DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Swiatłana Hieorhijeuna Cichanouska: Życiorys warto przeczytać! {Autor Gabi}

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Swiatłana Cichanouska

Ilustracja
Swiatłana Cichanouska (2020)
Data i miejsce urodzenia 11 września 1982
MikaszewiczeBiałoruska SRR
Przynależność polityczna bezpartyjna

Swiatłana Hieorhijeuna Cichanouska z domu Pilipczuk[1] (biał. Святлана Георгіеўна Ціханоўская / Піліпчук; ur. 11 września 1982 w MikaszewiczachBiałoruska SRR) – białoruska działaczka polityczna, kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata i aktywność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 11 września 1982 roku w Mikaszewiczach w obwodzie brzeskim. W 2000 ukończyła II Liceum w Mikaszewiczach, a następnie studia językoznawcze na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Mozyrzu. Cichanouska pracowała jako tłumaczka w różnych organizacjach, w tym w irlandzkiej organizacji charytatywnej Chernobyl Life Line[2].

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

15 maja 2020, po odmowie przez Centralną Komisję Republiki Białorusi ds. Wyborów i Prowadzenia Referendów Krajowych (CKW) rejestracji grupy inicjatywnej, jak również aresztowaniu jej męża, Siarhieja, Swiatłana Cichanouska złożyła w CKW dokumenty w celu zarejestrowania własnej grupy inicjatywnej w wyborach prezydenckich[3].

20 maja 2020 CKW, na czele której stała Lidzija Jarmoszyna, zarejestrowała grupę inicjatywną Swiatłany Cichanouskiej[4]. Jej mąż, Siarhej Cichanouski, został przewodniczącym sztabu grupy inicjatywnej. 29 maja 2020 w Grodnie odbyło się zgromadzenie w celu zebrania podpisów w celu rejestracji Swiatłany Cichanouskiej jako kandydatki na urząd prezydenta Białorusi, podczas której zatrzymano Siarheja Cichanouskiego, koordynatora grupy inicjatywnej Dmitrija Furmanowa[5] i innych. W sumie zatrzymano 10 osób[6].

Kolejne zgromadzenia zbierające podpisy wsparcia Swiatłany Cichanouskiej gromadziły kolejki w Mińsku i innych miastach Białorusi[7]. Na członków grupy inicjatywnej Swiatłany Cichanouskiej wywierano presję; koordynatorów i działaczy zatrzymywano w całym kraju[8]. 15 maja 2020 zatrzymano sekretarza prasowego grupy inicjatywnej Aleksandra Kabanowa[9]. Razem z członkami grupy inicjatywnej zatrzymano już zebrane podpisy[10]. 11 czerwca 2020 Cichanouska opublikowała apel, w którym powiedziała, że odwołuje wszystkie zgromadzenia w celu zbierania podpisów w Mińsku i miastach regionalnych w dniach 12, 13 i 14 czerwca z powodu obaw, że może tam dojść do prowokacji przeciwko członkom jej grupy inicjatywnej[11]. 16 czerwca poinformowano, że zebrano ponad 100 tysięcy podpisów poparcia dla Cichanouskiej[12].

Swiatłana Cichanouska przemawiająca na wiecu w Mińsku (czerwiec 2020)

16 czerwca 2020 podczas podróży w celu przekazania list podpisów komisjom wyborczym Swiatłana Cichanouska odebrała telefon, w którym nieznana osoba zażądała zaprzestania udziału w kampanii prezydenckiej, grożąc Cichanouskiej i jej dzieciom[13]. Później Swiatłana Cichanouska ogłosiła, że zamierza nadal uczestniczyć w wyborach[14]. 30 czerwca Cichanouska złożyła dokumenty do CKW w celu jej rejestracji jako kandydatki na urząd prezydenta[15].

14 lipca 2020 odbyło się posiedzenie CKW w sprawie rejestracji kandydatów na urząd prezydenta, w wyniku którego zarejestrowano Swiatłanę Cichanouską mimo błędu w zeznaniu podatkowym – Cichanouska nie wskazała, że jej mąż posiada dom w obwodzie homelskim. Członkowie CKW jednogłośnie przegłosowali zarejestrowanie Cichanouskiej jako kandydatki na prezydenta[16].

16 lipca 2020 odbyło się spotkanie przedstawicieli sztabu Swiatłany Cichanouskiej, Wiktara Babaryki i Waleryja Cepkały. W wyniku spotkania sztaby zgodziły się na zjednoczenie i przedstawiły wspólne cele, w tym wezwanie do głosowania 9 sierpnia, udział w obserwacji wyborów, uwolnienie więźniów politycznych i ekonomicznych. Istotnym motywem zjednoczenia są ponowne wybory, w których będą uczestniczyły kandydaci alternatywni, którzy obecnie przebywają w więzieniu[17].

wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku według oficjalnych danych uzyskała wynik 10,1% (588 622 głosów), jednocześnie przegrywając z urzędującym prezydentem Alaksandrem Łukaszenką[18]. Wynik nie został uznany przez samą Cichanouską, a także przeciwników obecnego prezydenta. Przez kraj przetoczyły się fale protestów i strajków, a ich inicjatorzy oskarżali białoruskie władze o fałszerstwo[19].

10 sierpnia 2020 media podały, że Swiatłana Cichanouska jest przetrzymywana w biurze CKW[20]. Jej sztab potwierdził tę informację, a także przekazał, że z byłą kandydatką nie ma kontaktu[21]. Następnego dnia w internecie został opublikowany film, w którym Cichanouska potwierdza informację o swoim wyjeździe na Litwę[22]„Sama podjęłam decyzję o wyjeździe z kraju [na Litwę] (…) Nie daj Boże, by ktoś stanął przed takim wyborem, przed jakim stanęłam ja”[23].

14 sierpnia 2020 Cichanouska opublikowała film, w którym twierdzi, że wygrała wybory prezydenckie na Białorusi w 2020 roku uzyskując od 60 do 70% głosów[24][25] i zaapelowała do społeczności międzynarodowej o uznanie jej za zwycięzcę[26]. Cichanouska poinformowała również o utworzeniu Rady Koordynacyjnej, która zajmie się przekazaniem władzy od Łukaszenki[25]. O członkostwo w radzie mógł ubiegać się każdy obywatel Białorusi, który uznał wybory za sfałszowane, a któremu zaufała grupa społeczna, będący autorytetem, np. lekarzem, nauczycielem, przedstawiciel biznesu, pisarzem czy sportowcem[27]. 17 sierpnia 2020 Cichanouska ogłosiła, że jest gotowa zostać narodowym liderem Białorusi[28].

wikipedia.org

Mat pomocniczy

SWIETŁANA CICHANOUSKA – kim prywatnie jest działaczka, której obawia się Łukaszenka? [MĄŻ, DZIECI, WYBORY]

Nigdy nie marzyła o wielkiej polityce. O najważniejszy urząd w państwie zdecydowała się ubiegać po tym, jak białoruski reżim aresztował jej męża, znanego blogera, Siarheja Cichanouskiego, który planował wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich. Kim jest Swietłana Cichanouska – bohaterka narodowa Białorusi?

Kim jest Swiatłana Cichanouska? [WYBORY NA BIAŁORUSI]
Kim jest Swiatłana Cichanouska? [WYBORY NA BIAŁORUSI]

Swietłana Cichanouska, czyli żona opozycyjnego blogera Siarhieja Cichanouskiego, z dnia na dzień stała się główną rywalką Aleksandara Łukaszenki w wyborach prezydenckich. Urodziła się 11 września 1982 roku w Mikaszewiczach w obwodzie brzeskim. W swoim rodzinnym mieście ukończyła jedno z tamtejszych liceów, natomiast wykształcenie wyższe zdobyła na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Mozyrzu, gdzie ukończyła studia językoznawcze. W kolejnych latach Cichanouska pracowała jako tłumacz w kilku organizacjach międzynarodowych, w tym m.in. charytatywnej irlandzkiej Chernobyl Life Line.

Prywatnie jest szczęśliwą żoną oraz matką dwójki dzieci – 4-letniej córki i 10-letniego syna, które na czas kampanii wyborczej wywoziła za granicę, do jednego z państw należącego do Unii Europejskiej. Swojego przyszłego męża, Siarhieja poznała podczas studiów. Para pobrała się po roku znajomości. Małżeństwo po ślubie zamieszkało w Homlu, rodzinnej miejscowości Cichanouskiego, później natomiast przeprowadzili się do stolicy kraju, Mińska.

Wybory na Białorusi. Kim jest Swiatłana Cichanouska?

37-latka w przeciwieństwie do swojego męża nigdy nie planowała kariery politycznej. Cichanouska postanowiła ubiegać się o funkcję głowy państwa po tym, jak jej partner, który zamiast na listy wyborcze trafił za kraty. Siarhiej Cichanouski, znany antyrządowy bloger oraz youtuber, zatrzymany został przez tamtejszą milicję pod pretekstem udziału w akcji protestacyjnej przeciwko integracji Białorusi z Rosją w grudniu zeszłego roku.

– Kiedy Siergiej został pozbawiony możliwości udziału w wyborach, a potem oskarżono go i niesłusznie aresztowano, postanowiłam go zastąpić i wziąć udział w wyborach. (…) Dla siebie, dla mojego męża, dla nas wszystkich, dla naszych dzieci. Jako żona i matka rozumiem, że w rodzinie jeden za wszystkich i wszyscy za jednego. Chcę, żeby tak samo było w naszym kraju – tak swój start w wyborach argumentowała Cichanouska.

Mimo że reżim na każdym kroku próbował blokować oraz zakłócać wiece popracia organizowane przez tłumaczkę, na zgromadzeniach gromadziły się tłumy niezadowolonych obywateli, którzy otwarcie mówili o tym, że są zmęczeni 26-letnimi rządami Aleksandra Łukaszenki.

Swietłana Cichanouska choć trafiła do polityki przez przypadek, dała swoim rodakom nadzieję na lepszą przyszłość. Dla wielu stała się symbolem wielkich zmian, na które z wielką nadzieją oczekuje cała Białoruś.

Oficjalne wyniki wyborów na Białorusi

Według wstępnych wyników Centralnej Komisji Wyborczej, niedzielne wybory na Białorusi wygrał Alaksandr Łukaszenka. Urzędujący prezydent otrzymał 80,2 procent głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska – 9,9 proc. Frekwencja wyniosła 84,05 proc.

Po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania na ulice Mińska i wielu innych miast wyszyły tysiące Białorusinów w proteście przeciw, według nich wybory zostały sfałszowane. Milicja wobec protestujących zaczęła używać gumowych kul, granatów hukowych oraz armatek wodnych. W czasie demonstracji zginęła co najmniej jedna osoba.

– Swietłana Cichanouska jest bezpieczna. Przebywa na Litwie – taką informację przekazał we wtorkowy poranek minister spraw zagranicznych naszych północnych sąsiadów. Główna rywalka Łukaszenki opuściła swój ojczysty kraj w obawie przed aresztowaniem.

gala.pl

Świat i Białoruś – co w trawie piszczy – Mec. Ewa Rzeuska

Za You Tube

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: