Sienkiewicz uważa, że problem na Kaukazie jest nierozwiązany od lat, i jest zarówno polityczny, religijny jak i etniczny.

To bardzo groźna sytuacja – stwierdził były szef MSWiA w „WP”.

Skutki będą zauważalne również u nas, chociażby w postaci uchodźców – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

Według Sienkiewicza, wojna między Armenią i Azerbejdżanem wchodzi „fazę gorącą”, będzie długa i krwawa.

Premier Armenii Nikol Paszynian zaapelował w niedzielę do wspólnoty międzynarodowej o gwarancje, że Turcja, sojusznik Azerbejdżanu, nie włączy się w konflikt Erywania i Baku o separatystyczny region Górski Karabach.

Paszynian podkreślił, że postawa Turcji może zaszkodzić Kaukazowi Południowemu i sąsiednim regionom.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w niedzielę po starciach sił ormiańskich i azerskich w Górskim Karabachu w tweecie wezwał społeczeństwo Armenii do przejęcia kontroli nad swoją przyszłością, gdy jej „kierownictwo wciąga je w katastrofę i wykorzystuje w charakterze marionetek”.

Trwają walki sił Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach
Trwają walki sił Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach

„Wzywam cały świat, aby stanął po stronie Azerbejdżanu w jego walce z inwazją i okrucieństwem” – napisał na Twitterze. Dodał, że Turcja „jeszcze w większym stopniu będzie okazywać swoją solidarność z Baku”.

Paszynian podkreślił, że „sytuacja w strefie konfliktu w Górskim Karabachu pozostaje napięta i na całej linii kontaktowej toczą się walki, są straty w ludziach – tak w żołnierzach, jak i ludności cywilnej”.

O zakończenie konfliktu o Górski Karabach po niedzielnych starciach pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem zaapelował w niedzielę Iran. Rzecznik irańskiego MSZ zapowiedział gotowość Teheranu do pomocy w doprowadzeniu do zawieszenia broni.