DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

(autor:LALA)-ZUS policzył, ile wypłacił zasiłków opiekuńczych podczas epidemii koronawirusa

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Do tej pory wypłaciliśmy ok. 1,3 mln dodatkowych zasiłków opiekuńczych na kwotę 912 mln złotych. Rozpatrzono już prawie 100 proc. wniosków – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Dodał, że najwięcej wniosków złożono w czasie tzw. lock downu. W marcu, w związku z epidemią Covid-19, pojawiła się możliwość skorzystania z dodatkowego świadczenia. Chodziło o rodziców, którzy musieli zostać w doku z dzieckiem, kiedy zamknięte były szkoły i przedszkola.

ZUS wypłacił ok. 1,3 mln dodatkowych zasiłków opiekuńczych na kwotę 912 mln złotych /Archiwum RMF FM /

ZUS wypłacił ok. 1,3 mln dodatkowych zasiłków opiekuńczych na kwotę 912 mln złotych /Archiwum RMF FM /
ZUS wypłacił ok. 1,3 mln dodatkowych zasiłków opiekuńczych na kwotę 912 mln złotych/Archiwum RMF FM /
Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni. Potem był przedłużany. Ostatnio do 20 września. „Najwięcej wniosków złożono w czasie tzw. lock downu. We wrześniu sytuacja ustabilizowała się. Wniosków było już o wiele mniej” – informuje ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznawany z powodu Covid-19, obowiązywał do niedzieli (20 września). Teraz istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jaki zasiłek i dla kogo?
W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby opiekunki, z którą rodzice mają zawartą umowę, lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14 roku życia.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, legitymujących się orzeczeniem znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, ten zasiłek, w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18 roku życia.

Na tych samych zasadach, zasiłek ten przysługuje również m.in. w przypadku, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku np. na skutek choroby.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

zrodlo:rmf24.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: