Źródło: Flickr/Espen Moe/CC BY 2.0

Historia Juliana Assange’a ujawnia podwójne standardy cywilizacji zachodniej – ujawnij czyjeś zbrodnie wojenne, a zbrodniarz przy cichym przyzwoleniu całego świata sam osądzi Cię jak zbrodniarza. Australijski dziennikarz i programista przekonał się o tym na własnej skórze. Stany Zjednoczone nieustannie domagają się jego ekstradycji, aby go skazać za szpiegostwo, lecz mogą nie zdążyć z procesem – Julian Assange może wcześniej popełnić samobójstwo. 

Przypomnijmy, że znany na całym świecie haker od lat ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, lecz w kwietniu 2019 roku odebrano mu prawo do azylu politycznego i wydano go lokalnej policji. Okazało się, że Stany Zjednoczone zaoferowały Ekwadorowi wysoką pożyczkę w zamian za wyrzucenie Assange’a z ambasady.

Od tamtego czasu, Julian Assange jest zamknięty w więzieniu w Belmarsh w Londynie. Wielka Brytania oskarżyła go o niewstawienie się do sądu w 2012 roku, gdy Szwecja chciała mu postawić zarzuty za rzekome przestępstwa na tle seksualnym. Jednak teraz grozi mu ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Przesłuchanie skazańca w tej sprawie rozpoczęło się 7 września i potrwa do pierwszej połowy października, po czym sąd w ciągu tygodni lub miesięcy podejmie dalszą decyzję.

11 kwietnia 2019 roku, policja wyprowadziła Juliana Assange’a z ambasady Ekwadoru w Londynie

Jednak w listopadzie 2019 roku, lekarze ustalili, że Julian Assange jest w fatalnym stanie zdrowia i może umrzeć w więzieniu. Teraz profesor neuropsychiatrii w King’s College London, Michael Kopelman, powiedział przed sądem karnym w Old Bailey, że demaskator ma myśli samobójcze i poważne problemy psychiczne – między innymi słyszy głosy. Ponadto, Assange sporządził testament, zaczął pisać listy pożegnalne do członków rodziny oraz bliskich i spowiadał się księdzu.

Zdaniem Kopelmana, istnieje bardzo wysokie ryzyko popełnienia samobójstwa, jeśli sąd nakaże ekstradycję Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych, które mogą go skazać nawet na 175 lat więzienia za największy w historii kraju wyciek tajnych informacji rządowych, dotyczących zbrodni wojennych, popełnionych w Afganistanie i Iraku.

zminynaziemi