założenia przewidywany był jako środek płatniczy dla osób, które nie posiadają żadnych zasobów pieniężnych. Aby umożliwić takim osobom udział w społecznej wymianie dóbr zobowiązane one są do zadeklarowania usług, które na wezwanie będą rzeczywiście świadczyć. Urstromtalery można wprawdzie kupić za Euro, ale mają one pokrycie w zasadzie tylko w oferowanych usługach. W 2010 roku w obiegu znajdowało się 65 tysięcy Urstromtalerów. Banknoty zachowują ważność przez 6 miesięcy, po czym tracą na wartości 5%

Waluty alternatywne (część II)… czyli Local Exchange Trading Systems na świecie

Przyzwyczailiśmy się, że każde państwo ma zwyczajowo jedną walutę. Odpowiedzialnym za jej emisję jest bank centralny, który jest niezależny od rządu. Bank centralny odpowiada za wartość pieniądza.

Zapewnienie wartości pieniądza dokonywane jest na różne sposoby, m.in. zapewnienie rezerw złota pod wartość emisji i zgromadzenie zapasów innych walut. W praktyce żadne państwo na świecie nie dysponuje rezerwami złota wystarczającymi dla pokrycia pieniądza znajdującego się w obiegu. Zresztą, samo określenie ilości pieniądza nastręcza wiele problemów technicznych, ponieważ ponad 90% ilości pieniądza nie ma charakteru materialnego. Pieniądz jest niemal wyłącznie zapisem cyfrowym.

Według oficjalnych danych Narodowego Banku Polskiego w lipcu 2020 roku pieniądza gotówkowego w obiegu, łącznie z kasami banków było 296,569 mld złotych, a całkowita ilość pieniądza w obiegu liczona agregatem M3 wynosiła 1746,225 mld złotych (http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/pieniezna_i_bankowa/m3.html). To oznacza, że jeśli chcielibyśmy równocześnie wypłacić zgromadzone przez każdego z nas oszczędności to zaledwie na ok. 17% jest pokrycie w wydrukowanych banknotach. Reszta naszych oszczędności to tylko zapis cyfrowy.

Jeszcze gorzej jest z pokryciem pieniądza zgromadzonym przez NBP złotem. Jego oficjalne rezerwy na koniec lipca 2020 wynoszą tylko 53,85 mld złotych (https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/aktywa_rezerwowe.html).

Reasumując, jeśli posiadasz na koncie w banku 1.000.000 złotych i zechcesz te pieniądze, równocześnie z innymi klientami banków, wypłacić to możesz otrzymać w bilonie i monetach zaledwie ok. 170 tys. złotych, a w złocie – ok. 30 tys. złotych. Dlatego mówimy, że podstawową cechą pieniądza jest jego fiducjarność czyli, że pieniądz jest przedmiotem wiary.

Emitent waluty ma ten przywilej, że sprzedając zadrukowany papier otrzymuje w zamian realne dobra w wartości równej zapisowi cyfrowemu na tym papierze. Upraszczając, jeśli dowolne państwo, powiedzmy Korea Południowa, chce kupić ropę naftową w Arabii Saudyjskiej to musi za nią zapłacić w dolarach (według kursu ok. 42 dolarów za baryłkę: http://www.oil-price.net/). Jeśli tej ropy jest jednorazowo, powiedzmy 2 mln baryłek, to Korea Południowa musi za tą dostawę zapłacić około 84 mln dolarów. Skąd Korea Południowa może te dolary otrzymać? Od ich producenta czyli Stanów Zjednoczonych. Inaczej mówiąc musi Stanom Zjednoczonym dać swoje realne towary i usługi za 84 mln dolarów po to, żeby otrzymać papierki o tej wartości, które następnie może wymienić w Arabii Saudyjskiej na ropę naftową. Największym wygranym tej transakcji są oczywiście USA, które dostarczają walutę, bo za zadrukowany papier względnie bankowy przelew otrzymują realne dobra – właściwie za darmo.  

Całkowita dzienna produkcja ropy naftowej i paliw pokrewnych wynosiła w 2019 roku ok. 100 mln baryłek dziennie (https://www.eia.gov/international/data/world/petroleum-and-other-liquids/annual-petroleum-and-other-liquids-production?pd=5&p=0000000000000000000000000000000000vg&u=0&f=A&v=mapbubble&a=-&i=none&vo=value&&t=C&g=00000000000000000000000000000000000000000000000001&l=249-ruvvvvvfvtvnvv1vrvvvvfvvvvvvfvvvou20evvvvvvvvvvvvvvs&s=94694400000&e=1546300800000). Czyli dzienna wartość wydobycia to ok. 4,2 mld dolarów dziennie. Czyż nie jest to łakomy kąsek dla producenta waluty?

Na obrazku powyżej przedstawiono łączne rezerwy walutowe świata. Żeby posiadać rezerwy walutowe w dolarach, euro itd. należy kupić te waluty od ich producentów, czyli zapłacić za zadrukowane papierki, a niekiedy tylko cyferki, własnymi realnymi towarami i usługami. Dlatego mówimy, że każdy producent waluty otrzymuje od jej użytkowników dobra (towary i usługi) za darmo, jest beneficjentem stworzonego przez siebie układu.

Ponieważ:

● każdy emitent waluty ma pozycję mocno uprzywilejowaną w stosunku do użytkownika,

● żadna waluta na świecie nie ma pokrycia w złocie (pokazaliśmy to na przykładzie polskiego złotego), zatem w sposób naturalny podjęto lokalne próby emisji walut.

Z powyższych powodów powstały i nadal powstają różnorodne waluty (lokalne, regionalne, alternatywne, komplementarne, prywatne, wspólnotowe itp), które funkcjonują obok walut oficjalnych. Są tworzone przez osoby prywatne, korporacje i organizacje, mogą być także tworzone przez państwa lub samorządy lokalne lub mogą powstać w sposób naturalny, kiedy ludzie zaczynają używać towaru jako waluty. Najbardziej znane spośród nich to: American Open Currency Standard (AOCS), kluby barterowe i korporacyjne organizacje barterowe,  clubs or corporate barter organizations are an example of alternative currency systems, BerkShares, Bitcoin i inne krypto waluty, IPCoin, Bristol Pound, Brownie points, Calgary Dollars, Canadian Tire Money, Chesed Dollars, Commercial credit circuit, Community Exchange System (CES), Detroit Community Scrip, Digital gold currency, Eko, Fair4All (rozwijany w Holandii), Favabank (Wielka Brytania), Fourth Corner Exchange, Ithaca Hours, Kelantanese dinar (złoto) i dirham (srebro) w Malezji, Local Exchange Trading Systems (LETS), MazaCoin, Rábaközi Tallér, Sardex, Shillingcoins, Stroud Pound, Time Dollar, Tumin, Toronto Dollar, Valun system, Ven, WIR Bank.

Bogaci są coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Wartość pieniądza tradycyjnego przyrasta o wielkość odsetek. Jest to proces  zależny wyłącznie od upływu czasu. W związku z tym, ci którzy mają pieniądz wraz z upływem czasu mają go coraz więcej, a ci, którzy nie mają pieniądza muszą go pożyczać i mają coraz więcej… do spłacenia. Przepaść między bogatymi i biednymi jest coraz większa i większa. Biedni płacą bogatym, produkowanymi przez siebie dobrami, tylko za to, że bogaci posiadają pieniądze. Pieniądze mają postać cyferek (ponad 90%) lub zadrukowanego papieru, a więc nie mają żadnej wartości materialnej. W efekcie biedni wytwarzają dobra i przekazują je bogatym za darmo. Margit Kennedy w swoim słynnym opracowaniu wylicza, że „każdego dnia Trzeci Świat płaci krajom świata uprzemysłowionego 300 mln dolarów odsetek”. To oznacza, że tyle wytworzonych przez siebie dóbr musi nieodpłatnie przekazać bogatemu Zachodowi.

Konstrukcja pieniądza, którego wartość przyrasta automatycznie wraz z upływem czasu, skutkuje tym, że bogaci będą zawsze bogatymi, a biedni będą stale tworzyć bogactwo bogatych. Zbytek bogatych tworzony jest morderczym wysiłkiem biednych. I to nie jest ideologia, ale konsekwencja stworzonych przez nas konstrukcji funkcjonowania wymiany społecznej w oparciu o pieniądz rosnący w czasie.

Proces ekonomicznego rozwarstwienia przebiega nie tylko między bogatą północą i biednym południem. Linie ekonomicznego podziału przebiegają także wewnątrz społeczeństw, zarówno tych biednych, jak i tych najbogatszych. W 1986 roku przeciętne gospodarstwo domowe w Republice Federalnej Niemiec dysponowało majątkiem wartości 90.000 marek. Składało się na to zarówno nieruchomości (ziemia, budynki) jak i ruchomości (auta i wyposażenie gospodarstw domowych). Jednak to bogactwo nie było w społeczeństwie rozłożone równomiernie. Połowa społeczeństwa posiadała zaledwie 4% tego bogactwa, a druga połowa pozostałe 96%. Ci, którzy mają pieniądze nie muszą pracować, we wszelkie przedmioty zbytku zaopatrują ich biedni. Biedni pracują na to, aby bogaci mogli być bogatymi.

Lokalne Systemy Wymiany Handlowej (LETS) wydawały się być lekiem na tę jaskrawą społeczną niesprawiedliwość. LETS promowały bądź to wymianę bez pieniądza, bądź wymianę z użyciem pieniądza, którego wartość w czasie pozostaje niezmienna lub nawet maleje. Z założenia LETS-y miały przynosić następujące korzyści:

● uniezależnienie lokalnej gospodarki od wahań koniunktury w gospodarce krajowej i światowej,

● możliwość łatwego i nieograniczonego wejścia na rynek,

● brak odsetek,

● odporność na inflację,

● budowę kontaktów międzyludzkich w lokalnych społecznościach,

● zmniejszanie lub eliminację bezrobocia i biedy.

Najczęściej stosowane oprogramowanie webmasterskie pozwalające na tworzenie wirtualnych systemów LETS to:

Cyclos (http://www.cyclos.org/),

Moduł Mutual Credit dla Drupala (http://mutualcreditmodule.matslats.net/).

Ojcem koncepcji malejącego w czasie pieniądza był Silvio Gesell (1862-1930). Gesell był Niemcem z pochodzenia, drobnym menedżerem, ekonomicznym poszukiwaczem i w końcu także krótkotrwałym Ministrem Skarbu Bawarskiej Republiki Radzieckiej (13.04.-03.05.1919). Większość kierownictwa była pochodzenia żydowskiego, Gesell z ojca Niemca i matki Walonki (południowa Belgia) należał do mniejszości. Gesell jest autorem koncepcji „naturalnego porządku ekonomicznego”. Zapytywał, dlaczego wszystkie rzeczy tracą z upływem czasu maleją na wartości, a pieniądz odwrotnie – rośnie. Stworzył koncepcję pieniądza malejące w czasie, która praktyczne zastosowanie znalazła w miasteczku Wörgl w okresie wielkiego kryzysu lat 1929-1932. Z powodu oszałamiających efektów eksperymentu walutowego zbudowanego zgodnie z zaleceniami Gesella Wörgl stało się głośne na cały świat.

Pierwszy nowoczesny LETS został spopularyzowany w 1982/1983 roku przez Michaela Lintona (…) w małym miasteczku Comox Valley w Brytyjskiej Kolumbii w Zachodniej Kanadzie. Linton był człowiekiem wielu zawodów: fizykiem, inżynierem chemikiem, informatykiem, absolwentem szkoły biznesu (MBA), psychologiem, kierowcą ciężarówki, instruktorem narciarstwa, nauczycielem, budowlańcem, rybakiem i handlarzem detalicznym.

W tym okresie duża część miejscowej ludności Comox Valley była bezrobotna i zależna od pomocy socjalnej. W systemie Lintona funkcjonował tak zwany „zielony dolar” (Green Dollar), który był równy co do wartości dolarowi kanadyjskiemu. Po dwóch latach system liczył 600 członków, a roczny obrót wynosił 500.000 dolarów. Po dalszych 5 latach widoczne było ożywienie gospodarcze

Niestety, dłuższe prowadzenie tego Systemu nie powiodło się wskutek utraty zaufania do nowej waluty przez część członków. Według krytyków stało się tak, ponieważ Linton wprowadził do Systemu zbyt wiele długów. W 1984 roku Linton przedstawił doświadczenia z funkcjonowania tego pierwszego LETS-a na Szczycie Alternatywnych Ekonomii (Other Economic Summit) w Wielkiej Brytanii. W efekcie w następnym roku założony został kolejny LETS w Norwich w Wielkiej Brytanii. System stawał się coraz bardziej popularny. Między rokiem 1992 a 1994 liczba LETS-ów wzrosła z 5 na prawie 300, a liczba ich członków doszła do 20.000 osób.

W roku 1995 w Wielkiej Brytanii opublikowano badania, z których wynikało, że w grudniu 1994 roku funkcjonowało 275 brytyjskich Systemów LET, z których każdy obejmował średnio 85 uczestników, a ich roczny obrót wynosił 6.000 £ na jednego uczestnika. W sumie w grudniu 1994 roku roczny obrót brytyjskich LETS-ów wynosił ponad 140 milionów brytyjskich funtów.

LETS-y bardzo szybko rozprzestrzeniały się w kulturze anglojęzycznej. W 1987 roku LETS został „zaimportowany” do Australii, Queensland, gdzie w rok później powstały następne 4 systemy. W 1994 roku w Australii zostało zawiązanych 171 LETS-ów. W samej Nowej Zelandii w 1994 roku funkcjonowało 57 LETS-ów. Wkrótce potem Systemy zadomowiły się w Finlandii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemczech i Szwajcarii. W Niemczech pierwsze LETS-y powstały jeszcze w latach 80-tych.

.

Grupy zarządzające LETS-ami organizują regularnie konferencje i kongresy, Między innymi Regiogeld-Kongress (marzec 2003 w Prien am Chiemsee, 150 uczestników), Regiogeld-Kongress (marzec 2004 w Prien am Chiemsee, 200 uczestników), Regiogeld-Kongress (maj 2005 w Prien am Chiemsee, 250 uczestników), Regiogeld-Kongress (wrzesień-październik 2006, 300 uczestników), Regiogeld-Kongress (maj 2013 w Rathaussaal Traunstein, 400 uczestników).

Na załączonym obok konturze mapy Niemiec zaznaczono miejsca: „zielone koła” – emisja waluty lokalnej z pełnym pokryciem w Euro, „zielone trójkąty” – emisja waluty lokalnej z pokryciem w usługach lub towarach, „żółte punkty” – grupy, które są w trakcie prowadzenia prac nad wydawaniem własnej waluty.

Idąc z północy na południe „zielonymi kołami” oznaczone są stowarzyszenia:

● Verein Regionalgeld Schleswig-Holstein,

● Roland Regional e.V – http://www.roland-regional.de/,

● Gelre Handelsnetwerken,

● BürgerBlüte Bürgergeld e.V. – https://www.buergerbluete.de/,

● Deilbachblüte Regionalgeld für Langenberg und Umgebung,

● Reinstädter Landmark, Regioverein Koblenz – https://regiovereinkoblenz.de/,

● Regiogeld für den Kanton Redingen – http://www.beki.lu/lb/,

● Grabfelder e.V. – http://www.der-grabfelder.de/,

● Tauberfranken e.V. – http://www.tauber-franken-regiogeld.de/,

● Carlo-regional e.V. – http://www.carlo-regional.de/1.startseite/1/,

● Nahgold Regiogeld e.V.,

● Donau-Taler e.V. – http://donau-taler.de/,

● Gwinner e.V – http://www.gwinner-ev.de/,

● Freitaler e.V,

● Oeconomia Augustana e.V – http://www.lienus.de/, 

● Regio e.V.,

● AmmerLechTaler e.V. – http://www.ammerlechtaler.de/,

● Plattform für Zusammenarbeit regionaler Transaktionssysteme – http://www.zart.org/, 

● Talent Schweiz – http://www.talent.ch/.

Szwajcaria – waluta WIR

.

Spółdzielnia została założona w 1934 roku przez szwajcarskiego reformatora Wernera Zimmermanna (1893-1982) i 15 innych osób, którzy pomysł zasięgnęli z duńskiej spółdzielni J.A.K. (założona także w 1934 r.). Jak wiadomo wielki kryzys lat 1929-1933 spowodowany był redukcją pieniądza (w USA o około 1/3) i wówczas pieniądz alternatywny, jakim był m.in. WIR, okazywał się bardzo przydatny dla zachowania płynności przedsiębiorstw.

Kurs niezmiennie wynosi 1 WIR = 1 CHF. Pieniądz WIR nie jest oprocentowany.

W roku 1998 nastąpiła zmiana nazwy waluty na WIR Towarzystwo Bankowe (WIR Bank Genossenschaft). Obecnie Bank WIR (http://www.wir.ch/) jest ogólnoszwajcarskim średniej wielkości bankiem z siedmioma oddziałami, a jego głównym zadaniem jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Siedziba Banku  znajduje się w Bazylei (wyciąg z rejestru handlowego: http://bs.powernet.ch/webservices/inet/HRG/HRG.asmx/getHRGHTML?chnr=2705000226&amt=270&toBeModified=0&validOnly=0&lang=1&sort=0). Według danych z 2012 roku Bank zatrudniał 208 pracowników, a jego suma bilansowa wynosiła 4,013 mld franków szwajcarskich, co odpowiadało 16. co wielkości w Polsce Bankowi Ochrony Środowiska (suma bilansowa 16,9 mld zł).

.

W systemie WIR uczestniczy około 50 tysięcy średnich i małych przedsiębiorstw we wszystkich branżach. Ponadto bierze w tym udział ponad 10 tysięcy udziałowców-pracowników, którzy posiadają w nim swoje konta. Na obrazku obok główna siedziba Banku WIR (WIR Bank Genossenschaft, Auberg 1, 4002 Basel).

Kreacja pieniądza w Banku WIR dokonywana jest podobnie jak w innych bankach komercyjnych. WIR nie ma pokrycia we frankach szwajcarskich. Pożyczki Banku WIR zabezpieczane są hipoteką, gwarancjami bankowymi, ubezpieczeniem na życie itd. Bank WIR udziela kredytów budowlanych, hipotecznych, inwestycyjnych, ekologicznych i obrotowych. Kredyty Banku WIR udzielane są na bardzo niskim oprocentowaniu w stosunku do innych banków.

Waluty alternatywne (część III). Pieniądz czyli prawo do wymiany dóbr w społeczeństwie

Pieniądz jest fundamentem cywilizacji Zachodu, umożliwia dobrowolny przepływ towarów i usług zarówno pomiędzy wspólnotami jak i pojedynczymi członkami. Jeśli masz pieniądz to nabywasz praw do uczestniczenia w tej społecznej wymianie dóbr. Jeśli go nie masz to nie jesteś uprawniony do społecznej wymiany dóbr. Wprawdzie nadal należysz do gatunku homo sapiens i przynajmniej teoretycznie przypisana Ci jest ludzka godność, jednak w hierarchii społecznej zajmujesz miejsce nieklasyfikowane.

Pieniądz decyduje o twoich możliwościach wywierania wpływu na innych ludzi. Możesz wyegzekwować od ludzi niemal każde dowolne działanie opłacając ich pożądane przez ciebie zachowania. Możesz mącić im w głowach zamawiając u dziennikarzy dowolne przekazy, możesz wywołać zamieszki lub rewolucję opłacając agitatorów, możesz ustanawiać rządy przekupując polityków lub zlecając ich zabójstwa szakalom, możesz dokonywać zamachów sponsorując organizacje terrorystyczne, możesz wywoływać wojny…

Podstawową  formą  biernego  uzależnienia  innych od  siebie   jest przedsiębiorstwo. W najbardziej jaskrawej formie występuje to w środkach masowego przekazu. Pracując w Telewizji Trwam nie będziesz wychwalał Donalda Tuska, a pracując w Gazecie Wyborczej nie będziesz się rozwodził nad charyzmatycznym geniuszem Jarosława Kaczyńskiego. W tym wypadku każdy pracownik wie czego oczekuje od niego pracodawca. Jeśli nie odgadnie oczekiwań pracodawcy to zostanie pozbawiony comiesięcznego świeżego dopływu pieniądza.

Podstawową formą aktywnego uzależnienia innych od siebie jest kredyt. Kredytodawca może mieć daleko idące oczekiwania co do sposobu postępowania kredytobiorcy. Najczęstszym oczekiwaniem kredytodawców jest „pogoń za pieniądzem” kredytobiorców. Kredytobiorcy konsumują dobra, na które ich nie jest stać, a potem harują od bladego świtu do późnej nocy chcąc spłacić kredyt z odsetkami..

Wystarczy rozpropagować konsumpcyjny model życia, żeby społeczności wolnych ludzi zamieniły się w niewolników. Konieczność spłaty kredytu ogniskuje myśli człowieka wokół zagrożenia wynikającego z konsekwencji niespłacenia kredytu. Pieniądz staje się przepustką do raju – daje

poczucie bezpieczeństwa i zaspokojenia potrzeb. Dodajmy, że te potrzeby zostały wcześniej przez kredytodawców wykreowane.

Światowy  ład  polityczny  jest  efektem  przepływów  pieniężnych  i wynikających z tego zależności. Bogaty Zachód kredytuje biedniejsze państwa domagając się od nich spłaty kredytu wraz z odsetkami. Spłata kredytu następuje zawsze w formie dostarczenia dóbr. Żyjemy dostatnio dzięki dobrom, które wyprodukowali dla nas i dostarczyli, mieszkańcy biednych rozwijających się krajów. A co my im daliśmy? Kredyt, czyli zapis cyfrowy, którego wartość materialna jest zerowa. Daliśmy im ideę, a otrzymujemy realne dobra wytwarzane ich katorżniczą pracą.

Największy organizm gospodarczy świata, czyli Unia Europejska jest także zbudowany na zależności kredytowej. Każde unijne państwo notuje co roku deficyt budżetowy, ma większe wydatki niż przychody. Zbierane przez lata deficyty budżetowe tworzą dług publiczny, który w wielu państwach dochodzi

do poziomu Produktu Krajowego Brutto i koszty jego obsługi stanowią znaczące obciążenie dla budżetu państwa. Naturalnym sposobem sfinansowania deficytu budżetowego jest wykreowanie pieniądza przez bank centralny kraju. Tego jednak zrobić nie wolno. W Polsce zakaz ten ma nawet rangę zapisu konstytucyjnego: „Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa” (Art. 220, ust. 2). Za to wskazane jest zaciąganie na ten cel zobowiązań kredytowych w międzynarodowych instytucjach finansowych. Pieniądze w tych instytucjach pochodzą bądź to z naszych składek, bądź kreowane są w wyniku politycznych ustaleń. W końcu pieniądze zawsze są tylko zapisem cyfrowym bez materialnego pokrycia. Tym sposobem konieczność spłaty zobowiązań kredytowych państw członkowskich wymusza na nich prowadzenie polityki zgodnej z oczekiwaniami kredytodawców. Podkreślmy to jeszcze raz, że kredyt jest tylko konstrukcją myślową, zapisem bez materialnego pokrycia.

Im jesteśmy bogatsi tym więcej mamy pieniędzy, to oczywiste. Ale wszystek pieniądz ma ze swojej istoty konstrukcję długu. Nie ma innego pieniądza jak pieniądz dłużny, kredyt. Kredyty zaciągają osoby fizyczne, kredyty zaciągają przedsiębiorstwa, kredyty zaciągają instytucje finansowe i banki, kredyty zaciągają rządy, czyli państwa. Suma tych wszystkich kredytów jest ilością pieniądza jaki znajduje się w obrocie. Wielkość naszego zadłużenia jest miarą naszego bogactwa. Im jesteśmy bogatsi tym większe mamy długi.

Problem polega jednak na tym, że organizacja życia społecznego ludzi rozciągnięta jest między dwoma biegunami – stosownie do ich zapisów na kontach. Na jednym biegunie są ci, którzy mają tak zwane aktywa, na drugim biegunie ci, którzy mają tak zwane debety. Kredytodawcy i kredytobiorcy, różni ich tylko cyfrowy zapis na kontach. Ale ci, którzy mają debety służą swoją pracą i wytworzonymi dobrami, tym którzy mają aktywa. Takie wytworzyliśmy zasady społecznej gry i stosujemy się do nich

Emitent waluty jest uprzywilejowany w stosunku do jej użytkowników. Koszty emisji są pomijalne małe w stosunku do wartości nominalnej pieniądza i dóbr, które można za nią nabyć. Skutkiem tego emitent otrzymuje wszelkie podlegające wymianie dobra za darmo, użytkownik jednak za każde z dóbr musi płacić. Używa do tego pieniędzy emitenta według ich wartości nominalnej.

Uprzywilejowanie emitenta waluty z reguły prowadziło do nadużyć. Cała historia pieniądza składa się niemal wyłącznie z nadużyć emitentów waluty i prób zbudowania na nowo zaufania użytkowników do niej. Zbudowane zaufanie użytkowników do waluty powodowało z reguły ożywienie gospodarcze, które trwało aż do kolejnego nadużycia emitenta. Nadużycie polegało z reguły na dodatkowej „pustej” emisji pieniądza. Emitent chciał wejść „za darmo” w posiadanie społecznych dóbr wytwarzanych przez użytkowników. Odbywało to się z reguły przez zmniejszenie zawartości kruszcu w monetach lub emisję papierów nie mających pokrycia w zdeponowanym kruszcu

Emisja waluty jest zabiegiem podobnym do głoszenia nowej religii. Im więcej ludzi przekonasz do swojej idei tym większym będziesz beneficjentem ustanowionego przez ciebie porządku. Chcąc „wziąć sprawy w swoje ręce” coraz więcej wspólnot emituje własne waluty. Szczególną aktywność w tym względzie wykazują społeczeństwa bogatego Zachodu, najbardziej dojrzałych demokracji.

Waluty alternatywne Stanów Zjednoczonych

Waluty alternatywne mają najczęściej charakter lokalny. Występują głównie w starych demokracjach. Przykładowo w „starych landach” Niemiec (RFN) jest kilkakrotnie więcej walut alternatywnych niż w tak zwanych „nowych landach” dawnego NRD. W dojrzałych społeczeństwach łatwiej jest o inicjatywy obywatelskie, ludzie sami chcą sobie organizować życie.

Lokalne społeczności same sobie organizują lokalne systemy wymiany dóbr. Tym samym eliminują uprzywilejowanego centralnego emitenta waluty. Na mapie poniżej zaznaczono miejsca występowania niektórych walut lokalnych (dane za Community Exchange System; http://debitage.net/humangeography/economic.html).

Wyróżnia się cztery zasadnicze modele walut alternatywnych:

Model BerkShares (http://en.wikipedia.org/wiki/BerkShares, http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-14814834) – waluta alternatywna ma

charakter bardzo zbliżony do pieniądza oficjalnego, choć nie posiada wszystkich jego cech. Przykładowo BerkShares wydawane są od 29 września 2006 roku przez BerkShares Inc. Wymieniane są w dwunastu oddziałach pięciu lokalnych banków, zachowują pełną wymienialność na dolara amerykańskiego (1 BerkShare = 0,95 $), uznawane są przez około 400 podmiotów lokalnych w hrabstwie Berkshires, Massachusetts. Drukowane są w banknotach o nominałach 1, 5, 10, 20 i 50 BerkShare z zabezpieczeniami podobnymi jak w przypadku oficjalnych banknotów.

Local Exchange Trading System, LETS (http://en.wikipedia.org/wiki/Local_exchange_trading_system) – lokalne porozumienia mające charakter spółdzielni, w których członkowie mogą wymieniać między sobą dobra (towary i usługi), a każdej wymianie towarzyszy odpowiedni zapis na ich kontach. Najbardziej znanym LETS jest szwajcarski WIR. Masowo zaczęły LETS powstawać po roku 1983. LETS zazwyczaj można scharakteryzować za pomocą pięciu cech:

– koszty usługi – od wspólnoty dla wspólnoty,

– nie ma przymusu w handlu – można odmówić transakcji,

– informacja o stanie sald wszystkich użytkowników jest jawna,

– równoważność w walucie krajowej,

– spółdzielnie mają charakter non-profit.

Time dollar, HOUR Money (http://en.wikipedia.org/wiki/Time-based_currency, http://www.paulglover.org/hours) – waluta bazująca na czasie. Idea polega na tym, że godziny pracy ludzi posiadających różne zawody są sobie równoważne. Przykładowo stolarz może wymienić jedną godzinę swojej pracy z gospodynią domową, a ona z kolei może wymienić jedną godzinę swojej pracy z informatykiem itd. Najbardziej znaną z tej kategorii walutą są Ithaka Hours.

Historycznie już w XIX wieku założona została przez Roberta Owena The National Equitable Labour Exchange (NELE), która emitowała banknoty równoważne 1, 2, 5, 10, 20, 40 i 80 godzinom pracy. Obecnie w 34 krajach działa co najmniej 300 banków czasu.

Certyfikaty, monety pamiątkowe – waluta emitowana dla celów marketingowych, turystycznych. Zazwyczaj w miejscowościach o znacznym natężeniu ruchu turystycznego. Niekiedy wybijana bywa z wartościowych kruszców.

Waluta wewnątrz przedsiębiorstw

The Barter Network (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Barter_Network) – jest komercyjną siecią handlową założoną w 2006 roku przez Gary’ego „Jasona” Bergenske (ur. 1985) w jego własnej firmie Bergenske Enterprises, Inc. Obecnie Barter Network obejmuje sieć ponad 700 przedsiębiorstw.  Wymiana dóbr (towarów i usług) między nimi oparta jest w jednakowym stopniu na amerykańskich dolarach jak i tak zwanych „Trade dollars”.

Rozwój sieci najlepiej oddaje uzyskiwany obrót: 2006 – 786.000 $, 2007 – 1,06 mln $, 2008 – 1,8 mln $, 2009 – 2,7 mln $, 2010 – 4,2 mln $. Na obrazkach powyżej: logo sieci i karta „kredytowa”.

Waluty międzystanowe

● Blue Money → Brattleboro (w stanie Vermont), Chesterfield (w stanie New Hampshire),

BNI → stany: Delaware, Pennsylwania, Maryland, New Jersey,

● Disney dollar (http://en.wikipedia.org/wiki/Disney_dollar) → Disneyland and Disney World – waluta mająca formę bonów (talonów) rozprowadzanych przez Walt Disney Company, za które można nabyć towary lub usługi oferowane przez korporację Disneya (http://www.disneydollars.net/where_can_disney_dollars_be_used.htm);

● Fourth Corner Exchange (http://fourthcornerexchange.org/) → Północno-zachodni Pacyfik – jest spółdzielnią utworzoną przez Francis Ayley w 2002 roku emitującą walutę o nazwie „Life dolar” skupioną wokół miejscowości Bellingham, Port Townsend i Seattle w stanie Washington; waluta pomyślana jako sprawiedliwa i odporna na recesję gospodarczą;

● RiverHOURS (http://riverhoursalternate. weebly.com/) → Kanion rzeki Kolumbia (dł. ok. 130 km) – waluta alternatywna emitowana od roku 2004 (na obrazku poniżej banknoty tej waluty).

Waluty ograniczone do jednego stanu lub wybranych miast

.

ALASKA

Dáanaa  (http://newguinea-gov.com/ng-store.php)

ARIZONA

Arizona Dollars (http://www.arizonadollars.com/) – dokonując zakupów w walucie „Arizona dollars” otrzymuje się 50% rabatu,

Tucson Time Traders (http://timetraders.metasofa.org/) → Tucson.

KALIFORNIA

Barter Bucks (http://www.badgerbarter.com/barter-bucks/) → Concord,

Bay Bucks (http://www.baybucks.com/) → San Francisco,

Berkeley Barter Network → Berkeley,

Berkeley Bread → Berkeley,

Central Pound → Clovis,

Davis Dollars (http://davisdollars.org/) → Davis,

Escondido Dollars → Escondido,

Fairbuck → Fairfax,

Humboldt Hours → Eureka, Arcata,

Mendocino SEED → Fort Bragg,

North Fork Shares → North Fork,

San Luis Obispo Hours → San Luis Obispo,

Sand Dollars → Bolinas,

Santa Barbara Hours → Santa Barbara,

Santa Monica Hours → Santa Monica,

Sequoia Hours → Garberville,

Sonoma County Community Cash → Santa Rosa,

TradeMarket → Nevada City,

Ukiah Hours → Ukiah – waluta emitowana od 2000 roku (na obrazku poniżej jeden z banknotów Ukiah Hours).

Banknot Ukiah Hours

COLORADO

Butte Bucks →Crested Butte,

Carbondale Spuds → Carbondale,

Community → Cash Durango,

NOCO Hours → Fort Collins, Greeley i Loveland,

North Fork Helping Hands → Paonia,

Mountain Hours → Breckenridge,

Mile High Hours → Denver,

Peak Hours → Colorado Springs.

CONNECTICUT

● Middletown Cash → Middletown, Wesleyan University,

● Thread City Bread → Willimantic

DISTRICT OF COLUMBIA

● Potomacs (http://en.wikipedia.org/wiki/Potomac_%28currency%29) → Washington.

FLORIDA

● Clear Water Hours → Tampa,

● Tampanio → Tampa (waluta bazująca na słynnych BerkShares),

● Timucua Dollar (http://csri.yolasite.com/) → Jacksonville.

GEORGIA

● Atlanta Hours → Atlanta.

HAWAJE

● Aloha Hours → całe Hawaje,

● Kauai Barter and Trade Network → Kilauea.

IDAHO

● Boise Hours → Boise..

INDIANA

● BloomingHours → Bloomington.

IOWA

● Wash Bucks → Sioux City.

KANSAS

● REAL Dollars → Lawrence.

KENTUCKY

● Berea Bucks → Berea.

LOUISIANA

● Mo’ Money → New Orleans.

MAINE

● Waldo Hours → Unity.

MARYLAND

● Anacostia Hours → Mount Rainier,

● Baltimore Hours → Baltimore,

● P.E.N. Neighborhood Exchange → Takoma Park,

● The BNote → Baltimore.

MASSACHUSETTS

● Amesbury Hours → Amesbury,

● BerkShares (http://en.wikipedia.org/wiki/BerkShares) → Southern Berkshires,

● Cape Anne Dollars → Gloucester,

● Valley Dollars → Greenfield.

MICHIGAN

● Bay Area Bucks (http://www.baybucks.org/) → Traverse City,

● Detroit Cheers (http://en.wikipedia.org/wiki/Detroit_Community_Scrip) → Detroit,

● Hollandollars → Holland.

MINNESOTA

● Hero dollar  (http://en.wikipedia.org/wiki/Hero_Card) → Minneapolis.

MISSOURI

● Chamber Bucks → Maryville,

● Kansas City Barter Bucks → Kansas City,

● Marbles → Columbia,

● Hermann Bucks → Hermann,

● Trounce → Saint Louis.

MONTANA

● Missoula Hours → Missoula.

NEW HAMPSHIRE

● Shire Silver (http://shiresilver.com/http://shiresilver.com/)

NOWY MEKSYK

● Santa Fe Hours → Santa Fe.

NOWY JORK

● Buffalo Bucks → Zachodni Nowy Jork,

● Brooklyn Greenbacks → Brooklyn,

● Buffalo Hours → Buffalo,

● Capital Area Self-Sustaining Hours → Albany,

● Chenango Hours → New Berlin,

● Columbia County Hours → Philmont,

● Ithaca Hours (http://en.wikipedia.org/wiki/Ithaca_Hours) → Ithaca,

● TimeBanksNYC (https://www.nycservice.org/organizations/1437) → New York,

● Stoneridge Hours → Kerhonkson.

NOWA KAROLINA

● Asheville LETS Credits → Asheville,

● Bull City Bucks → Durham,

● Earthaven Leaps → Earthaven Ecovillage,

● Mountain Money → Mars Hill,

● PLENTY (http://en.wikipedia.org/wiki/PLENTY_%28currency%29) → Pittsboro.

OHIO

● Cuyahoga Hours → Cleveland,

● Portage Hours → Kent,

● Simply Hours → Columbus,

● Summit Hours → Akron,

● Wooster Hours → Apple Creek.

OKLAHOMA

● Tulsa Hours → Tulsa.

OREGON

● Bridgetown Bucks from PDX Currency Corp. → Portland,

● Cascadia Hour Exchange → Portland,

● Columbia Community Exchange → Columbia County,

● Gorge Local Currency Cooperative → Hood River,

● Jefferson Rounds → hrabstwa: Coos, Curry, Douglas, Klamath, Lake, Jackson i Josephine,

● HOUR Exchange → Corvallis,

● PDX Timebank → Portland,

● Xchange Stewards → Portland,

● Reedville Free Exchange → Reedville.

PENNSYLVANIA

● Lehigh Valley Barter Hours → Bethlehem,

● Ormita Commerce Network Barter System → Pittsburgh,

● Equal Dollars Community Currency → Philadelphia,

● Timebank Media (http://timebankmedia.org/)

POŁUDNIOWA DAKOTA

● Brookings Bucks → Brookings,

● Hobo Dough → Uniwersytet Stanowy w Południowej Dakocie, Brookings.

TENNESSEE

● Riverbend Tokens → Chattanooga.

TEXAS

● Greyhound Bucks → Taft,

● Houston Hours → Houston,

● C-City Cash → Colorado City.

VERMONT

● Bristol Bucks → Bristol,

● Buffalo Mountain Hours → Hardwick,

● Burlington Bread → Burlington.

VIRGINIA

● Floyd Hours → Floyd.

WASHINGTON

● Fourth Corner Exchange (http://fourthcornerexchange.org/) → Washington, Oregon, Colorado, New Mexico, Ohio, California,

● Dibspace → Seattle,

● Eastside Timebank → Kirkland,

● SWEL Timebank → Shoreline,

● Snohomish Diamonds → Snohomish,

● Bainbridge Island Bucks → Bainbridge Island,

● Kettle River Hours → Kettle Falls,

● Kitsap Hours → Bremerton,

● Lopez Island Hours → Lopez Island,

● Skagit Dollars → Mount Vernon.

WISCONSIN

● Chamber Bucks → Eau Claire,

● Madison Hours (http://www.madisonhours.org/) → Madison,

● Milwaukee Hours → Milwaukee.

Poniżej link do strony Currency Exchange System, na której możesz dokonać rejestracji jako użytkownik wybranej waluty:

https://www.community-exchange.org/joinexchange.asp?country=US.

zbigniewdylewski.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: