Rzadko się zdarza, że polscy politycy wzbudzają w swojej ojczyźnie sensację, bo wzięli udział w protestach w Niemczech – cytuje warszawskiego korespondenta „Die Welt” portal Deutsche WelleSztuka ta udała się Grzegorzowi Braunowi, posłowi na Sejm z ramienia skrajnie prawicowej Konfederacji, który w końcu sierpnia uczestniczył w Berlinie w demonstracji przeciwko restrykcjom narzuconym koronakryzysem.

Konfederacja:  PKW realizuje polityczny atak na przeciwnika "bandy czworga"
Konfederacja: PKW realizuje polityczny atak na przeciwnika „bandy czworga”

Braun był nawet przy tym, gdy mieszanka przeciwników szczepień, wyznawców teorii spiskowych i prawicowych ekstremistów wtargnęła na teren przed Reichstagiem. Efektownie dał się sfotografować, gdy w jeszcze zapiętej marynarce skacze przez barierki. Polski parlamentarzysta zatem, przedstawiciel sąsiada i bliskiego partnera Niemiec, daje sobie zrobić zdjęcie podczas próby zdobycia szturmem symbolu niemieckiej demokracji – czytamy w dzienniku.

Trudno o bardziej ekstremalne żądania niż wysuwane przez młodą, skrajną prawicę, konkluduje „Die Welt” i podkreśla: Konfederacja otwarcie domaga się wystąpienia z UE, przywrócenia kary śmierci, dyskryminuje kobiety, prowadzi nagonkę na homoseksualistów oraz imigrantów, a posłowie, tak jak „niedoszły zdobywca Reichstagu” Braun, zwracają na siebie uwagę antysemickimi komentarzami.

PiS traktuje tę konkurencję poważnie – zaznacza dziennik. Bo też Konfederacja, której posłowie od 2019 r. zasiadają w Sejmie, choć nie składa się tylko z młodych członków, jest partią przede wszystkim młodych wyborców – dodaje.

Nawet jeżeli Konfederacja nie wchodzi w skład rządu, dzięki rosnącemu wpływowi może wyznaczać tematy i brać do galopu PiS. Polsce grozi jeszcze większy zwrot na prawo – prognozuje gazeta.

Partie takie jak PiS są zbyt mało męskie, zbyt kompromisowe w stosunku do UE. Dlatego członkowie Konfederacji szydzą z PiS jako „europejskiej partii”. Ktoś taki jak szef partii Jarosław Kaczyński, niewysoki kawaler, też nie odpowiada ideałowi męskości młodych ekstremistów – mówi „Die Welt” politolog Jan Kubik z Rutgers University w New Jersey, ekspert ds. prawicowego populizmu i prawicowych partii w Europie Wschodniej. politolog. Jak zaznacza: Partia, która domaga się kary śmierci, chce wydostać się z UE, nie jest skłonna do kompromisów. Tym bardziej pogardza prawicą, która w ich oczach robi wszystko połowicznie.