DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
OGŁOSZENIA DROBNE BEZPŁATNE – GIEŁDA M-forum av live – KUP ! SPRZEDAJ

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk wpłać darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Śmierć z powodu koronawirusa. Jak określa się przyczynę zgonu? {Autor Gabi}

The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://miziaforum.com/2020/06/14/szanowni-panstwo-celem-zrzutki-jest-pomoc-dla-waclawa/

W Polsce jak do tej pory mamy potwierdzone 45 zgonów z powodu koronawirusa. W przypadku jednej osoby – 27-letniej kobiety, która zmarła w szpitalu w Łańcucie i która była zarażona koronawirusem SARS-CoV-2 – jako bezpośrednią przyczynę śmierci wskazano sepsę. To wywołało dyskusję na temat określania przyczyny zgonu.

banner-wizytowka-1580899038
Śmierć z powodu koronawirusa. Jak określa się przyczynę zgonu?

Jak określa się przyczynę zgonu?

Stwierdzenie zgonu to nie tylko rozpoznanie śmierci, ale również ustalenie jej przyczyn i wypełnienie karty zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, zgon stwierdza lekarz prowadzący, a w razie jego nieobecności lekarz dyżurny.

Na kracie zgonu, którą wypełnia lekarz, w punkcie 18. znajdują się informacje o przyczynach zgonu, osobie i sposobie stwierdzenia przyczyny zgonu. Jak czytamy w „Poradniku szkoleniowym dla lekarzy orzekających o przyczynie zgonów i wystawiających kartę zgonu” – definicje przyczyn zgonu nie są jasno sformułowane.

– W karcie zgonu oceniamy trzy przyczyny zgonu pacjenta: pierwotną (wyjściową), wtórną i bezpośrednią. Na przykładzie można przedstawić to w sposób następujący: przyczyna pierwotna (wyjściowa) – przewlekła niewydolność serca, przyczyna wtórna – zaostrzenie przewlekłej niewydolności serca/obrzęk płuc, przyczyna bezpośrednia – zatrzymanie oddechu i krążenia. Czyli przyczyna pierwotna to najczęściej choroba ostra lub przewlekła, przyczyna wtórna to jej powikłanie, a przyczyna bezpośrednia to zatrzymanie oddechu i krążenia. Oczywiście wyjątkiem są tutaj urazy – wtedy wpisuje się, jaki uraz, gdzie, kiedy, jakich okolic ciała dotyczył – tłumaczy w rozmowie z Medonetem lekarz Bartosz Fiałek.

DEFINICJA ZGONU (GUS)Trwałe, czyli nieodwracalne ustanie czynności narządów niezbędnych do życia (niezależnie od okresu po urodzeniu żywym), w konsekwencji czego następuje ustanie czynności życiowych całego ustroju.

De facto, jak zauważa nasz ekspert, w karcie zgonu opisane są trzy rodzaje śmierci. W przypadku chorób zakaźnych należy podać czynnik etiologiczny oraz dokładnie, jeśli to możliwe, rodzaj i gatunek, np. wirus grypy A, HBV, HCV, HIV itp. Podaje się też charakter choroby – czy była ostra czy przewlekła i jej następstwa. „Choroby zakaźne jako przyczyny wyjściowej zgonu, są z reguły ważniejsze od chorób niezakaźnych” – czytamy w poradniku.

– Jeśli chodzi o koronawirusa, sytuacja może być następująca: przyczyna pierwotna (wyjściowa) – zakażenie koronawirusem/COVID-19; przyczyna wtórna – sepsa, przyczyna bezpośrednia – wstrząs septyczny/niewydolność wielonarządowa/zatrzymanie oddechu i krążenia – wyjaśnia Fiałek i dodaje: – Idąc tym tropem koronawirus nigdy nie będzie bezpośrednią przyczyną śmierci, lecz jego powikłania. Ale to wirus te powikłania wywołuje, więc należy te zgony zaliczać na konto koronawirusa. Bez wirusa nie doszłoby do powikłań.

Koronawirus nie zabija, zabijają powikłania

Jak zauważył nasz ekspert, zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie jest bezpośrednią przyczyną śmierci. Zabijają następstwa infekcji, czyli powikłania, takie jak niewydolność krążenia, sepsa, niewydolność nerek czy innych narządów.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że u jednego na siedmiu pacjentów zarażonych koronawirusem występują trudności z oddychaniem i inne ciężkie powikłania, a 6 proc. ma stan krytyczny. Niebezpieczne podczas choroby są też wtórne infekcje bakteryjne, takie jak zapalenie płuc. Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może prowadzić też do sepsy, co jest śmiertelnie niebezpieczne dla pacjenta.

Według danych 80 proc. pacjentów z COVID-19 przechodzi chorobę łagodnie. Około 10-15 proc. pacjentów przechodzi ze stanu łagodnego lub umiarkowanego w stan ciężki, a 15-20 proc. w stan krytyczny. W grupie ryzyka są osoby starsze, osoby przewlekle chore i o obniżonej odporności.

Jak wygląda łańcuch zdarzeń prowadzących do zgony w przypadku COVID-19?

Na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny są dostępne wytyczne dotyczące określania zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19.

Kody przyczyn zgonów są nadawane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – X Rewizja (ICD-10). W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, do ICD-10 wprowadzono kod U07.1, który oznacza chorobę COVID-19.

Kluczowe znaczenie podczas kodowania przyczyn zgonu z powodu COVID-19 ma zachowanie chronologicznego opisu łańcucha przyczyn lub chorób odpowiedzialnych za zgon chorego i prawidłowe ich przedstawienie.

W wytycznych jest napisane, jak wygląda łańcuch zdarzeń prowadzących do zgonu w przypadku COVID-19. Choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest chorobą układu oddechowego, która może przebiegać w postaci np. zapalenia płuc, ostrego zapalenia oskrzeli czy zakażenia górnych dróg oddechowych. Jeśli dojdzie do zgonu, stanowią one wtórną przyczynę śmierci, która powinna być odpowiednio zakodowana z zastosowanie kodów ICD-10-CM.

Gdy wtórną przyczyną zgonu było zapalenie płuc, potwierdzone zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, należy przypisać kody:

  1. J12.89 – czyli inne wirusowe zapalenie płuc i
  2. B97.29 – inne koronawirusy jako przyczyna chorób sklasyfikowanych gdzie indziej

W przypadku, gdy wtórną przyczyną zgonu pacjenta było ostre zapalenie oskrzeli z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, należy użyć kodów:

  1. J20.8 – ostre zapalenie oskrzeli wywoływane przez inne określone drobnoustroje i
  2. B97.29 – inne koronawirusy jako jako przyczyna chorób sklasyfikowanych gdzie indziej

Jeśli zapalenie oskrzeli z potwierdzonym COVID-19 nie jest określone jako ostre, należy zastosować kod J40 – zapalenie oskrzeli, nieokreślone jako ostre lub przewlekłe i kod B97.29.

W przypadku, gdy udokumentowano, że COVID-19 jest związany z zakażeniem dolnych dróg oddechowych, nieokreślonym inaczej lub z ostrą infekcją dróg oddechowych, nieokreśloną inaczej, należy użyć kodów:

  1. J22 – nieokreślone ostre zakażenie dolnych dróg oddechowych i kodu B97.29

Jeżeli infekcja COVID-19 powiązana jest z infekcją układu oddechowego, nieokreśloną inaczej, należy użyć kodu:

  1. J98.8 – inne określone zaburzenie układu oddechowego i kodu B97.29

W przypadku, gdy w połączeniu z COVID-19 rozwinął się zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), należy użyć kodu:

  1. J80 – zespół ostrej niewydolności oddechowej i kodu B97.29.

Ważne! Zespół ostrej niewydolności oddechowej związany z COVID-19 można uznać za bezpośrednią przyczynę zgonu. Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie NIZP-PZH.

BEZPOŚREDNIA PRZYCZYNA ZGONUjest to choroba lub stan bezpośrednio prowadzący do zgonu, np. ostra niewydolność oddechowa (ARDS), kodowana jako J.80, B97.29
WTÓRNA PRZYCZYNA ZGONUjest to stan dający początek bezpośredniej przyczynie zgonu, np. ostre zapalenie oskrzeli, kodowane jako J20.8, B97.29
WYJŚCIOWA PRZYCZYNA ZGONUjest to choroba lub inne okoliczności (np. wypadek, uraz zewnętrzna przyczyna zgonu), które zapoczątkowały łańcuch zdarzeń chorobowych prowadzących bezpośrednio do zgonu, np. COVID-19 wywołany zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, kodowana jako U07.1

Dodatkowy kod określający przyczynę zgonu [Aktualizacja]

Opublikowane przez NIZP-PZH 26 marca wytyczne dotyczące określania przyczyny zgonu u pacjentów z COVID-19 zostały zaktualizowane 1 kwietnia. Oprócz kodu U07.1, który służy do określania zgonu z powodu COVID-19, lekarze mogą też korzystać z kodu U07.2. Ten dodatkowy kod zalecany jest do wykorzystania w dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie zachorowania na COVID-19, do czasu aż nie zostanie ono potwierdzone lub wykluczone wynikiem badania molekularnego.

Jak czytamy w wytycznych: „Oznacza to, że kluczowe znaczenie podczas kodowania przyczyn zgonu przez lekarzy ma zachowanie chronologicznego opisu łańcucha przyczyn/chorób odpowiedzialnych za zgon chorego oraz prawidłowe jego przedstawienie, co w konsekwencji skutkuje właściwą lub precyzyjnie wskazaną wyjściową przyczyną zgonu.” Pełny dokument znajduje się na stronie NIZP-PZH.

Dzięki tym wytycznym, w przypadku gdy pacjent umrze zanim zostaną zrobione testy na obecność koronawirusa wyjściową przyczyną zgonu będzie podejrzenie COVID-19, do czasu wykonania testu. Zmiana ta może też wpłynąć na statystyki zgonów z powodu COVID-19.

medonet

miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: