PILNE !!! Globalne Trendy Strategiczne. Tajny materiał szkoleniowy Pentagonu. {Autor Gabi}
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- 500+ AFER za czasów PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia. AFERA ZA AFERĄ. Pełna lista tylko u nas - 13 kwietnia 2021
- Znamy szczegóły Funduszu Kompensacyjnego za działania niepożądane szczepionki na COVID-19 - 12 kwietnia 2021
- SĄD WSTRZYMAŁ PRZEJĘCIE PRZEZ ORLEN NIEMIECKIEJ SPÓŁKI MEDIALNEJ - 12 kwietnia 2021
- Wstrząs: Siedem osób zmarło na koronę pomimo podwójnego szczepienia - 12 kwietnia 2021
- Nowe zagrożenia? Co z amantadyną? Kiedy wrócimy do normalności? TOP 9 CYTATÓW z WYWIADU ministra Niedzielskiego dla „Sieci” - 12 kwietnia 2021
Jak podaje wiele opracowań strategicznych brytyjskiej i amerykańskiej armii oraz plany wdrożenia Agendy 21, większość populacji świata będzie zmuszona do życia w stłoczonych, niebezpiecznych, ogarniętych biedą mega-miastach-państwach. “Globalizacja powoduje utworzenie krytycznych współzależności, które łączą członków w zglobalizowanym społeczeństwie. Społeczeństwo zawierać będzie niewielkie grupy super-bogatych elit i znaczącą liczbę biedoty ze slumsów.” stwierdza jeden z dokumentów. Miejsca te będą przede wszystkim mega-slumsami mającymi na celu drastyczną redukcję populacji, wylęgarniami terroryzmu, masowych działań rewolucyjnych klasy średniej i pandemii. Trzynastego października gazeta The Intercept pozyskała zatrważający materiał szkoleniowy Pentagonu, który potwierdza wiele z tych informacji i który stwierdza, że przyszłość ta jest nieunikniona i że wojsko będzie prowadziło operacje militarne wewnątrz ogarniętych rewolucjami miast…
2030 – miejska przyszłość. Tajny materiał szkoleniowy Pentagonu.
Globalne trendy strategiczne 2007-2035. Witamy w koszmarze przyszłości.
Poniżej prezentujemy wybrane, najważniejsze cytaty z dokumentu. Cały dokument do ściągnięcia pod tym linkiem. LINK
Świat:
str 43. ”Trendy będą odzwierciedlone w tendencji do eskalacji konfliktów między komunami, które osiągną wymiar ponadnarodowy. Obecnie działalność tego typu reprezentowana jest przez wspólnoty diaspory, a szczególnie przez skrajne grupy islamistów i terrorystów. Mimo, iż konflikt pomiędzy dużymi państwami jest mało prawdopodobny, współzawodnictwo wokół ograniczonych zasobów i niskiej tolerancji na oddziaływania rynkowe, może prowadzić do napięć i potencjalnych większych konfrontacji i konfliktów między 2020 i 2035” […] ”USA utrzyma pozycję międzynarodowego lidera przynajmniej do 2020 r., po czym bardziej wielobiegunowy świat, rzuci wyzwanie przeciw jego hegemonicznemu statusowi. Chiny, Rosja, Indie, Brazylia i Indonezja, i wiele innych alternatyw; prawdopodobny rywal będzie wykorzystywał osłabienie wpływów systemu międzynarodowego na pewne regiony świata. Strategiczna siła USA będzie również stopniowo się osłabiać, w ramach coraz bardziej zglobalizowanej gospodarki i konieczności zajęcia się nierównowagą budżetową i deficytem.”
s 54. ”Globalna gospodarcza i finansowa współzależność wprowadzi sytuację, w której skutki wszelkich głównych, regionalnych lub krajowych spowolnień gospodarczych będą odczuwalne w całym rozwiniętym świecie. W odpowiedzi na takie problemy wiele państw może starać się odwrócić trend globalizacji i zamykać granice i rynki, by chronić swoich obywateli przed konsekwencjami głębokiej recesji gospodarczej. Takie zmniejszenie współzależności, w połączeniu z napięciami społecznymi wynikającymi z trudności gospodarczych, mogą stworzyć warunki niestabilności w różnych regionach, co sprawia, że konflikty międzypaństwowe staną się bardziej powszechne i prawdopodobne. Powrót do bardziej jednoznacznie określonych państw i regionalnych bloków, może być spotęgowany przez brak międzynarodowych instytucji, takich jak niezreformowane ONZ lub upadek Unii Europejskiej.”
s 78. “Globalizacja powoduje utworzenie krytycznych współzależności, które łączą członków w zglobalizowanym społeczeństwie. Społeczeństwo zawierać będzie niewielkie grupy super-bogatych elit i znaczącą liczbę biedoty ze slumsów i ludzi żyjących na minimum socjalnym, których liczba w 2020 wyniesie około 20% populacji świata. Silne wstrząsy cenowe, prawdopodobnie spowodowane przez ostre zwyżki cen energii lub serie klęsk nieurodzaju, mogą wywołać efekt domina doprowadzając do upadku kluczowych międzynarodowych rynków w różnych sektorach. Skutki tej zapaści mogą być przekazane całej gospodarce światowej. Państwa zaczną podejmować próby odpowiedzi na krajowe i lokalne kryzysy i szersze skutki zapaści gospodarczej, co może spowodować załamaniem międzynarodowego systemu politycznego. Zaawansowane społeczeństwa, które zależne są od złożonych, międzynarodowych sieci dostaw podstawowych dóbr, takich jak żywność, które nie mogą być produkowane lokalnie, mogą zmierzyć się z ciężką niewydolnością infrastruktury, upadkiem sektora usług publicznych i konfliktami społecznymi.”
s 81. “Odnoszące sukcesy miasta, połączone w międzynarodowe sieci jako motory rozwoju gospodarczego, mogą dochodzić swoich praw do niezależności i znaleźć nowy status w przeciwieństwie do mniej rozwiniętych i zacofanych terenów w głębi kraju. Tworzenie nowych miast-państw zakwestionuje główne założenia, że podstawą obecnego systemu międzynarodowego są suwerenne i integralne państwa narodowe.”…”Separatyzm i ruchy secesyjne w USA. Coraz większa populacja latynoska w Stanach Zjednoczonych może doprowadzić do wzrostu napięć społecznych, co może spowodować powstanie agresywnych ruchów separatystycznych. W przeciwieństwie do bojowników Black Power w latach 1960, ruch ten może skupić się na bazie geograficznego samostanowienia, grożąc secesją w państwach o wysokiej latynoskiej populacji. W obliczu tego zagrożenia, USA może stać się coraz bardziej introspektywne, i wycofać się z wszystkich mniej istotnych zobowiązań za granicą. W różnych częściach świata, państwa oraz podmioty niepaństwowe mogą skorzystać z wycofania się USA lub jego rozpadu, używając przemocy do osiągania celów, które, w przeciwnym razie mogły by wywołać reakcję zbrojną USA.”
s 85. „Rozwój broni neutronowej. Politycznym celem najczęściej przewidzianym dla broni jądrowej było powstrzymanie ataku nuklearnego lub wyrównanie konwencjonalnej wyższości, potencjalnego przeciwnika. Przyszłe obawy skupią się na potencjalnym nabyciu broni jądrowej przez terrorystów i innych nieregularnych podmiotów, w celach przymusu lub by spowodować ogromne straty. Ponadto istniejące założenia dotyczące wykorzystania broni jądrowej mogą być zakwestionowane w jeszcze bardziej radykalny sposób, szukając możliwości neutronowych. Możliwość niszczenia życia organicznego, pozostawiając jednocześnie nienaruszoną infrastrukturę, może uczynić z niej broń wyboru dla ekstremalnych czystek etnicznych w coraz bardziej zaludnionym świecie. Alternatywnie, może być traktowana jako podstawa do nowej ery odstraszania nieodpowiedzialnych mocarstw atomowych oraz by przeciwstawiać się demograficznie silnym narodom.”
s 85 „Otwarte stosowanie broni i urządzeń CBRN (Zagrożenia Chemiczno, Biologiczno, Radiologiczne).
Użycie broni CBRN, jako zwykłych, sporadycznych cech krajobrazu strategicznego zarówno przez państwa jak i nieregularne grupy przekształci podstawę na której zorganizowana i wdrażana jest siła militarna. W zależności od skali i wpływu tej zmiany będą wymagane nowe postawy odstraszania, powstrzymywania i przymusu, wraz ze zmianą ocen słabych punktów a nie zagrożeń.”
Globalne trendy strategiczne. Wywiad z Danielem Estulinem:
Człowiek:
str 78: “Drastyczny spadek zasobów rybnych: Głównym źródłem białka dla człowieka jest ryba. Większość głównych światowych łowisk jest eksploatowanych w nie zrównoważony sposób…Globalne załamanie zasobów rybnych, wynikające ze zmian klimatycznych i połowów, doprowadzi do zapaści gospodarczej społeczności przybrzeżnych, niestabilności społecznej i powszechnego głodu…”
s 79: “Nowy człowiek: Zastosowanie zaawansowanej genetyki, może kwestionować bieżące założenia dotyczące ludzkiej natury i istnienia. Początkowo stosowana w celach medycznych, może doprowadzić do przełomów/odkryć w obszarach wątpliwych etycznie, tj poprawa ludzkich atrybutów w obszarach fizycznej siły i percepcji sensorycznej. Pomiędzy jednostkami powstaną ekstremalne różnice atrybutów. W przypadku gdy zmiany będą sprawą mody, wytworzy to między społeczeństwami dodatkowe przyczyny do konfliktu. ”
[…]”Reakcja młodzieży: Spadek populacji młodzieży w społeczeństwach zachodnich, może wpłynąć na niezadowolenie z ekonomicznych warunków jakie nakłada na nich starzejące się społeczeństwo, które posiada lub konsumuje znaczną część zasobów. Obarczający starsze pokolenia, którego wartości wydają się być sprzeczne z pogarszającymi się warunkami, młodzi mogą starać się powrócić do bardziej konserwatywnych modeli wartości i struktur. Mogłoby to doprowadzić do odrodzenia struktur obywatelskich, z surowymi karami dla tych, którzy nie wypełniają zobowiązań społecznych. Może również otworzyć to drogę do polityki, która pozwala na eutanazję, jako sposób na zmniejszenie ciężaru jakim jest opieka nad osobami starszymi.”Człowiek i jego relacje względem świata w 2035 roku:
s 82: “Upadek etycznych Ograniczeń: Bardziej liberalne podejście do rozwoju i badań środowiska może przyspieszyć upadek etycznych restrykcji i ograniczeń. Szybkość zmian technologicznych i kulturowych, może przeciążyć zdolność społeczeństwa do absorbcji konsekwencji etycznych i do opracowania stosownych krajowych i międzynarodowych regulacji. Taka próżnia prawna byłaby wzmacniana gdyby państwa i organizacje handlowe musiały uczestniczyć w wyścigu do stworzenia i wykorzystania gospodarczego, politycznego i wojskowego tych technologii. Najbliższa temu modelowi zasad etycznych była by forma filozofii świeckiego utylitaryzmu, w innym wypadku określana jako amoralna kultura naukowa.”
[…] ”Sygnał do mózgu: Do 2035 roku mogą być opracowane i gotowe do implantacji układy informacyjne (chipy) mogące być bezpośrednio podłączone do mózgu użytkownika. Informacja i rozrywka byłyby dostępne poprzez świadomość i mogły by dodatkowo obejmować syntetyczną percepcję zmysłową, transmitowaną bezpośrednio do mózgu. Szersze odkrycia związane z tymi technologiami mogą obejmować wynalezienie syntetycznej telepatii, w tym formy dialogu telepatycznego. Ten typ rozwoju miałby oczywiste implikacje w systemach, wojskowych, bezpieczeństwa, kontroli, prawnych i etycznych.”s 80: ”Proletariat klasy średniej: Klasa średnia może stać się klasą rewolucyjną, wcielając się w rolę przewidzianą dla proletariatu przez Marksa. Globalizacja rynków pracy i zmniejszanie poziomu krajowej opieki społecznej i zatrudnienia, może zmniejszyć przywiązanie ludzi do poszczególnych państw. Rosnące różnice między nimi, oraz niewielka liczba osób bardzo bogatych, mogą dolać benzyny do ognia. Ciężar zadłużenia i upadek systemów emerytalnych, zacznie obniżać poziom życia. Wzrost liczby biedoty może stwarzać coraz większe zagrożenie dla ładu społecznego i stabilności. W obliczu tych światowych wyzwań, klasa średnia może się zjednoczyć, wykorzystując dostęp do wiedzy, zasobów i umiejętności, aby kształtować ponadnarodowe procesy w ich własnym interesie.”
s 83: „Zglobalizowany konflikt w komunach. Gospodarcza globalizacja i masowe migracje mogą prowadzić do poziomów integracji międzynarodowej, które skutecznie doprowadzą do końca wojen międzypaństwowych; jednak będzie to również prowadzić do powstania grup na każdym poziomie społeczeństwa, które wykraczają poza granice krajowe i mogą uciekać się do użycia przemocy. Działające w systemie globalnym, państwa mogą nie być chętne albo nie być w stanie regulować działalności tych grup, koncentrując się na ograniczaniu ryzyka i koncentrując działalności w innym miejscu zgodnie z ich zainteresowaniami. Ponadto, rywalizacja między grupami interesów, które nie mogą uzyskać gospodarczego i informacyjnego nacisku mogą coraz bardziej prowadzić do przemocy i przymusu, rozwijając luźne zasady i sieci podobne do tych, które obecnie wykorzystywane są przez organizacje przestępcze.”
s 80: „Terrorystyczna koalicja chętnych. Islamski terroryzm pozostanie prawdopodobnie najbardziej oczywistym przejawem międzynarodowego zagrożenia terrorystycznego co najmniej do roku 2020. Jednakże zmiany w kontekście strategicznym mogą powodować nietypową ewolucję tego zagrożenia. Zmiana pokoleniowa wśród wiodących islamskich terrorystów może prowadzić do koalicji opartej zasadniczo na opozycji wobec inwazji kulturowej spowodowanej globalizacją i modernizacją. Koalicje terrorystów, w tym wielu reakcyjnych i rewolucyjnych odrzuconych, takich jak ultra-nacjonaliści, grupy religijne, a nawet skrajni ekolodzy, mogą prowadzić globalne kampanie z większą intensywnością.”
Anglo-Amerykański rząd planuje, w okresie tzw „wieku chaosu” wprowadzić w życie szereg systemów kontroli społeczeństw, przy jednoczesnym przejęciu militarnie kontroli nad Azją. Aby społeczeństwo zgodziło się na w pełni planowaną gospodarkę i w pełni planowane ich życie, państwa zachodu kontrolowane przez elity muszą wprowadzić w życie scenariusze wojny.
Zbigniew Brzezinski w książce ”Between two ages. America’s role in the Technetronic Era” (Viking Compass Book 1970) pisał o technikach używanych aby wprowadzić “nowy zjednoczony świat”, w którym dziś żyjemy. Po stworzeniu nacjonalizmu, i okresu wojen pomiędzy państwami narodowymi, świat będzie skierowany na tory internacjonalizmu i komunizmu. Nowy świat określa jako “Era technotroniczna”, gdzie wszystko jest podporządkowane systemowi racjonalnego humanizmu obejmującego cały świat. System o którym pisze jest bezpośrednio wynikiem impaktu technologii (na społeczeństwo), i zawiera w sobie powstanie bardziej kontrolowanego i kierowanego społeczeństwa. Takie społeczeństwo będzie kontrolowane przez elity pozbawione wszelkich tradycyjnych etycznych ograniczeń. Takie Elity nie zawahają się przed wykorzystaniem najnowszych technologii dla własnych celów, aby wpływać na opinie ludzi i utrzymać społeczeństwo pod ciągłą kontrolą.
Aby zrozumieć jak ma wyglądać czas przejściowy pomiędzy naszymi czasami a utopią „nowego porządku świata”, można zgłębić lekturę książki „1984” George’a Orwella w kontekście obecnych planów Wielkiej Brytanii i USA.
Globalne Trendy Strategiczne 2011-2040. #1
W streszczeniu publikacji trendów strategicznych pojawiło się kilka istotnych elementów na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim istotny jest impakt zmian technologicznych na ludzkość, który obejmie m.in. cyborgizację, genetyczne i technologiczne ingerencje w ludzi jak również wszechobecną inwigilację. W dokumencie czytamy, iż “Taka ilość zmian z pewnością wpłynie na nasze postrzeganie tożsamości. I znowu, rozwój technologiczny będzie napędzał te zmiany. Postępy w rozszerzaniu zdolności ludzi mogą oznaczać, iż będziemy w stanie zwiększać nasze zdolności sensoryczne, będziemy mieli większe możliwości fizyczne i poprawimy nasze funkcje poznawcze. Jest jednak mało prawdopodobnym, iż ta technologia będzie dostępna dla wszystkich, potencjalnie przyczyniając się do wzrostu nierówności na świecie.”
Streszczenie.
Urbanizacja.
Z 70% światowej populacji żyjącej w 2045 roku w miastach, urbanizacja będzie szczególnie ważnym zagadnieniem dla krajów rozwijających się. Urbanizacja prawdopodobnie wzmocni gospodarczy i społeczny rozwój, ale – bez środków łagodzących – może również doprowadzić do presji na infrastrukturę (i środowisko), która mogłyby przyczynić się do napięć społecznych w obrębie populacji miejskiej.
Główne centra populacji:
Transport.
Nowe materiały, techniki produkcyjne i systemy energetyczne a także postęp w dziedzinie technologii informatycznych mogą otworzyć nowe możliwości dla zautomatyzowanego transportu i generować postępujące zmiany w szybkości i wydajności. Autonomiczny transport może być rozpowszechniony do 2045 r. zapewniając większą niezależność osobom starszym i upośledzonym. Bezzałogowe systemy mogą odegrać kluczową rolę w środkach masowego transportu ludzi i towarów.
Automatyka i praca.
Roboty lub „systemy bezzałogowe„, maszyny zdolne do przeprowadzania skomplikowanych zadań bez bezpośredniego udziału człowieka mogą być tak wszechobecne w 2045 r. jak obecnie komputery. Bezzałogowe systemy będą coraz częściej zastępowały ludzi w miejscu pracy, wykonując zadania z postępującą skutecznością i wydajnością przy jednoczesnym zmniejszeniu zagrożenia dla ludzi.
Może to ostatecznie doprowadzić do masowego bezrobocia i niepokojów społecznych. Gdy roboty staną się bardziej realistyczne i będą zdolne do wyrażania emocji, ich interakcje z ludźmi mogą stać się bardziej skomplikowane. Zwiększone możliwości robotów mogą zmienić oblicze wojny gdzie w 2045 r. niektóre kraje mogą zastąpić potencjalnie dużą liczbę żołnierzy, marynarzy i pilotów robotami. Jednak wojskowe decyzje prawdopodobne ze względów etycznych pozostaną w gestii ludzi, przynajmniej w krajach zachodnich. Inni mogą nie być skłonni do podobnych kompromisów pomiędzy prędkością a odpowiedzialnością. Do 2045 odsetek osób starszych w globalnej sile roboczej może się zwiększyć z możliwością odpowiedniego zmniejszenia szans dla młodych ludzi. Elastyczne formy pracy mogą stać się bardziej powszechne, z osobami zatrudnionymi na umowy krótkoterminowe i wzrostem pracujących zdalnie. Pracownicy będą mieli prawdopodobnie mniej przewidywalne dochody i będzie wzrastała ich ekonomiczna niepewność.
Korupcja i pieniądze.
Wspólna waluta międzynarodowa w tym okresie nie jest prawdopodobna a dolar do 2045 r. prawdopodobnie pozostanie najważniejszą walutą światową. W ciągu najbliższych 30 lat Chiny prawdopodobnie pozwolą na większą liberalizację finansową przyczyniając się do ewentualnego wyprzedzenia USA pod względem PKB. To może przyczynić się do pewnej erozji prymatu dolara jako dominującej globalnej waluty rezerwowej. Zwiększona globalizacja może również sprawić, że rozprzestrzenianie się szoków finansowych będzie bardziej powszechne.
Tożsamość i rola państwa.
Szereg udoskonaleń technologicznych ma potencjał do przekształcenia tożsamości człowieka poprzez poprawę percepcji zmysłowej, sprawności fizycznej, a może nawet dając nam możliwość kontrolowania strachu i innych stanów emocjonalnych.
Podsumowanie
■■ Presja globalizacji prawdopodobnie oznacza, że poszczególnym krajom będzie coraz trudniej działać jednostronnie, większość krajów będzie mniej potężnych. Może to prowadzić do zmniejszenia konfliktów. Prawdopodobne państwo będzie miało wciąż najważniejszy głos w sprawach międzynarodowych, ale do 2045 r prywatny sektor i niepaństwowe prywatne organizacje mogą stać się bardziej wpływowe. Prawdopodobnie zwiększy się wykorzystanie prywatnych firm ochroniarskich przez rządy – współzależności mogą się wzmocnić pomimo w dużej mierze odrębnych motywacji.
■■ Do 2045 r. może nastąpić rozszerzenie ludzi przez wbudowanie czujników i urządzeń komputerowych. Może to zapewnić korzyści takie jak poprawa świadomości sytuacyjnej, monitorowanie stanu zdrowia i zdolność modyfikowania stanów fizjologicznych i psychologicznych w celu zwiększenia wydajności i zwiększenia odporności. W 2045 maszyny kontrolowane umysłem staną się bardziej wyrafinowane, jak również powstanie komunikacja mózg-mózg.
Globalna Populacja.
Zmniejszająca się populacja w sile roboczej w połączeniu z rosnącymi kosztami opieki społecznej mogą prowadzić do wzrostu wieku emerytalnego (co miało już miejsce w niektórych rozwiniętych krajach). Dla niektórych rządów rosnący ciężar opieki społecznej może prowadzić do ponownego rozpatrzenia jak zapewnić opiekę społeczną. W społeczeństwach o aktywnej zawodowo starzejącej się populacji starsi ludzie mogą piastować proporcjonalnie więcej stanowisk zarządzających i mogą mieć więcej wpływów, które jeśli nie będą efektywnie zarządzane mogą pozbawić młode pokolenia praw. Może to być wzmacniane tym, iż młodzi ludzie mogą czuć się sfrustrowani rosnącymi kosztami wspierania rosnącej populacji osób starszych, zwłaszcza jeśli będą uważali, że zostali pokrzywdzeni przez starszych.
Migracja.
Migracja prawdopodobne wzrośnie lub będzie stała. W 2005 roku 191 milionów osób mieszkało poza swoim krajem pochodzenia. Obecnie istnieje 232 mln takich obywateli (liczba ta przekracza już naszą wcześniejszą ocenę z 4 edycji Global Strategic Trends) Kraje próbujące ograniczyć imigrację będą jedynie częściowo skuteczne. W poprzednich dekadach migracja charakteryzowała się przemieszczaniem ludzi z Azji i Afryki do Ameryki Północnej i Europy.
Jednak do 2045 r. rosnąca liczba imigrantów będzie prawdopodobnie poruszać się pomiędzy Azją i Afryką, gdzie Azja stanie się coraz ważniejszym docelowym kierunkiem. Kraje rozwinięte prawie na pewno w dalszym ciągu będą przyciągały znaczną liczbę imigrantów. Większość imigrantów może poszukiwać pracy jak to ma miejsce obecnie, jednak postęp technologiczny może prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na migrujących mniej wykwalifikowanych pracowników oraz zwiększyć zapotrzebowanie na wysoko i wielokierunkowo wykwalifikowanych ludzi. Tymczasowe duże przemieszczenia wynikające z kryzysów będą prawdopodobnie nadal występować. Lokalny impakt i poziom tych wydarzeń może być wzmacniany poprzez zwiększenie gęstości zaludnienia.
Rosnąca klasa konsumentów.
Gwałtownie rosnąca klasa konsumentów (ci, którzy wydają więcej niż dziesięć dolarów dziennie) prawie na pewno będzie główną siłą napędową światowej gospodarki. W 2030 roku, grupa ta może z dwóch miliardów dzisiaj, wzrosnąć do ponad pięciu miliardów. Odsetek konsumentów, którzy są w Europie i północnej Ameryce prawdopodobnie skurczy się z 50% obecnie do zaledwie 22%.
Zasoby.
Woda.
Nawet przy obecnych poziomach populacji dostawy słodkiej wody są prawdopodobnie niedostateczne. Czynniki takie jak wzrost liczby ludności, rosnące zapotrzebowanie ze strony przemysłu i rolnictwa, oraz poleganie na niezrównoważonych źródłach wody (takich jak zbiorniki wodne) mogą oznaczać, że wiele osób może nie mieć pewnego dostępu do odpowiednich dostaw wody. Do 2045 globalne zużycie wody w rolnictwie może wzrosnąć o 19%, z globalnym zapotrzebowaniem na pitną wodę wzrastającym o 55% w tych samym okresie. Osoby cierpiące na niedobory wody wahają się dziś od 450 milionów do ponad 1,3 mld. Bez odpowiednich środków do 2045 roku lub wcześniej około 3,9 miliarda ludzi – ponad 40% ludności na świecie – może odczuwać braki wody.
Żywność.
Inflacja cen żywności może być również napędzana przez niedobór gruntów ornych, zwłaszcza w Afryce i rozwijających się częściach południowej i wschodniej Azji. Szereg czynników może wywrzeć nacisk na dostępność gruntów pod uprawy, takich jak: szybki rozwój biopaliw; skutki zmian klimatycznych; kurczące się zasoby wodne; wzrastający popyt na grunty dla rozwoju przemysłowego i urbanistycznego. […] Osiągnięcia, takie jak genetycznie modyfikowane uprawy, laboratoryjnie hodowane mięso, ulepszone techniki rolne i ostatnie dokonania wiązania azotu z powietrza mogą również zwiększyć wydajność przy minimalizowaniu oddziaływania rolnictwa na środowisko.
Energia.
Rosnąca liczba ludności na świecie będzie prawie na pewno zwiększała zapotrzebowanie na energię. Większość analityków spodziewa się, że do 2045 roku popyt na nią może wzrosnąć ponad dwukrotnie.
Krytyczne i nowe materiały.
Miniaturyzacja:
Nanotechnologia DNA do wytwarzania urządzeń w nanoskali. Mechanizm samo-aranżowania DNA może być wykorzystany do produkcji wyrobów mechanicznych, elektrycznych i optycznych, urządzeń i układów, które mogą być dziesięć razy mniejsze niż obecnie pozwala na to technologia. Znaczące rozszerzenie możliwości komputerów, takie jak poprawa mocy obliczeniowej; lepsza zdolność do syntezy projektowanych materiałów; rozwój zaawansowanych systemów terapeutycznych i dostarczania leków; i ostatecznie, rozwój nanobotów.
Nowe zmiany w materiałach piezoelektrycznych. (materiały, które zamieniają energię kinetyczną w energię elektryczną) mogą umożliwić by urządzenia bez baterii pracowały na mocy pobranej z drgań i działały w ekstremalnych temperaturach. Urządzenia zdolne do pracy w normalnie niedostępnych lub niebezpiecznych miejscach, takich jak monitorowanie warunków środowiskowych w miejscach zbyt niebezpiecznych dla ludzi. Zamienniki tradycyjnych materiałów.
Mikro-stopy. Takie jak stopy szkła na bazie palladu o wytrzymałości i twardości większej niż znane materiały. Może być stosowany w małych elementach, co prowadzi do lepszej konstrukcji statków powietrznych i kosmicznych.
Papier grafenowy. Elastyczny i tani w produkcji i około dziesięć razy mocniejszy od stali. Zamienniki dla wielu konwencjonalnych, jak i istniejących kompozytowych materiałów konstrukcyjnych, znacznie mocniejszych od obecnie dostępnych. Może również wspierać miniaturyzację i czujniki o większej czułości i dokładności.
Stopy magnetyczne z pamięcią kształtu. Materiały, które zmieniają właściwości mechaniczne i kształt przy zastosowaniu pola magnetycznego. Ultra-wydajne zawory silnikowe, które otwierają i zamykają się automatycznie; Narzędzia pozycjonujące do zabiegów mikrochirurgicznych; czujniki do wykrywania zanieczyszczeń środowiska naturalnego; i mniej toksyczne baterie. Aplikacje będą prawdopodobnie ograniczone do niewielkiej skali, ze względu na wyzwanie wymaganej integracji z systemami wyzwalającymi wysokie pole magnetyczne.
Samonaprawiający się metal. Metal, który reaguje na uszkodzenia przez „leczenie”, podobnie jak super-stopy niklu, które umożliwiają regenerowanie pęknięć przy normalnych warunkach obciążenia.
Lepsze materiały konstrukcyjne, które mogą być stosowane w łopatkach turbin, co daje lepszą wytrzymałość na zmęczenie materiału.
Powłoki ochronne przekazujące informacje. Reakcje chemiczne, które są wywoływane przez różne mechanizmy zniszczenia, prowadząc do zmiany wyglądu wizualnego, aby wskazać, gdy wymagana jest konserwacja lub naprawa. Systemy aktywnej ochrony przed korozją; Powłoki, które wskazują narażenie na czynniki chemiczne lub biologiczne; Powłoki, które wskazują na starzenie się.
Nanosfery. Przezroczysty materiał wykonany z samo-montujących się nanosfer czyli najsztywniejszego materiału organicznego jaki kiedykolwiek stworzono, wyprzedzający właściwościami stal nierdzewną a nawet Kevlar. Rewolucyjna poprawa jakości kamizelek kuloodpornych z potencjałem na nowe sposoby tworzenia produktów, np drukowanie kamizelek kuloodpornych. Komponent do wzmocnienia istniejących metali i kompozytów; tworzenie implantów medycznych.
Ultralekkie i bardzo chłonne materiały. Wysoko porowaty konstrukt węglowy mający jedną szóstą gęstości powietrza i bardzo chłonny. Aktualne materiały użyte do czyszczenia wycieków ropy absorbują około dziesięć razy więcej w stosunku do wagi ropy, ale nowe materiały wykazują 900 razy większy potencjał absorpcji ropy z bardzo wysokim wskaźnikiem absorpcji. Wychwytywanie i transport aerozoli takich jak zanieczyszczenia i para wodna.
Polimery tworzące żele. Pozwolą na to by kilogram tego związku skutecznie zamienił olimpijski basen pełen wody w żel. Leczenie ran; zmiana lub odmowa dostępu do dróg wodnych.
Programowalna materia. Materiały, które mogą być programowane, aby zmienić się na poziomie molekularnym w różne kształty, by potem zmieniać się w zupełnie nowe. Związki, które podobnie jak hologramy mogą zmieniać formę/kształt elementów w czasie rzeczywistym. Mogą umożliwić zdalne projekcje repliki osoby lub przedmiotu lub pozwolić robotom na zmianę wielkości (a nawet stanu materii), by poruszały się przez wąskie przejścia lub wokół przeszkód.
Środowisko.
Koncentracja w miastach i wzrost poziomu mórz.
Jedno z badań sugeruje, że w nadchodzących dziesięcioleciach szacunkowo 135 milionów ludzi będzie zagrożonych pustynnieniem z powodu braku wody i zmniejszenia plonów. W Afryce Subsaharyjskiej, oczekuje się, że do 2020 około 60 milionów ludzi przeniesie się z obszarów „pustynnienia” do północnej Afryki i Europy a liczba ta jest wysoce prawdopodobne, iż się zwiększy do 2045 r.
Interwencja i zapobieganie.
Teoretycznie wiarygodne metody geoinżynieryjne (zamierzone działania na dużą skalę mające na celu przeciwdziałanie aspektom zmian klimatu) zostały zaproponowane na przestrzeni kilku ostatnich lat. Zaczęły się niedawno pojawiać szczegółowe badania dotyczące ekologicznych skutków różnych działań geoinżynierii, ale badania na dużą skalę i wdrożenie takich metod nie nastąpiło – w niektórych przypadkach ze względu na opozycję publiczną. Jedna z teoretycznych metod „zarządzania promieniowaniem słonecznym” dąży do rozpylania siarczanów w górnych warstwach atmosfery odbijając promienie słoneczne z powrotem w przestrzeń tworząc efekt chłodzenia. Jednak, jak w większości technik geoinżynierii pojawiają się pytania dotyczące utrzymania interwencji i minimalizacji potencjalnie szkodliwych skutków ubocznych. Na przykład, nie są znane efekty długoterminowego rozpylania dużej ilości siarczanów do atmosfery.
Zdrowie.
Do 2045 roku rozwój technologii może prowadzić do znacznej poprawy w dziedzinie medycyny i zdrowia, takiej jak potencjał dla rozwoju leków na niektóre rodzaje raka. Postępy w technikach diagnostycznych, rozwój sztucznych narządów i kontrolowanych umysłem protez kończyn oznaczają, że będziemy prawdopodobne żyli dłużej i będziemy mieli bardziej produktywne życie.
Leki i dostarczanie leczenia.
W 2001 roku została przez US Federal Drug Administration zatwierdzona pierwsza do zastosowań diagnostycznych pigułka z kamerą. Siedem lat później elektronicznie sterowana programowalna tabletka dostarczająca lek według zdefiniowanego profilu była gotowa do seryjnej produkcji i używana do badań i jako narzędzie rozwoju technik. Obecne postępy dały nam tabletkę, która może monitorować pacjenta komunikując się z zewnętrznymi systemami diagnostycznymi odpowiadając na instrukcje ukierunkowanego dostarczania leków w przewodzie pokarmowym. Kolejny etap ewolucji najprawdopodobniej obejmie dalszą integrację monitorowania i dostarczania leków, ze zautomatyzowanymi systemami diagnostycznymi. Wraz z postępem technologii rozmiar urządzeń może być zmniejszony przy zachowaniu tych samych zdolności. Wydaje się prawdopodobne, że w przyszłości urządzenia medyczne będą wystarczająco małe by podróżowały w krwiobiegu.
Płodność i reprodukcja.
Niedawne opracowane urządzenia, w których płody myszy były zaimplantowane i zdolne do wzrostu przez krótki okres czasu w sztucznie utworzonym środowisku otwierają możliwość rozwoju ludzkiego embrionu poza ciałem.
Transport.
Personalny transport.
Bardziej wydajne silniki i ewentualne przyjęcie ogniw paliwowych mogą sprawić, że systemy transportowe będą bardziej efektywne i prawdopodobnie tańsze. Rosnąca automatyzacja może umożliwić znacznie większe zagęszczenie ruchu, wyższe prędkości, zapewnienie automatycznego trasowania, aby uniknąć korków i zagrożeń. Do 2045 r. autonomiczny transport może być rozpowszechniony zapewniając indywidualne rozwiązania transportowe dla wielu osób, które obecnie mają trudności aby uzyskać dostęp do samochodów, takich jak osoby starsze, dzieci i wizualnie, psychicznie i mentalnie ułomnych.
Informacje.
Jeśli informatyka kwantowa stanie się rzeczywistością to zaletą będzie rewolucja w cyberbezpieczeństwie poprzez wykorzystanie kryptografii kwantowej aby zagwarantować bezpieczeństwo wiadomości oraz wykrywania podsłuchów. Tradycyjne metody zabezpieczania danych polegają na kluczach szyfrowania i deszyfrowania. Gdy klucz zostanie odkryty zaszyfrowana informacja jest dostępna dla wszystkich, którzy mają klucz.
■■ Informatyka kwantowa mogłaby “złamać” wszystkie kody i sprawić, że prawdziwe szyfrowanie stanie się niemożliwe, ponieważ komputer kwantowy mógłby teoretycznie próbować wszystkich możliwych kombinacji kodów jednocześnie aby odblokować system. Jeśli do tego dojdzie to siły zbrojne i bezpieczeństwa będą musiały fizycznie oddzielić swoje systemy komputerowe od Internetu, co stwarza ogromne problemy dla sieci i efektywności. Alternatywna kryptografia kwantowa może zagwarantować bezpieczeństwo komunikacji.
■■ Coraz większa liczba urządzeń zdolnych do zbierania danych z czujników może nasilać poziomy inwigilacji.
Systemy kwantowe D-Wave, są już sprzedawane na rynku:
Internet rzeczy.
Liczba urządzeń podłączonych do Internetu szybko rośnie: od telefonów komórkowych po samochody, a nawet lodówki posiadające połączenie z Internetem. „Internet rzeczy” jest już rzeczywistością z połączonymi obecnie 20 miliardami urządzeń, wzrastającymi do około 40 miliardów w roku 2020. Jeśli ta trajektoria będzie utrzymana to będziemy mieli około 100 miliardów urządzeń podłączonych do internetu od 2045 r.
aaaaa się znają. gówno prawda……..
„bogaci mogą przenieść miasta, na podniebne”
„biedni mogą kopać podziemne miasta”
dla bogatych jest gorzej….. „gdyby biedni chcieli bogatych powybijać…. 100 000 biednych na 1 bogatego. marne wasze szanse. musiało by dojść do wojny. będziecie mieli wojsko, funkcjonariuszy, ale to i tak to są wciąż ci biedni ludzie”