DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Wykłady ze strony DR. Zbigniew Dylewski PL , publikuję od jej powstania, materiał z dnia 01.10.2020r – Wybory cudzoziemców ciekawa analiza {Autor Gabi}

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Wybory cudzoziemców

Cudzoziemcy przyjeżdżają do nas głównie do pracy, niekiedy także na studia, bo status studenta studiów dziennych pozwala na pracę bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Cudzoziemcy osiedlają się w miejscach, które tę atrakcyjną pracę i ewentualnie możliwości studiowania oferują.

Na diagramie przedstawione są zameldowania z zagranicy w stosunku do liczby mieszkańców. Jeszcze niedawno Kraków uważany był za miasto bardzo zanieczyszczone i zewsząd słychać było deklaracje rezygnacji z mieszkania w Krakowie. A dziś? Kraków jest nie tylko miastem najbardziej atrakcyjnym dla cudzoziemców, ale jest też liderem migracji krajowych. W Krakowie ludzie chcą mieszkać, bez względu na narodowość.

W Krakowie już piątą kadencję rządzi ten sam prezydent, przypadek

Miasta bardziej i mniej przyjazne

Wpływy z PIT-ów (~50%) to bardzo ważna część dochodów własnych miast npp. Każdemu prezydentowi powinno zależeć na przyciągnięciu mieszkańców ze względu na PIT, ale także ze względu na podatek od nieruchomości. Jeśli saldo migracji krajowych jest dodatnie to może oznaczać, że miasto stwarza korzystne warunki do zamieszkania.
Na diagramie przedstawione jest saldo migracji krajowych w odniesieniu do liczby mieszkańców. Najbardziej przyjaznymi miastami do zamieszkania są Kraków, Rzeszów i Gdańsk, za to najczęściej wyprowadzają się z miasta mieszkańcy Poznania, Bydgoszczy i Kielc.

Jak uczynić miasta bardziej atrakcyjnymi

Gdzie jeździmy do pracy

Duża część z nas wykonuje pracę poza miejscem zamieszkania. Z zasady są to duże miasta wojewódzkie, a często, szczególnie w sezonie praca świadczona jest zagranicą.
W jakich miastach największą część pracy wykonują przyjezdni? Otóż, kiedy zestawimy saldo przyjeżdżających i wyjeżdżających za pracą do liczby mieszkańców to okazuje się, że zdecydowanym rekordzistą Polski są pod tym względem Katowice. Rynek pracy w Katowicach jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjny w Polsce. Wynagrodzenia w Katowicach wynoszą 119,2% przeciętnego wynagrodzenia krajowego, a w drugim w kolejności na diagramie Rzeszowie zaledwie 98,8%.
Zatem, do pracy do Katowic

Aktywność gospodarcza = dobrobyt

Najwięcej zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1.000 mieszkańców mamy w Warszawie i Sopocie, statystycznie co 4-ty mieszkaniec tych miast prowadzi działalność gospodarczą. Zresztą, widzimy na diagramie, że wszystkie miasta wojewódzkie mają statystykę ilości podmiotów gospodarczych zdecydowanie powyżej średniej. Wynagrodzenia w Warszawie wynoszą 131,3%, a w Sopocie 117% średniej krajowej.

Czy jednak aktywność gospodarcza przekłada się na wysokość wynagrodzeń publikowanych przez GUS? W dolnej części zestawienia na diagramie mamy miasta śląskie, Śląsk jest zdecydowanie bierny w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najmniej zarejestrowanych podmiotów gospodarczych mamy w Jastrzębiu Zdrój, zaledwie 67 na 1.000 mieszkańców. Ale wynagrodzenia w Jastrzębiu Zdrój wynoszą 162,9% średniej krajowej. W dodatku, jak powszechnie wiadomo, do wydobycia węgla dopłacamy.

Gdzie w tym wszystkim jest jakaś logika⁉️😯

 GUS prowadzi statystyki w oparciu o numery REGON … na diagramie są podmioty na 1.000 mieszkańców, a nie w liczbach bezwzględnych .

Miasta najlepiej zarządzane

Po czym poznać dobrze zarządzany samorząd?… po wzroście wynagrodzeń mieszkańców. Bo wzrost wynagrodzeń mieszkańców przekłada się na wpływy PIT-ów do budżetu gmin (40%) i miast powiatów (50%) oraz na wpływy z podatku od nieruchomości, bo wraz ze wzrostem wynagrodzeń następuje naturalna potrzeba kupowania mieszkań, nabywania działek budowlanych itd.

Diagram przedstawia wzrost wynagrodzeń w latach 2002 – 2019 na podstawie danych GUS. Zwycięzcą jest Kraków, ale zaraz po nim są Wrocław, Gdańsk, Łódź, Rzeszów… ale jest jeden wielki przegrany – Białystok. Białystok zdecydowanie odstaje od wszystkich miast wojewódzkich. Zresztą, Białystok miał najmniejszy wzrost wynagrodzeń także w szerokiej grupie miast-powiatów (66).
W roku 2002 Białystok był na 3-cim miejscu w kraju, zaraz po Warszawie i Jastrzębiu Zdrój, a w 2019 był na 17-tym miejscu wśród miast wojewódzkich, za nim już tylko Gorzów Wlkp.

Białystok, wielki przegrany

Miasta studencki‍‍🎓

Na pytanie jakie są miasta studenckie zazwyczaj odpowiadamy: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław… a jednak kiedy zestawimy liczbę studentów z populacją miast to ta kolejność przedstawia się już nieco inaczej…

Największy udział studentów w populacji mamy w Poznaniu, Rzeszowie i Katowicach – ponad 19%… widziałem także statystyki, w których Rzeszów był na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej … potem, ale już za podium, mamy Lublin, Kraków i Wrocław. A Warszawa? Warszawa to typowy średniak…

Gdzie studiować? W tej pierwszej „trójce uniwersyteckiej” 🙂

Za Zbigniewdylewski.pl/Facebook

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: