Już dziś w Warszawie odbędzie się 17. Bieg po Nowe Życie. To siódma wizyta tego wydarzenia w stolicy. Tak jak w zeszłym roku odbędzie się ono w wyjątkowych plenerach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Bieg po Nowe Życie będzie miał jak zawsze formę marszu nordic walking, podczas którego symboliczny dystans pokonują trzyosobowe sztafety. W skład sztafet wchodzą przede wszystkim osoby po przeszczepieniu narządów, a także znane osoby ze świata sportu, muzyki czy filmu  i teatru wpierające od lat wspierają ideę świadomego dawstwa.

Z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej wydarzenie zostanie zorganizowane z uwzględnieniem szeregu zabezpieczeń. Nie zmienia się natomiast godzina rozpoczęcia imprezy. Podobnie jak w poprzednich edycjach, pierwsze sztafety zobaczymy na starcie w samo południe.

Chcę wygrać bieg i nieść pomoc wszystkim osobom, które tego potrzebują, czyli pacjentom, którzy potrzebują transplantacji. Z nastawieniem wspierania polskiej transplantologii. Cieszę się, że po raz kolejny mogę wspierać tak zacną i szczytną ideę – podkreśla w rozmowie z RMF FM aktor Rafał Zawierucha.

Kijki do nordic walkingu wożę w bagażniku – przyznaje. Oprócz biegania, jazdy na rowerze i jazdy konnej, używam też tych kijków. Teraz jest dobry moment, jest jesień, aby w ten sposób dbać o zdrowie. Kijki mogą nam w tym pomóc i nie zabierają dużo miejsca – dodaje.

Debata nt. transplantologii – każdy może ją śledzić online

W tym roku Biegowi po Nowe Życie towarzyszyć będzie organizowana po raz pierwszy debata o ważnych problemach polskiej transplantologiiPostanowiliśmy zaprosić do dyskusji autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz oczywiście przedstawicieli pacjentów. Będą z nami również koordynatorzy transplantacyjni z ośrodków z całego kraju – to ważne, żeby rozmawiać o wyzwaniach polskiej transplantologii – mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie.

Debatę podzielono na pięć głównych bloków tematycznych: pierwszy z nich dotyczyć będzie żywego dawstwa, w drugim dyskusja skupi się na medycynie i ekonomii, w trzecim goście będą rozmawiać o koordynacji transplantacyjnej, czwarty będzie poświęcony wyzwaniom, przed którymi stoi polska transplantologia, w piątym udział wezmą ludzie kultury i sportu, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy warto angażować się w sprawy społeczne i jak wykorzystywać swój wizerunek, by skutecznie pomagać.

Wśród gości pojawią się między innymi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, prof. Roman Danielewicz – prezes PTT i kierownik programu „Żywy dawca nerki”, dr hab. Jarosław Czerwiński – dyrektor ds. medycznych Poltransplantu oraz profesor Mariusz Kuśmierczyk z Narodowego Instytutu Kardiologii i dyrektor gdańskiego UCK Jakub Kraszewski.

Gospodarzem jednej z części debaty z udziałem ludzi kultury i sportu będzie Przemysła SaletaPojawią się tematy dotyczące samych przeszczepów, jak wygląda transplantologia w Polsce w porównaniu do innych krajów. Część debaty będzie poświęcona przeszczepom rodzinnym, które są mi szczególnie bliskie, a które w Polsce są na tragicznym poziomie, 4-5 procent wszystkich przeszczepów. Są kraje, w których to dochodzi do 50 procent – podkreśla polski kick-boxer i bokser wagi ciężkiej Przemysław Saleta.

Porozmawiamy o tym, jak zmienią się ośrodki transplantologii, czy są szanse, żeby stworzyć maszyny zastępujące przeszczepione organy – podkreśla i dodaje: Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto angażować się w sprawy społeczne i jak wykorzystywać swój wizerunek, by skutecznie pomagać.

Widzowie będą mogli obejrzeć debatę o transplantologii i sam Bieg po Nowe Życie na RMF24.pl. Transmisja rozpocznie się o godz. 11:30.

A tak było rok temu! Zobaczcie: