DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

(autor:LALA) – Pieniądze za praworządność. W natarciu kraje UE popierające pomysł

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tematem rozmów ministrów do spraw europejskich podczas spotkania w Brukseli jest m.in. kwestia praworządności w Polsce. Kraje Unii Europejskiej, które opowiadają się za mechanizmem „pieniądze za praworządność” są w ofensywie. „Nie może być on rozwodniony pod żadnym względem. To jest absolutny priorytet fińskiego rządu” – powiedziała w rozmowie z reporterką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginon, fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen.

Ofensywa ze strony państw skandynawskich i Holandii w kwestii mechanizmu „pieniądze za praworządność” stanowi odpowiedź na deklarację Węgier, dotyczącą unijnych funduszy na odbudowę gospodarek, które ucierpiały przez pandemię koronawirusa.

Przedstawiciele państwa ze stolicą w Budapeszcie zapowiedzieli, że jeśli założenia co do praworządności i pieniędzy ich nie zadowolą, to zablokują Fundusz Odbudowy. 

Dla Holandii i krajów skandynawskich mechanizm uzależniania wypłat unijnych pieniędzy od praworządności jest priorytetem. Kraje te chcą mieć pewność, że pieniądze ich podatników nie trafią do państw, w których nie jest przestrzegane prawo. Dla wielu stanowi to obietnicę złożoną w parlamencie, w momencie kiedy trzeba było wyrazić zgodę na nową formę pomocy w związku z pandemią.

Mocny mechanizm praworządności ma kluczowe znaczenie – mówiła fińska minister ds. europejskich. Stanowisko Tytti Tuppurainen poparł francuski minister ds. europejskich Clement Beaun.

Trzeba oczywiście solidarności finansowej ze wszystkim krajami, ale w naszym budżecie musi być system weryfikacji przestrzegania podstawowych wartości – zaznaczył polityk, dodając, że jego zdaniem narzędzia przestrzegania zasad państwa prawa „powinny być wzmocnione i związane z budżetem”. 

W Brukseli odbywa się więc walka o to, jak stanowcze będą zapisy mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Unijny dyplomata powiedział dziennikarce RMF FM, że „nie ma szans, by mechanizm przeszedł w najostrzejszej wersji proponowanej przez KE, ale te kraje, które chcą mocnego zapisu też muszą coś otrzymać, by możliwy był kompromis„.

Niemcy, które przewodniczą w UE, wciąż prowadzą w tej sprawie konsultacje. Berlin zamierza przedstawić propozycję nowego mechanizmu zaraz po szczycie Unii Europejskiej, który odbędzie się pod koniec tygodnia.

zrodlo:rmf24.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: