Konopie i mięso/Fot. Pixabay
Konopie i mięso/Fot. Pixabay

Ekologizm wojujący z „cierpieniem zwierząt” i rosnąca popularność wegetarianizmu sprawiają, że powstaje coraz więcej „zamienników mięsa”. Niektóre z nich tworzone są na bazie soi lub grochu. Powstają także projekty „mięsa z probówki” wyprodukowanego w laboratorium. Teraz na rynek ma wejść „mięso” z konopi.

Firma Sustainable Foods z Nowej Zelandii tworzy zamiennik mięsa na bazie konopi. Ma on być wytwarzany z konopi uprawianych lokalnie i przetwarzany w prywatnej elektrowni wodnej. Produkt ma trafić na rynek na początku przyszłego roku.

Konopny zamiennik mięsa ma być sprzedawany pod marką handlową o przewrotnej nazwie The Craft Meat Co. Posiada ona już w ofercie wiele produktów roślinnych – w tym „mięso” mielone, „hamburgery”, „kiełbaski” i dania gotowe.

 Większość naszych produktów zawiera już konopie ze względu na ich wartość odżywczą, ale nowy analog mięsa będzie używał konopi jako bazy, co oznacza, że będzie miał całkowitą zawartość białka konsumpcyjnego wyższą niż w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego ze względu na to, że konopie są naturalnie bogate w białko – twierdził współzałożyciel Sustainable Foods, Kyran Rei.

 Mięso z konopi ma również zawierać bardzo duże ilości błonnika, aż do 19% zalecanego spożycia. Są to korzyści, które nie są dostępne w przypadku tradycyjnego mięsa, podobnie jak w wielu innych zamiennikach roślinnych – dodał.

Produkt ma być minimalnie przetworzony. Producenci zapewniają, że będzie oparty na naturalnych składnikach. Ma być także w „rozsądnym przedziale cenowym”.

 Zdrowie i zrównoważony rozwój oraz dobry smak muszą być przystępne cenowo, aby umożliwić szerokie spożycie i dokonać znaczącej zmiany – ludzie muszą być w stanie sobie na to pozwolić – twierdził Rei.

Pytany o smak produktu, Rei stwierdził, że „jest zbliżony do kurczaka”.

 Naszym głównym celem jest spełnienie oczekiwań związanych z wybraną okazją do jedzenia, a nie powielanie mięsa jako takiego mimo, że jesteśmy w stanie to osiągnąć – zaznaczył.

Sustainable Foods działa głównie na terenie Nowej Zelandii, gdzie od 2018 roku nasiona konopi są zalegalizowane jako żywność. Firma funkcjonuje także w Australii, gdzie nasiona te są one legalne od 2017 roku.

Źródło: portalspozywczy.pl